Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Соц профілактика торгівлі людьми+.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.63 Mб
Скачать

Тема 3: Шляхи потрапляння українських громадян до рук торгівців людьми

Мета: ознайомити учасників з основними шляхами потрапляння українських громадян до тенет торгівців людьми; скласти уявлення про види пропозицій або оголошень про роботу за кордоном, навчити вирізняти “слизькі” оголошення; виокремити основні моменти, на які потрібно звертати увагу при виїзді за кордон, розвивати вміння аналізу та узагальнення, виховувати відчуття командної роботи.

Обладнання та підготовка, необхідні для початку заняття: декілька наборів оголошень у газетах (із закресленими назвами та адресами фірм) про працевлаштування або навчання за кордоном, об’яви шлюбних агенцій; маркери, фліп-чарт.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

1. Розминка “Асоціації” 5 хвилин.

Варіант 1. Учасники сідають у коло. Першому тренер називає слово або словосполучення, пов’язане з темою заняття, наприклад: “робота за кордоном” або “програма молодіжного обміну”. У відповідь учасник має сказати слово, яке асоціюється з ним, – наприклад, “оголошення”, “ро­ботодавець”, “студент”. Кожен наступний учасник гри дає свої асоціації з попереднім (не з першим) словом. Таким чином утворюється ланцюжок асоціацій, які записуються на дошці або фліп-чарті.

Варіант 2. Асоціації даються тільки з тим словом, яке каже вчитель.

Варіант 3. Після проведення розминки можна акцентувати увагу учасників на тому, що слова-асоціації відображають те коло понять, яке нам буде необхідним під час вивчення даної теми, ще раз їх згадати, доповнити, обговорити.

Підкреслити важливість понять можна таким чином:

“Гра закінчилася, але якщо ви подивитесь на те, що записано на дошці/фліп-чарті, то побачите: саме про ці поняття ми маємо нагоду по­го­ворити сьогодні” або:

“Для чого ця гра? Тепер, якщо ми подивимось на дошку/фліп-чарт, то побачимо, що саме ці слова або поняття можуть бути сходинками, по яких ми будемо ходити сьогодні протягом заняття”.

2. Аналіз оголошень 20 хвилин.

Учнів розподіляють на малі групи, кожній групі видається набір газетних оголошень. Протягом 3–5 хв. учні мають можливість переглянути їх та відповісти на такі запитання:

  • На що ви звертали увагу під час читання оголошення?

  • Які рекламні оголошення викликали у вас найбільшу підозру? Чому?

  • За якими рекламними оголошеннями ви поїхали б за кордон? Чому?

Наступні 5–7 хв. учні презентують результати обговорення в групах та аналізують ситуацію в цілому:

  • Які найбільш поширені шляхи виїзду за кордон для українських громадян? (Підсумувати ще раз можливі шляхи потрапляння до тенет торгівців.)

  • Перед виконанням наступної вправи, можна поставити запитання:

  • Чому люди довіряють оголошенням?

  • Як можна характеризувати людину, яка найбільше ризикує потрапити до тенет торгівців людьми?

3. Рольова гра 15 хвилин.

Учасники діляться на групи по 2–3 особи. Кожна група має представити невеличку сценку “звертання за оголошенням” (один із шляхів потрапляння за кордон): робота за кордоном, навчання, знайомство через Інтернет і т. п. Один або двоє з членів групи мають бути стороною, яка пропонує виїзд, інші члени групи – це ті, хто звертається за оголошенням. Час на підготовку – 7–10 хв. Після представлення сценок можливі запитання та обмін враженнями.

Сценки можуть також бути представлені пантомімою, тоді виникне простір для запитань та подальшої дискусії.

4. Заключна вправа “Дерево побажань” 5 хвилин.

Кожному учаснику роздаються маленькі аркушики паперу. На них пишуть свої побажання людині, яка їде за кордон. Можливе формулювання завдання:

“А тепер на базі тих знань, які ви отримали протягом лекції і протягом сьогоднішнього заняття, вам пропонується побути експертом і побажати або порадити щось людині, яка збирається за кордон”.

Варіанти порад:

  • не довіряйте чужим людям;

  • не віддавайте документи;

  • обов’язково підписуйте контракт;

  • перевірте медичні дані про майбутнього чоловіка (дружини);

  • перевірте ліцензію фірми;

  • не перевищуйте термін дії візи;

  • візьміть із собою телефони посольства громадських організацій в іншій країні.

Учасники записують на аркуші паперу свої побажання і приклеюють їх до “дерева побажань”, намальованого на фліп-чарті. Перед тим, як приклеїти свій аркушик, кожен зачитує написане.

***

Корисна інформація: зверніть увагу, що при використанні варіантів завдань, поданих у розробці заняття, бажано враховувати необхідність перепланування часу на завдання.

Запитання до теми:

  1. Як люди можуть дізнатися про пропозиції поїхати за кордон?

  2. Якими можуть бути шляхи потрапляння до рук торгівців людьми?

  3. Як відрізнити сумнівні пропозиції?

  4. Що таке система au-pair?

  5. Як перевірити діяльність фірми-посередника з працевлаштування за кордоном?

  6. Чи можливо перевірити діяльність шлюбних агенцій?

Теми рефератів та доповідей:

  1. Працевлаштування за кордоном: точка зору телеглядача.

  2. Туризм і відпочинок у країнах Сходу та Америки для українських громадян.

  3. Програми обміну студентами між Україною та країнами Європи.

  4. Навчання за кордоном: можливості та реалії.

Додаткові вправи за темою:

  1. “Мозковий штурм”.

  2. “Шляхи потрапляння українських громадян до торгівців людьми”.