
- •I Організаційний момент
- •II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
- •IV Вивчення нового матеріалу
- •I Організаційний момент
- •II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
- •IV Вивчення нового матеріалу
- •I Організаційний момент
- •II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
- •IV Вивчення нового матеріалу
Урок біології 7 клас
Мета: сформувати знання про вищі спорові рослини як перші наземні рослини, ознайомити з ознаками їх більш високої організації у порівнянні з водоростями, особливостями їх розмноження.
Обладнання: живі і гербарні екземпляри вищих спорових рослин, таблиці, комп’ютер, інтерактивна дошка, фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія».
Терміни і поняття: вищі спорові рослини, корінь, пагін, ризоїди, кореневище, стебло, листок, життєвий цикл, спорофіт, гаметофіт
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I Організаційний момент
II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
Всі рослини поділяються на нижчі і вищі. До нижчих рослин належать нижчіі спорові рослини водорості, а до вищих – вищих спорових відносяться відділи Мохоподібні, Папоротеподібні, Плауноподібні, Хвощеподібні.
Чому водорості належать до нижчих? (Тому, що є клітини, але не мають тканин, органів).Розмножуються статево, нестатево - спорами, вегетативно.
А зараз виконаємо підсумкові тести с 155 - 156 підручника.
Серед нижчих спорових рослин ми вивчали такі відділи:
Зелені Діатомові Бурі Червоні
Ш Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми познайомимося з вищим споровими рослинами. Що це за рослини? Чому їх називають вищими? Як вони пристосувались до життя на суші?
IV Вивчення нового матеріалу
Учні розглядають наявні мохи, папороті, хвощі, плауни, а також звертаються до малюнків підручника і знайомляться з їх представниками.
Вчитель: діти, вищі спорові рослини – перші наземні рослини. З’явившись у цілком новому повітряному середовищі вони лише поступово пристосувались до життя в інших умовах і протягом багатьох мільйонів років дали величезну різноманітність наземних рослин і за величиною і за складністю будови. Що нового ви помічаєте в їх будові? Діти говорять, що в мохів бачать стебло, листки, які є і в квіткових рослин, але немає коренів, а є ризоїди (коренеподібні утвори). У папороті є кореневище і листки. У плаунів є стебло, листки, додаткові корені. У хвощів є стебло, листки, кореневище. Отже, в папоротеподібних, плауноподібних, хвощеподібних рослин є тканини (покривна, основна, провідна); органи (корінь і пагін), які є і в квіткових рослин. Отже вони мають більш складну будову порівнюючи з водоростями. На верхівці пагонів є органи -спорангії, в яких дозрівають спори. Отже, нестатево вони розмножуються спорами. Тому їх називають вищими споровими рослинами. Не мають квіток, плодів і насіння. Цим відрізняються від квіткових рослин.
Розмножуються як нестатево, статево, деякі вегетативно.
Чому вищим споровим рослинам не властиве запилення перед заплідненням?
(тому, що чоловічі статеві клітини захищені оболонками пилкового зерна, то потрібне вологе середовище – роса, туман, дощ. Тому вищі спорові живуть у вологих місцях. У життєвому циклі, періоді між однаковими фазами розвитку, є спорофіт (нестатеве покоління і гаметофіт (статеве покоління). У мохів переважає гаметофіт, який ми бачимо весь час, а спорофіт являє собою ніжку з коробочкою, яка розвивається на гаметофіті. А у інших вищих спорових рослин переважає спорофіт, який ми бачимо, а гаметофіт – заростки, які дуже подібні до водоростей, на яких розвиваються чоловічі та жіночі статеві клітини.
Є такі відділи вищих спорових рослин (схема на дошці):
Мохоподібні Папоротеподібні Хвощеподібні Плауноподібні
Зозулин льон Листовик Хвощ польовий Плаун булавоподібний
Сфагновий мох Щитник чоловічий Хвощ зимовий Плаун річний
Печіночник Щитник жіночий Хвощ лісовий Баранець
Маршанція Марсилія Хвощ великий Селагінела
Бріум Сальвінія Хвощ строкатий
Еріопус
Дикран
Учням пропонується переглянути фрагмент «Вищі спорові рослини» з електронного посібника «Відкрита біологія» і відповісти на питання:
Як пристосувалися вищі спорові рослини до життя на суші?
Які особливості їх будови, розмноження, поширення? Як відбувається чергування поколінь?
Яка їх різноманітність?
V Закріплення вивченого матеріалу
Учні працюють з термінами і поняттями с 158 підручника:
1 Корінь
2 Пагін
3 Стебло
4 Листок
5 Кореневище
6 Ризоїди
7 Життєвий цикл
8 Спорофіт
9 Гаметофіт
Дають учні відповіді на питання після параграфа 40
Учні міркують с 158 підручника Що спільного та відмінного між водоростями і вищими споровими рослинами і складають таблицю:
Ознаки для порівняння |
Водорості |
Вищі спорові рослини |
|
|
|
Висновок записують учні у зошит
VI Домашнє завдання: працювати за чотирьох - рівневими тестовими завданнями , провести дослідницьку роботу:
1 Сухий сфагнум положити на вологу вату і спостерігати зміни, відмічаючи час.
2 Зважте стеблинку сухого і сфагнуму, який ввібрав воду.
3 Поставте 2 стакани поряд. В одну налийте води і помістіть стебельце сфагнуму так, щоб нижня частина знаходилась в стакані з водою, а верхня звисала над пустим стаканом. Спостерігайте.
План –конспект уроку на тему: «Мохоподібні»
Мета: сформувати знання про характерні особливості мохоподібних, ускладнення їхньої організації (у порівнянні з водоростями), життєвий цикл.
Обладнання: живі рослини, гербарні екземпляри зозулиного льону, сфагнуму та інших мохів, поширених в Україні, таблиці «Багатоклітинна зелена водорость – улотрикс», «Зелений мох – політрих звичайний», «Мох сфагнум».
Терміни і поняття: мох, рослина дводомна, життєвий цикл, гаметофіт, спорофіт, спорогон, коробочка, стопа.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
I Організаційний момент
II Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів
Ми з вами почали знайомство з вищими споровими рослинами. Давайте пригадаємо, які відділи належать до вищих спорових рослин? Вищі спорові рослини вважають «піонерами суходолу». Які пристосування до нового середовища життя у них з’явилися? Які риси відмінностей спостерігаються у вищих спорових в порівнянні з квітковими?
III Мотивація навчальної діяльності
Які характерні особливості мохів? Де поширені мохи? Яка будова особин статевого і нестатевого поколінь зозулиного льону? Що таке торф і як він утворюється? І на багато інших питань ми зможемо відповісти знайомлячись з представниками відділу Мохоподібні.
IV Вивчення нового матеріалу
Отже, тема нашого уроку «Мохоподібні»
Перегляд фрагменту «Мохоподібні» - «Відкрита біологія»
Яка різноманітність мохів?
Ви мабуть звернули увагу, що в більшості мохоподібні рослини низькорослі. Чому? (Через відсутність коренів, досконалої провідної системи, механічних (опорних) тканин тощо).
Мохоподібні виробили багато пристосувань до несприятливих умов середовища:
а) можуть висихати, але досить пройти добовому дощу, як знову відновлюється життєдіяльність (до 15 років)
б) фотосинтез може здійснюватися навіть під снігом і в темних печерах
в) усмоктують вологу не тільки ризоїдами. Але і всією поверхнею тіла (з атмосфери)
г) широко поширене вегетативне розмноження
Поширені мохоподібні на всіх континентах, але нерівномірно. Основна їхня кількість зосереджена у вологих місцях Північної півкулі. У тундрі, на болотах, у лісах їм належить дуже важлива роль
Для кращого ознайомлення з представниками мохоподібних проведемо лабораторну роботу 12 «Будова мохоподібних»
Будова зозулиного льону.(Учні розглядають зразки живих рослин, вивчають їх будову, звертають увагу на те, рослина, немає коренів, а кріпиться до грунту за допомогою коренеподібних виростів (галузистих волосків) – ризоїдів. Стебло зозулиного льону не має розвинених провідних судин. Всмоктування води проходить всією поверхнею листків і стебел. Зозулин льон дводомна рослина. Кожен рік на одних екземплярах зозулиного льону, які називаються чоловічими, з’являються на верхівці стебел листочки, більш широкі, які мають червонувате забарвлення. Коричнюваті залишки цих листочків видно на стеблі, і по них можна підрахувати, скільки років рослині.
Дослідницька робота На виданих екземплярах учні визначають, скільки років рослині. А вам скільки років? Хто старший?
Між цим листочками поміщаються видовжені білі мішечки, які можна побачити, здавивши пальцями верхівку стебла. В цих мішечках (антеридіях) є довгі клітини з двома джгутиками.
На верхній частині других екземплярів зозулиного льону (архегоніях) жіночих –формуються органи у вигляді бутилочок, на дні яких є по одній круглій яйцеклітині.
Пояснюю життєвий цикл зозулиного льону, звертаю увагу учнів на заросток. З чим подібний заросток? (з водоростю). На дошці замальовую схему розвитку моху:
Спора ---заросток----листостеблова рослина---яйцеклітина---спорангій---спори спора---заросток---листостеблова рослина---сперматозоїди
Мохи живуть на грунті в тундрі, в хвойних лісах, на болотах, можуть жити на дні водойм, вино сливі до морозів і сильної спеки, але ростуть і розмножуються лише в умовах сильної вологості
Учні переглядають фрагмент розвиток моху «Відкрита біологія»
1 Яка подібність і відмінність у розмноженні водоростей і моху?
(Подібність полягає в тому, що заросток моху подібний до моху і виростає із спори в воді, в воді проходить і запліднення.
Відмінність в тому, що із заростка виростає рослина, пристосована до життя в сухому повітрі і розмножується спорами, які поширюються в повітрі)
2 Яке ускладнення в будові моху, в порівнянні з водоростями?
(Мох в порівнянні з водоростями більш складна рослина, яка має невисоке стебло з простими судинами і листя)
3 За якими ознаками будова моху відрізняється від будови квіткової рослини?
(будова моху значно простіша будови квіткової рослини. У моху немає кореневої системи, немає квітки, із якої утворюються плоди і насіння. Листки простої будови. Слабо розвинене стебло не має складної будови провідних судин)
Учні підходять до висновку, що давні мохи походять від водоростей.
Найбільше значення в природі і народному господарстві має торф’яний мох – сфагнум. Учням роздаю шматочки торфу, пропоную розглянути їх, використовуючи лупу і пінцет і відповісти на питання із чого складається торф? (торф складається із залишків якоїсь рослини. Потім роздаю сухі і вологі екземпляри сфагнуму. Які результати ваших дослідів, що проводили ви дома? Учні доповідають про свої дослідження.
Чому торфовий мох має властивість вбирати велику кількість води(в 30-40 раз більше своєї сухої маси)? Під час війни з англоамериканськими інтервентами в 1919 році торф використовував лікар Новотельнов замість вати.
Далі учні знайомляться з будовою сфагнуму, розглядають під мікроскопом будову сфагнуму, його листків. Листок сфагнуму має своєрідну будову. В мікроскоп видно великі світлі клітини, оточені вузькими і довгими з хлорофіловими зернами. Білий колір моху і залежить від цих пустих клітин заповнених повітрям або водою. Сфагнум в ці пусті клітини і вбирає вологу. З цим і пов’язана властивість сфагнуму вбирати вологу навіть з повітря і це призводить до утворення боліт. Сфагнум створює особливі умови. Накопичується холодна вода, не прогрівається зверху променями сонця, так як мох поганий провідник тепла. Холодна вода погано надходить до коренів рослин, тому майже всі рослини, які ростуть на болотах пристосовані до меншого випаровування. В болоті мало кисню і мало азотних добрив, тому рослини ростуть поволі, великі дерева засихають. В таких болотах підвищена кислотність. Підвищена кислотність і відсутність кисню, а також наявність сфагнову у сфагнуми, заважають розкладу органічних залишків. Всі ці умови не дають можливості розкладаться відмираючи нижнім частинам сфагнуму і залишкам інших рослин, вони лише трошки обвуглюються і під тиском верхніх шарів ущільнюються. В товщі торфу прекрасно зберігаються все, що може якимсь чином туди потрапити - тварини, листки, плоди рослин, човни. В одному болоті знайдено труп рицаря в повному спорядженні.
Діти, а чи є в нашій місцевості торфяні болота?
По цьому питанню наші учні провели дослідження і виявили, що дійсно у нас є торф’яне болото. Очевидці говорять, що цього року коли горів торф, то багато пожежних машин близько 2 діб гасили пожежу, яку дуже важко було загасити. Торф тліє, виділяючи угарний газ і дим.
Яке значення торфу? Це питання досліджував один із наших учнів, який і доповість про свою роботу.
Учень: переглянувши багато літератури, я довідався, що торф має велику цінність. Так,
на осушених болотах торф перегниває, утворює грунт, який дає високий урожай.
Торф – прекрасне томливо.
Із торфу одержують горючий газ, смолу, парафін, карболову і оцтову кислоту.
Із торфу роблять пластмасу, ізоляційні плити. В санаторії при лікуванні різних хвороб застосовують торфяні ванни. Торф застосовується як підстилка для скоту, як добриво, із нього виготовляють торфоперегнійні горшки для вирощування розсади.
При будівництві будинків його кладуть між дошками для утеплення і для попередження сирості. Учні готують таблицю по цьому питанню
V Закріплення
1 Відповідають учні на питання 1-7 після параграфа с 162 підручника
2 Вставте пропущені слова.
Загальна ознака мохоподібних
Мохоподібні – рослини, часто дуже _____, порівняно _________будови. У них як правило є ________ і _____.Корені завжди_________, є тільки _________.Статеві органи і спорангії__________. У циклі розвитку переважає _____. Зі спори розвивається_________, а з нього_______. Із зиготи розвивається_____.Запліднення проходить тільки при наявності __. На гаметофіті _____спорофіт.
(Слова: стебла, листки, спорофіт, гаметофіт, багатоклітинні, паразитує, маленькі, простої, відсутні, ризоїди,заросток, гаметофіт, вологи, гаметофіт)
3 Порівняйте зозулин льон і сфагновий мох:
Подібні ознаки_____________________
Відмінні ознаки__________________.
4 Дайте систематичне положення зозулиного льону та сфагнового моху
5 Які захисні пристосування виникли у мохів у зв’язку з переходом із водного середовища до наземного?
VI Домашнє завдання виконати тести по 4 рівнях; розв’яжіть задачу
Наростання торфу, навіть за сприятливих умов, відбувається повільно. За 10 років утворюється шар завтовшки 1 см. Знайшли у нашій місцевості товщину торфу на торфовищі 10 см. Упродовж якого часу був утворений цей шар?
Складіть тест по даній темі
План-конспект уроку на тему: «Папоротеподібні»
Мета: сформувати знання про особливості будови та життєдіяльності папоротей, місце папоротей у системі рослинного світу, їх походження
Обладнання: гербарні екземпляри папоротей, лупи, таблиці «Папороть щитник чоловічий», «Давні папороті», «Що добувають з кам’яного вугілля»,схема «Розвиток папороті», колекція викопних решток, фрагменти посібника «Відкрита біологія»
Основні поняття та терміни: папороть, кореневище, заросток (гамет офіт), спорофіт, гамети, спори, кам’яне вугілля
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку