Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4195_Федько-халамидник 1.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
6.3 Mб
Скачать

План-конспект уроку української літератури в 6 класі

Тема. Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Головний і другорядний герої. Аналіз вчинків дійових осіб.

Мета: вчити учнів виділяти риси характеру героїв оповідання, розрізняти у їхніх вчинках добро і зло, правду і брехню, милосердя і черствість, бездушність; поглиблювати навички аналізу епічного твору; розвивати навички виразного читання, висловлення власного ставлення до прочитаного, логічне та образне мислення; виховувати високі моральні якості та духовні цінності.

Тип уроку: інтегрований урок

Обладнання: портрет письменника, текст оповідання, текст вірша Р.Бернса «Чесна бідність», портрети пензля відомих художників, ілюстрації до оповідання, презентація

Хід уроку

І. Вітання з дітьми, гостями. Знайомство з класом. Орг.момент

ІІ. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти, в цей чудовий, тихий, осінній день прошу вашої співпраці на уроці, активності, творчості і бажаю, щоб ви, отримавши оцінки високого рівня, вийшли із класу з чудовим настроєм, незважаючи на те, що сьогодні ми будемо вивчати дуже серйозний, глибокий, трагічний твір – оповідання В.Винниченка «Федько –халамидник».

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.(слайд 1)

Запис у зошити.

ІУ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд 2.

Сьогодні ми з вами проведемо інтегрований урок. Що це означає? А те, що досліджуючи думки і почуття Федька і Толі, з’ясовуючи, якими ж були насправді наші головні герої, ви зможете реалізувати свої знання (або отримати нові) з різних навчальних предметів. Скажіть, будь ласка, який у вас зараз настрій? А який був тоді, коли ви прочитали оповідання «Федько-халамидник»? А ви знаєте, як у музичному мистецтві називається радісний і сумний настрій? ( мажорний – радісний, мінорний – сумний музичний лад).

У. Актуалізація опорних знань.

Слайд 3.

1. Погляньте ще раз на портрет В.Винниченка (зачитати слова про його твори). А чи сподобалося вам оповідання «Федько-халамидник»? А чи всі слова ви, читаючи твір, зрозуміли? Погляньте на екран слайд 4

Що ж означає іменник «халамид ник»? А чи пам’ятаєте ви визначення синоніма. Підберіть синоніми до слова халамид ник (шибеник, паливода, шибайголова, ланець, пустун, урвитель).Отже, Федько був розбишакою?

2. Тоді давайте перевіримо, наскільки гарно ви засвоїли зміст оповідання за допомогою тестових завдань. (виконуємо за комп’ютерами протягом 3 хвилин, результати заносимо до картки самооцінювання).

1.Тести

1.Автор оповідання

А)Тютюнник

Б)Нечуй-Левицький

В)Винниченко

2.Головний герой

А)Стьопка

Б)Федько

В)Толя

3.Федько жив

А)з батьками

Б)з дідусем

В)був сиротою

4.За провину батько

А)бив

Б)жалів

В)прощав

5.Слово ,,халамидник’’означає

А)дурень

Б)бідняк

В)розбійник

6.Батько давав Федькові гроші,бо той

А)не давав себе ображати

Б)був сильний

В)не брехав

7.Толя-це

А)друг Федька

Б)брат Федька

В)хазяйська дитина

8.Ім’я Спірка означає

А)постійно сперечається

Б)скорочено від Спиридон

В)постійно спішить

9.Під час дощу Толя

А)залишився вдома

Б)побіг до хлопців

В)Читав книгу

10.На річку Толю

А)притяг Федько

Б)прийшов сам

В)привели батьки

11.Рятувати Толю на крижині поліз

А)Федько

Б)батько

В)дорослі

12.Після смерті Федька Толя забрав у його батьків

А)журавлика

Б)дудочку

В)чижика

УІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Проблематика

Діти, ви гарно засвоїли текст оповідання, тому прошу вашої допомоги, давайте поміркуємо разом. Проблема - складне питання, що потребує розв’язання, вивчення, дослідження.

  • Чи є такі складні питання в тексті оповідання.

  • Чи простими були стосунки Федька з батьками?

  • А ким був Толин батько?

  • А Федьків?

  • Чи правильно господар будинку ставився до сім’ї Федька?

  • Чи всі персонажі цього твору завжди роблять правильні вчинки? (проблеми на екрані Слайд 5).

Слайд 6. (Читання вірша «Чесна бідність»).

Скажіть, діти, а чи порушуються у цьому творі якісь проблеми? Це означає, що завжди, у всі часи, у всіх народів існували, існують і, мабуть, будуть існувати проблеми стосунків між батьками і дітьми, між бідними й багатими,проблема вдосконалення моральних якостей людини.

. Отже, моральні якості. Серед якостей, якими визначається цінність людини одне з перших місць посідають її моральні якості: доброта, милосердя, чесність, скромність, доброзичливість сміливість та ін. Й справді, чи не найбільше диво в людині - її духовність, здатність у своїх думках, поняттях та ідеях " виходити" за межі свого безпосереднього існування, носити в собі всесвіт, створювати у своїх мріях "ідеальний" світ. Хто ж в оповіданні є носієм цих моральних якостей, зараз ми з вами і визначимо.

2. Головний і другорядні герої. А спочатку пригадайте, як називаються люди, зображені в художніх творах, (дійовими особами або персонажами чи героями). Персонажі поділяються на головних, другорядних та епізодичних. Кого найчастіше називають героєм? Герой (позитивний) - яскраво й правдиво змальований образ людини, переживання та вчинки якої гідні наслідування.

- На кого ви хотіли б бути схожими: на Федька чи на Толю. Чому?

- А чи можна скласти словосполучення боязкий герой?

- Яке лексичне значення цього слова?

- То кого ми в оповіданні зможемо називати героєм?

- Ну а Толю пропоную називати другорядним персонажем, так як і інших дійових осіб, з якими товаришують хлопчики. Назвіть їх. (Гриць, Стьопка, Спірка, Гаврик, Васько).

  1. План протиставної характеристики образів

Щоб довести правильність наших висновків, виконаємо характеристику образів Федька і Толі. (написати план на дошці перед уроком)

1)Соціальне походження.

2)Портрет (Слайд 7)

Погляньте на обличчя, зображені на портретах. Що в першу чергу притягує погляд? Очі. Згадайте афоризм «Очі – дзеркало душі». Якими вони можуть бути? Відкритими, добрими, широко відкритими, примруженими, щирими, теплими, привітними, холодні, недобрі, лицемірні. Що вони в кожному випадку випромінюють? (Любов до людей і лицемірство, байдужість, злість). Якщо очі пов’язані з внутрішнім світом людини, то давайте словесно змалюємо, якими ви уявляєте очі Федька і очі Толі. (Зовнішність Федька – с.63, 67, очі – с.71) Поділити на групи. Одна група шукає описи Федька, інша Толі.

3)Риси характеру.

А тепер давайте відшукаємо опис зовнішності та вчинків Федька і Толі.( пишу на дошці імена, нанизуємо риси характеру)

(Федько – с.61, 62, 63, 64, 65,66,67,68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76

Толя – с. 65, 66, 67, 68, 69, 72, 73, 74, 75, 76 )

Робота в групах (запитання надруковано і запропоновано кожній групі; підтвердження своїх відповідей цитатами із тексту; читання діалогів у ролях)

І група. Характеристика Федька.

- Згадаймо, як поводиться хлопчик під час гри в піску?

(Відповіді дітей)

  • А як він веде себе під час запуску змія дітьми?

(Відповіді учнів)

- Як поводить себе підліток, коли батько карає його?

(Діти відповідають, зачитуючи відповідні уривки)

- А як ставляться до головного героя батько, мати, товариші, а сам автор?

- Яким ви побачили Федька на річці, коли він рятував Толю?

- У чому ж незвичність поведінки хлопчика?

(Федько непередбачуваний, іноді недобрий, але благородний, чесний, справедливий, здатний на самопожертву.)

- Діти, на дошці ви бачите ім’я нашого героя. Напишіть, будь ласка, слова, з якими асоціюється у вас цей хлопчик.

(Гронування. (Ім’я написано зеленим кольором.))

ІІ група. Характеристика Толі.

- А зараз знайдіть і прочитайте опис зовнішності Толі. Яку поведінку хлопчика можна передбачити, виходячи з цього опису?

- Чи викликає у вас симпатію Толя? Чому?

- Зачитайте діалог Федька і батька Толі, який свідчить про порядність першого і ницість другого героя.

- Запишіть на дошці слова, з якими у вас асоціюється Толя.

(Гронування. (Ім’я написано червоним кольором))

  • Добро

  • Правда

  • Сміливість

  • Чесність

  • Активний

  • Веселий

  • Відвертий

  • Грубий

  • Достойний

  • Людяність

  • Жвавий

  • Світло

  • Симпатія

  • Зло

  • Брехня

  • Боягузтво

  • Підлість

  • Пасивний

  • Брав

  • Понурий

  • Потайний

  • Делікатний

  • Негідний

  • Бездушний

  • Повільний

  • Темрява

Діти, ви помітили, що характеристика хлопчиків відбувається не через опис зовнішності, а через монологи автора та діалоги персонажів? (запитати визначення монологу і діалогу)

  • Погляньте на риси характеру, які ви присвоїли Федькові і Толі. - Чи схожий у них внутрішній світ?

  • А як називаються слова, протилежні за значенням?

(Слайд 8) Перевірка правильності гронування

(погляньте на екран, чи правильно я співставила риси характеру хлопчиків? Якщо антоніми підібрані неправильно, виправте помилки). - А чи помітили ви, якими кольорами написані імена хлопчиків? Як ви думаєте, що символізують у нашому випадку ці кольори?

(Червоний колір, яким написано ім’я Толі, начебто застерігає нас, промовляє, що не можна чинити так, як Толя. А зелений, як світло світлофора, відкриває нам дорогу до доброти, чесності, благородства, дружби).

  • Слайд 9. Розіграти прислів’я.

  • Чию рису характеру відображають прислів’я?

УІІ. Закріплення вивченого

Мікрофон

  1. Як ставилися люди до Федька і Толі?

  2. Як ви думаєте, чому всі навколо вважали Федька розбишакою, а Толю чемною дитиною?

  3. Невже вони за виразом очей хлопчиків не змогли побачити їхньої суті?.(учні говорять,що погляд можна ховати, не дивитися людям у вічі. Але ж Федько погляду не ховав, просто за його вчинками ніхто не хотів помічати його душу).

  4. Хочете сказати, що діти носили маски?

5) . Чи сподобався вам головний герой оповідання? Чи справді

невиправним, безвідповідальним розбишакою був Федько?

6) . Як пояснити ставлення батьків до витівок сина? Чи любили

вони Федька ? Хто більше розумів його - батько чи мати?

7). Чому Федько залучав панича Толю до ігор у своїй ватазі? 8) . Які почуття заволоділи Толею, коли він узявся повторити

перехід Федька через крижини? А які Федьком, коли він

уперше в житті сказав неправду?

9) Коли найвиразніше розкривається суть людської особистості Толі і коли - Федька ?

10) Яка людина, на вашу думку, могла б вирости з Федька, а яка з Толі?

Слайд 10. Давайте подивимося, якими ж хлопців бачили люди і якими вони були насправді.

2) Складання учнями сенкану (І група про Федька, ІІ група про Толю).

Федько

Сміливий і відважний

Поб’є, поверне, допоможе

Товаришів не видає

Правдолюбець