
Завдання №5
У шкільному буфеті ви обираєте між трьома товарами. Загальна корисність від споживання різної кількості кожного товару наведена у таблиці. Якщо ціна товарів відома, а батьки дають вам на кишенькові витрати щодня 2 гривні, то який набір товарів ви купите як раціональний споживач?
Одиниць товару
|
Загальна корисність (ютілі) |
||
Тістечка Ціна = 0,5 грн. |
Пиріжки Ціна = 0,2 грн. |
Вафлі Ціна = 0,4 грн. |
|
1 |
12 |
4 |
9 |
2 |
22 |
7 |
17 |
3 |
29 |
9 |
22 |
4 |
34 |
10 |
24 |
5 |
34 |
10 |
24 |
Розв’язок:
Задача розв’язується методом підстановки. Отже раціональний споживач придбає такий набір товарів: тістечок – 2 шт., пиріжків – 1 шт., вафель – 2 шт. на суму 2 грн. (2*0,5+1*0,2+2*0,4=2 грн.).
Завдання №7
Для покупця споживання буханця хліба ціною 0,7 гривні приносить задоволення у розмірі 10 ютілей. Яку корисність в ютілях принесе йому споживання 1 л молока по ціні 0,5 гривень за літр у стані рівноваги?
Розв’язок:
Правило максимізації корисності . Підставляємо дані і отримуємо відповідь 7,1 ют.
Завдання №8
Витрати Дмитра на відеомагнітофон становлять 600 гривень, а на касети 15 гривень. У точці рівноваги нашого споживача гранична корисність касет дорівнює 5. Визначте, якою є з точці рівноваги гранична корисність відеомагнітофона.
Розв’язок:
Правило максимізації корисності . Підставляємо дані і отримуємо відповідь 200 ют.
Завдання №9
На графіку наведена бюджетна лінія гімназиста Сергія, якому батьки дали гроші на придбання зошитів і обкладинок для підручників. Якщо ціна зошитів - 0,8 грн., а обкладинок -0,4 грн., визначте:
Скільки грошей отримав у батьків Сергій?
(З графіка визначаємо, що Сергій може купити або 5 зошитів, або 10 обкладинок. Кількість грошей, яку отримав він у батьків, розрахуємо так:
0,8*5=4 грн. або 0,4*10=4 грн.)
В
кажіть на графіку точку А, де Сергій купує тільки зошити.
(біля цифри 5)
Позначте на графіку точкою В стан, де в Сергія залишаються кошти на морозиво. (в будь-якому місці межах нижнього трикутника, але не на лініях)
Позначте на графіку точку С (3 зошити і 7 обкладинок). Що можна сказати про цей набір товарів (обґрунтуйте розрахунками).
(0,8*3+0,4*7=5грн. 20 коп.
Це означає, що на даний набір грошей Сергію не вистачить).
Завдання №10
Дані таблиці характеризують криву байдужості пані Савченко.
-
Комбінації
Сосиски (кг)
М'ясо (кг)
А
0,5
2,5
Б
1,0
1,5
В
1,5
1,0
Г
3,0
0,5
Побудуйте криву байдужості пані Савченко (по осі X – кількість сосисок, по осі Y - кількість м'яса). (будується по даних таблиці)
Припустимо, що ціни м'яса та сосисок становлять відповідно 9 грн. та 6 грн., а пані Савченко має намір витратити 18 гривень. Побудуйте на тому ж графіку відповідну бюджетну лінію.
Будується по 2 точкам:
18:9=2 кг (кількість м’яса, яку може придбати пані Савченко на всі свої гроші);
18:6=3 кг (кількість сосисок, яку може придбати пані Савченко на всі свої гроші).
В якій саме комбінації купуватиме пані Савченко м'ясо та сосиски? (Ця комбінація – точка дотику кривої байдужості та бюджетної лінії споживача).