
- •Навчально-методична картка заняття №
- •5.01020101 „Фізичне виховання”.
- •Структура заняття
- •Характеристика новонародженого та соціальної ситуації розвитку
- •Психологія дитини немовлячого віку
- •Експеримент Тропіка "Кам'яне обличчя"
- •Основні досягнення раннього віку (2-3 рік життя)
- •Вікова криза 3-го року життя
Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України
комунальний вищий навчальний заклад
«Олександрійський педагогічний коледж
імені В.О. Сухомлинського»
Навчально-методична картка заняття №
Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”
5.01020101 „Фізичне виховання”.
Предмет: Психологія.
Тема: Психологія періоду немовлят та раннього віку.
Головні лінії психічного розвитку дитини від народження до 3-х років. Вроджені особливості та дозрівання нервової системи дитини в перші роки життя. Соціальна ситуація розвитку новонароджуваного, немовляти та дитини раннього віку. Передумови розвитку особистості в віці немовляти та ранньому дитинстві. Значення емоційного спілкування та предметної діяльності для психічного розвитку дитини. Криза 1-го року життя. Криза 3-х років. Новоутворення, пов’язані з періодом кризи. Головні досягнення в розвитку дитини до 3-х років.
Вид заняття: лекція
Мета заняття:
дати поняття про період немовлят та раннього віку; визначити головні лінії психічного розвитку дитини від народження до 3-х років; розкрити соціальну ситуацію розвитку новонародженого, немовляти та дитини раннього віку; визначити передумови розвитку особистості в віці немовляти та ранньому дитинстві; ознайомити з кризами та новоутвореннями немовлят та раннього віку; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: роздатковий матеріал.
Література:
Основна:
Матюхина М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: 1985.
Гамезо М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: Просвещение, 1990.
Заброцький М.М. Основи вікової психології. - Тернопіль: Навчальна книга „Богдан", 2004.
Вікова та педагогічна психологія: навч. посіб. / О.В. Скрипченко, Л.В. Волинська, З.В. Огороднійчук та ін. 2-ге вид. – К.: Каравела, 2009. – 400с.
Савчин М.В., Василенко Л.П. Вікова психологія: навч. посіб. – К.: Академвидав, 2009. – 360 с.
Вікова психологія/ за ред. Г.С. Костюка – К.: «Рад.шк.», 1976 – 270 с.
Додаткова:
Бондарчук Е.И., Бондарчук Л.И. Основы психологии и педагогики. - К.: МАУП, 2002.
Бурлачук Л.Ф. Психодиагностика. - СПб: Питер, 2001.
Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.
Структура заняття
Організаційна частина.
Актуалізація опорних знань студентів.
Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.
План заняття.
Характеристика новонародженого та соціальної ситуації розвитку.
Психологія дитини немовлячого віку.
а) фізичний розвиток;
б) сенсорний розвиток;
в) криза 1-го року життя.
Основні досягнення раннього віку.
Вікова криза 3-го року життя.
5. Підведення підсумків.
Узагальнення матеріалу.
В чому полягає криза новонародженості?
Визначить соціальну ситуацію розвитку немовляти.
Розкрийте особливості кризи трирічного віку.
Завдання для самостійної роботи студентів.
Передумови розвитку особистості в віці немовляти та ранньому дитинстві. Значення емоційного спілкування та предметної діяльності для психічного розвитку дитини.
Тема: Психологія періоду немовлят та раннього віку
План.
Характеристика новонародженого та соціальної ситуації розвитку.
Психологія дитини немовлячого віку.
а) фізичний розвиток;
б) сенсорний розвиток;
в) криза 1-го року життя.
Основні досягнення раннього віку.
Вікова криза 3-го року життя.
1.