
- •Навчально-методична картка заняття №
- •5.01020101 „Фізичне виховання”.
- •Структура заняття
- •Поняття про волю та її фізіологічні основи*.
- •Поняття про волю та її фізіологічні основи
- •Особливості волі
- •Значення волі житті та діяльності людини
- •Фізіологічні основи волі
- •Структура вольової дії
- •Вольові якості людини
Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України
комунальний вищий навчальний заклад
«Олександрійський педагогічний коледж
імені В.О. Сухомлинського»
Навчально-методична картка заняття №
Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”
5.01020101 „Фізичне виховання”.
Предмет: Психологія.
Тема: Воля
Поняття про волю. Значення волі в житті та діяльності людини. Вольове зусилля. Довільні та мимовільні дії. Мотивація вольових дій. Структура вольової дії. Вольові якості особистості.
Вид заняття: лекція
Мета заняття:
дати поняття про «волю»; визначити фізіологічні основи волі; розкрити значення волі в житті людини; ознайомити з вольовим зусиллям; розкрити структуру вольової дії; визначити вольові якості людини; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: роздатковий матеріал.
Література:
Основна:
Психологія: Навчальний посібник /за ред. В.А. Крутецького. К., 1978. – 283 с.
Психологія: Навчальний посібник/ О.В.Винославська, О.А. Бреусенко-Кузнєцов, В.Л.Зливков. – К: „ІНКОС”, 2005. – 352 с.
Цимбалюк І.М., Яницька О.Ю. Загальна психологія. Модульно-рейтинговий курс для студентів вищих навчальних закладів. К., 2004. – 304 с.
М’ясоїд П.А. Загальна психологія: Навчальний посібник. – К., 2004. – 487 с.
Психологія: Навчальний посібник/ за ред. Ю.Л. Трофімова. – К.: „Либідь”, 2001 – 558 с.
Додаткова:
Дрозденко К.С. Загальна психологія в таблицях і схемах: Навчальний посібник. – К., 2004. – 304 с.
Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.
Варій М.Й. Психологія: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 288 с.
Цимбалюк І.М. Психологія: Навчальний посібник. – К., 2004 – 216 с.
Структура заняття
Організаційна частина.
Актуалізація опорних знань студентів.
Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.
План заняття.
Поняття про волю та її фізіологічні основи.
Структура вольової дії.
Вольові якості людини.
5. Підведення підсумків.
Узагальнення матеріалу.
Воля – це...
Фізіологічною основою волі є…
Визначить вольові якості людини.
Завдання для самостійної роботи студентів.
Довільні та мимовільні дії. Мотивація вольових дій.
Тема: Воля
План
Поняття про волю та її фізіологічні основи*.
Структура вольової дії*.
Вольові якості людини*.
1.
Поняття про волю та її фізіологічні основи
Людина як активна істота не тільки сприймає, відображає довколишній світ, не тільки якось ставиться до нього, а й реагує на його впливи, сама впливає на довколишній світ, перетворюючи його в своїх цілях і відповідно до своїх потреб. Водночас людина регулює та контролює свою діяльність, керує своєю поведінкою. При цьому людина переслідує певну мету, яку вона більш чи менш чітко усвідомлює.
Іноді досягнення мети не становить утруднень і не потребує особливих зусиль (наприклад, втамувати спрагу, коли є вода; прочитати книжку, коли вона лежить на столі і є вільний час). Та найчастіше досягнення мсти пов'язане з подоланням труднощів та перепон. Ці труднощі та перепони бувають двох видів — зовнішні і внутрішні.
Н., Порівняймо з цієї точки зору два приклади. В одному випадку учневі для виконання домашнього завдання потрібна була книжка, якої він не мав. Він пішов до бібліотеки, але й там книжки не виявилось. Він пішов до одного, другого, третього товариша, але й у них книжки не було. Тоді учень поїхав до вчителя і все-таки дістав книжку.
У другому випадку учень мав потрібну книжку, але йому дуже не хотілося вчити уроки, а кортіло піти пограти у футбол, тим паче, що й діти посилено кликали — стояли під вікном, показували футбольний м'яч, робили закличні рухи. Проте учень змусив себе залишитися вдома й сісти за уроки, подолавши протилежні почуття.
Зрозуміло, що й у першому й у другому випадку були перепони, утруднення, але мали вони різний характер.
Зовнішні перепони – це ті, які не залежать від людини, об'єктивні перепони, зовнішні перешкоди, протидія інших людей, природні перепони.
Внутрішні перепони залежать від самої людини, її не бажання робити те, що потрібно, наявність протиріч, пасивність людини, поганий настрій, звичка діяти необмірковано.
Воля людини і виражається в тому, наскільки вона здатна переборювати перепони і труднощі на шляху досягнення мети, наскільки вона вміє керувати своєю поведінкою, підкорювати свою діяльність певним цілям.
√Отже, воля полягає у подоланні труднощів: зовнішніх (людина протидіє силам природи, протидія іншим людям, боротьба з певними обставинами) та внутрішні (боротьба з хворобою, з негативним настроєм, зі страхом, лінощами, з власним самолюбством).
Воля — це психічна діяльність людини, що проявляється у свідомих діях, скерованих на досягнення поставленої мети, здійснення якої пов'язане з подоланням труднощів та перешкод.
Воля – це психічний процес, який полягає у здатності ставити перед собою мету, приймати рішення і підпорядковувати їм свої дії і вчинки.