Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7. Відчуття.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
110.08 Кб
Скачать

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

комунальний вищий навчальний заклад

«Олександрійський педагогічний коледж

імені В.О. Сухомлинського»

Навчально-методична картка заняття №

Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”

5. 01020101 „Фізичне виховання”.

Предмет: Психологія.

Тема: Відчуття

Поняття про відчуття та їх види. Фізіологічні основи відчуттів. Загальні властивості відчуттів. Індивідуальні особливості відчуттів. Чуттєвість та її види. Пороги чуттєвості. Поняття про адаптацію. Компенсаторні можливості відчуттів. Значення відчуттів у пізнавальній діяльності людини.

Вид заняття: лекція

Мета заняття:

дати поняття про «відчуття»; визначити фізіологічні основи відчуттів; розкрити значення відчуттів в житті та діяльності людини; ознайомити з видами відчуттів; розкрити загальні властивості та індивідуальні особливості відчуттів; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: роздатковий матеріал.

Література:

Основна:

  1. Психологія: Навчальний посібник /за ред. В.А. Крутецького. К., 1978. – 283 с.

  2. Психологія: Навчальний посібник/ О.В.Винославська, О.А. Бреусенко-Кузнєцов, В.Л.Зливков. – К: „ІНКОС”, 2005. – 352 с.

  3. Цимбалюк І.М., Яницька О.Ю. Загальна психологія. Модульно-рейтинговий курс для студентів вищих навчальних закладів. К., 2004. – 304 с.

  4. М’ясоїд П.А. Загальна психологія: Навчальний посібник. – К., 2004. – 487 с.

  5. Психологія: Навчальний посібник/ за ред. Ю.Л. Трофімова. – К.: „Либідь”, 2001 – 558 с.

Додаткова:

  1. Дрозденко К.С. Загальна психологія в таблицях і схемах: Навчальний посібник. – К., 2004. – 304 с.

  2. Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.

  3. Варій М.Й. Психологія: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 288 с.

  4. Цимбалюк І.М. Психологія: Навчальний посібник. – К., 2004 – 216 с.

Структура заняття

  1. Організаційна частина.

  1. Актуалізація опорних знань студентів.

  1. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

  1. План заняття.

  1. Поняття про відчуття та їх фізіологічні основи.

  2. Види відчуттів.

  3. Загальні властивості відчуттів.

  4. Індивідуальні особливості відчуттів.

5. Підведення підсумків.

  • Узагальнення матеріалу.

  • Відчуття – це...

  • Фізіологічною основою відчуттів є...

  • Перерахуйте види відчуттів.

  1. Завдання для самостійної роботи студентів.

  • Властивості відчуттів за загальними характеристиками.

Тема: Відчуття

План

  1. Поняття про відчуття та їх фізіологічні основи*.

  2. Види відчуттів*.

  3. Загальні властивості відчуттів*.

  4. Індивідуальні особливості відчуттів.

1.

Поняття про відчуття та їх фізіологічні основи

Навколишній світ, його красу, звуки, кольори, запахи, температуру, величину і багато іншого ми пізнаємо завдяки органам чуття. За допомогою органів чуття людський організм одержує різноманітну інформацію про стан зовнішнього і внутрішнього середовища.

Людина пізнає оточуючу дійсність, вона на нас діє і викликає відчуття. Людина пізнає оточуючу дійсність завдяки відчуття: кольори, запахи, смакові якості, температуру, вагу тощо.

Відчуття – це психічний процес відображення в мозку властивостей об'єктивної дійсності, яка безпосередньо впливає на аналізатори людини.

Відчуття – це суб'єктивні образи об'єктивного світу (все що нас оточує – це реальні об'єктивні предмети). Н., гарячий чай у кожного викликає свої відчуття.

Відчуття має тісний зв'язок з усіма пізнавальними психічними процесами: зі сприйманням (щось почули – осмислюємо відчуття (щось на слизьке наступили)), мисленням, почуттями.

Відчуття властиві і тваринам. Деякі тварини (н., орли) мають значно більш гострий зір ніж людина, більш нюхом і слухом (собаки). Очі мурах розрізнюють ультрафіолетові промені, які недоступні людині. Кажани та дельфіни розрізняють ультразвуки, які не чує людина. Гримуча змія відчуває найменші коливання температури – у 0,001 градуси. Але око та вухо людини розрізняє у речах значно більше, ніж око орла чи вухо собаки, бо відчуття людини збагачуються його мисленням і суто людським досвідом.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]