
- •Методичний паспорт проекту
- •Урок-презентація проекту
- •Б’ється, стука молоток
- •Сіла пташка на дубку,
- •Іменники однини
- •Речовинності
- •Якості, стан
- •Географічні назви, планети
- •Масло, молоко,
- •Любов, добро, щастя, мудрість
- •Марс, Венера, Котовськ, Київ, Одеса
- •Іменники множини
- •Назви парних предметів: окуляри, ножиці
- •Географічні назви: Черкаси, Карпати, Альпи
- •Назви будівель: ворота, двері, сходи
- •Знаряддя праці: вила, граблі, носилки
- •Назви ігор: шахи, городки, жмурки
- •Одяг, взуття: штани, бриджі, сандалі
- •Література:
Урок
– захисту проектів з української мови
у 3 класі
Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту, особливий зв'язок між інтелектуальним життям особистості і проявом її сил в активній діяльності
В. Сухомлинський
Девіз сучасного методу проектів – «Усе що я пізнаю, для чого це мені потрібно і де я можу ці знання застосувати».
Використання новітніх педагогічних та інформаційних технологій допомагає реалізувати особистісно – зорієнтований підхід у навчанні, який відповідає вимогам нової програми. Інтерактивні та проектні технології є актуальними, оскільки вони передбачають моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор, спільне вирішення проблем на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.
Проект – це цільовий акт діяльності, в основі якого лежать інтереси дитини. Працюючи над проектом учень має усвідомити мету, оформити свій задум, розробити план виконання, підвести підсумки своєї роботи у вигляді звіту. Ця технологія передбачає використання вчителем дослідницьких, пошукових, творчих методів, прийомів та засобів. Навчальний проект орієнтований на самостійну діяльність учнів. Вони можуть працювати індивідуально, у парі або групою протягом визначеного вчителем відрізка часу. Під час виконання проектної роботи вчитель виконує теж певний обсяг роботи. А саме:
допомагає учням у пошуку джерел інформації;
іноді є самі джерелом інформації;
координує процес роботи над проектом;
підтримує та заохочує учасників;
підтримує пошукову активність учнів у роботі над проектом.
Потрібно вміти допомагати учням, а не виконувати роботу замість них.
Пропоную розглянути приклад використання проектної технології під час вивчення теми «Узагальнення та систематизація знань. Іменник – як частина мови» у 3 класі.
Методичний паспорт проекту
Автор проекту: Світлана Володимирівна Сіренко, учитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 м. Котовськ Одеської області.
Назва проекту: Узагальнення та систематизація знань. Іменник як частина мови.
Тип проекту: навчальний
Навчальні предмети: українська мова
Учасники: учні 3 класу
Цілі: контролювати вміння систематизувати знання з теми в режимі роботи в групі, контролювати самостійну роботу учнів, користування інформацією з різних джерел, уміння оформлювати та представляти матеріал; вчити оцінювати свою роботу на фоні інших, порівнювати свій власний рівень володіння знаннями з даної теми, бачити досягнення; вчити учнів злагоджено працювати в групах, розвивати творчі здібності; виховувати культуру спілкування, працьовитість, старанність, активність.
Очікувані результати: учні навчаться збирати та аналізувати інформацію, співпрацювати в групі.
Опис проекту: учні поділились на групи і розпочали самостійну діяльність за напрямками:
створення плану виконання роботи;
робота з інформаційними джерелами;
розподіл об’єму роботи серед учасників проекту;
оформлення задуму;
розподіл ролей.
Презентація: учні поетапно розповідали про свої дослідження над вивченням теми «Частина мови – іменник». При цьому вміло демонстрували наочний матеріал, творчо працювали над проектом. В кінці уроку-презентації запропонувала узагальнити досліджений матеріал у вигляді заповнення таблиці.
Урок-презентація проекту
Тема: Іменник – як частина мови. Узагальнення і систематизація знань.
Мета: спираючись на знання дітей про частини мови узагальнити накопичений матеріал з теми «Іменник»; вчити систематизувати та класифікувати ознаки;
формувати вміння застосовувати знання;
розвивати вміння робити висновки;
розвивати вміння та навички усного і писемного мовлення;
розвивати творчі здібності;
виховувати шанобливе ставлення до рідної мови; прагнення набути нових знань.
Обладнання: плакат з назвою проекту, ілюстрації, малюнки до проектних робіт; картки-опори, ребуси.
ХІД УРОКУ:
Організація класу.
Встали всі рівненько.
Вийшли із-за парт.
Урок української мови
Пора розпочинать,
А щоб він пройшов цікаво –
Всі беремося до справи.
Актуалізація та мотивацій опорних знань учнів
Повідомлення теми та завдань уроку. Тема нашого уроку – «Іменник». У вас було завдання попрацювати над проектом, який має назву «Частина мови – іменник». Підбиваючи підсумки роботи в проекті зробимо ще один крок до чудової країни Морфології, де панує творчість, яка збагачує мову і відкриває широку дорогу у світ знань.
Кожна група отримала завдання систематизувати і узагальнити свої знання про іменник та заповнити таблицю:
1-ша група
Що таке іменник?
Назви істот і неістот.
Яким членом речення виступає?
2-га група
Загальні і власні іменники.
Роди іменників.
Спільний рід іменників.
3-тя група
Число іменників.
Іменники тільки в однині.
Іменники тільки в множині.
ІМЕННИКИ |
|||||||||||||
Відповіді |
Питання Хто? Що? |
В реченні є |
Означає |
За родами |
За числами |
З великої букви пишу |
|||||||
|
|
присудок |
підмет |
предмет |
дію |
змінюється |
буває |
змінюється |
буває |
Власні ім. |
загальні ім.. |
||
ТАК |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
НІ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Каліграфічна хвилинка.
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
Лю юди рос сли ни зві ірі ре ечі
Розшифруйте і скажіть що означають ці слова?
До якої частини мови відносяться?
Основна частина уроку.
Перша група працюючи над проектом готова презентувати свої знахідки про іменник.
(Додаток 1- презентація групи №1)
Попрацюємо над завданням.
Гра з м’ячем «Хто швидше». Завдання: істота чи неістота.
(Кидає учень м’яч і говорить назву предмета, а у відповідь учень ставить питання, вказуючи істота чи неістота. Наприклад: мама (хто?) істота; осінь (що?) неістота.)
Творче завдання.
Картина «Зима у лісі»
І варіант: Зима, земля, птахи, дятел.
ІІ варіант: Ліс, дерева, звірі, білка.
Скласти міні-твір за картиною, використовуючи подані слова. Визначити яким членом речення є дані слова.
Друга група продовжить розповідь про іменник за питаннями.
(Додаток 2 – презентація групи №2)
А зараз робота в парах. Гра «Хто уважний». Випишіть власні іменники:
Земле Шевченкова, земле Франкова,
Ниво, засіяна щастям – добром,
Вічно твоя соловейкова мова,
Вічна розмова Дністра із Дніпром.
(Д. Павличко)
- Ну, а яка пара швидше за всіх випише загальні іменники:
Морозець, морозець, Теплі валянки у нас
Не щіпай за щічки, Шубки й рукавички
Приготували картки і піднімаємо:



Ж
С
Ч
Бджола, мед, квітка, небо, сонце, джміль.
Третя група презентує свій проект весь у віршах:
Що ж уважно ми почуємо
Як це вийшло у малят.
(Додаток 3 – презентація групи №3)
А зараз відгадайте загадки і назвіть в якому числі іменники: