
- •VI. Жаңа сабақ. Тұрмыс – салт жырлары адамның үш кезеңін қамтиды. Яғни, нәрестенің туылуын, ер жетіп үйленуін, қартайып дүниеден өтуін.
- •Тұрмыс – салт жырлары
- •VII.Бекіту, қорыту.
- •VIII. Үй тапсырмасы:
- •IX. Оқушылардың білімін бағалау.
- •...Жайлау,қыстау жер үшін».
- •Үй тапсырмасын сұрау;
- •2.Үй тапсырмасын сұрау;
- •2. Үй тапсырмасын сұрау;
- •-Өнер таластырған саңлақ ақын қыздың, шешен ділмар жігіттің дарынды айтысының негізгі тақырыбы қандай? Түрі жағынан қандай айтыс?
- •Сара айтыста өзін неге теңейді?
- •Үй тапсырмасын сұрау
- •Үй тапсырмасын сұрау
- •Үй тапсырмасын сұрау.
- •2. Жаңа сабақ.
- •3. Кімнің портреті берілген?
- •1. Үй тапсырмасын сұрау:
- •6 Баласы
- •Семантикалық карта №1
- •Семантикалық карта №2
- •Үй тапсырмасын сұрау (5-7)
- •II. Үй тапсырмасын сұрау.
Ұйымдастыру (сәлемдесу), кабинет тазалығы, түгелдеу.
Үй тапсырмасын сұрау
- «Біржан-Сара айтысынан теріп жазған көркемдік тәсілдерді сұрау;
- Айтыстан жаттаған үзінді сұрау;
3. Жаңа материалды игерту;
- әдісі бойынша қазіргі айтыскерлерден кімдерді білетіні, оның ерекше сипаты жайлы әңгімелеу.
- 93-беттегі мәтінді оқу
- сұрақ; (бекіту үшін)
1. қазіргі ақындар айтысының өзіне тән ерекшеліктері неде?
2. айтыстың болашағы туралы не ойлайсыңдар?
3. қазіргі айтыстар мен бұрынғы айтыстардың суреттеу тәсіліндегі ұқсастықтарға мысал келтіріңдер.
Қорытынды:
Айтыскер ақынға тән қасиеттер: Парасат білім, сөзге тоқтау, намыс, жігер, қызу шабыт, талант арқа, тапқырлық ұтымды ой, қолма-қол суырып-салушылық.
Үйге: 1. Соңғы айтыстардан үзінділер жаттау;
2.«Айтыскер қыздардың әсемдік әлемі» атты эссе жазу.
2-тоқсан №3
Айы, күні_________________________________________________________
Тақырыбы: Ежелгі дәуір әдебиеті
Мақсаты:
Түркі тектес халықтарға ортақ асыл мұра жайлы толық түсінік беру.
Ежелгі мұралардың тәрбиелік тағылымдарын тани білуге баулу.
Тәрбиелік нақылдарды бойына сіңіру.
Сабақтың типі: жаңа білімді игерту сабағы
Сабақтың түрі: түсіндіру сабағы.
Оқыту әдісі: түсіндіру, оқыту, пікірлесу.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын сұрау
Жаңа білімді игерту
Бекіту
Қорытынды
Бағалау
Үй тапсырмасы.
Қосымша әдебиет: Х. Сүйіншіәлиев «VIII-XVIIIғ.ғ қазақ әдебиеті»
Сәлемдесу, кабинет тазалығы, оқушыларды түгендеу.
97-беттегі 6-тапсырманы сұрау.
Қазақ: Өзбек, Қырғыз, Әзірбайжан, Түркімен, Ұйғыр, Қарақалпақ, Хакас, Башқұрт, Татар↓
Түркі тайпалары
Еділ бойы;
Каспий жағалауы;
Қазақстанды;
Орта Азияны;
Оңтүстік шығыс сібір.
Ежелгі дәуір Жазба әдебиеті (VII-XIV ғ.ғ)
І
Орхон ескерткіштері – VII ғ.
«Қорқыт ата» кітабы – VIII ғ.
«Оғыз нама» - IX ғ.
ІІ
Мұхаммед Хорезми,
Әбу наср Әл-Фараби,
Әбу райхан әл-Бируни,} X-XII ғ.ғ
Махмуд Қашқари,
Қожа Ахмет Яссауи,
Сүлеймен Бақырғани,
ІІІ
«Кодекс Куманикус»
Махаббатнама»
«Жүсіп – Зылиха»} XIII – XVI ғ.ғ.
«Гүлстан»
«Домбауыл»
Зерттеушілер:
Ә. Марғұлан, Ә. Қоңыратбаев, Б. Ысқақов, Х. Сүйіншіәлиев, А. Қыраубаева, М. Жолдасбеков,
А. Егеубаев т.б.
4.Мәтін мазмұнын сұрау, қорыту.
5.Білетін ескерткіштерін мазмұндау.
6.Үйге: Күлтегін жырларын оқу.
2-тоқсан №4
Айы, күні_________________________________________________________
Тақырыбы: Күлтегін жырлары
Мақсаты:
Түркі халқының атақ-даңқын әлемге паш еткен Күлтегін жыры туралы нақты деректермен түсіндіру.
Өз бетінше іздену арқылы, шығармашылыққа баулу.
Ерік, патриоттық рухқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді игеру сабағы.
Сабақтың түрі: іздену, шығармашылық сабақ.
Оқыту әдісі: іздендіру, пікірлесу, әңгімелесу, сұрақ-жауап.
Қосымша әдебиет: «Қазақстан әйелдер» журналы 2002-2003 жыл
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру-сәлемдесу, кабинет, түгендеу
Үй тапсырмасын сұрау.
Күлтегін жырының мазмұны.
Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар оқып келген мәтін бойынша төмендегі сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындауы тиіс.
- Күлтегін жырлары қайда табылған?
- Орхон ескерткішін не себепті ерлік жыры дейміз?
- Білге қағанға сипаттама беріңдер.
- Күлтегін батырдың ерлік бейнесін айтыңдар?
- Тоныкөк – жырау дегенді дәлелдеңдер.
- «Орхон ескерткіштері» - көркем туынды екенін дәлелде.
5. Қорыта айтқанда, 1) Күлтегін жыры – ежелгі түркі халықтарына ортақ көркем шығармалардың үлгісі.
2. Ол қазақ әдебиетінің алтын қорына енетін әдеби мұра.
6. Белсенді оқушыларды бағалау.
7. Үйге: «Қорқыт ата» кітабынан үзінділер оқу, оқулыққа шолу.
2-тоқсан №5
Айы, күні_________________________________________________________
Сабақтың тақырыбы: Қорқыт ата кітабы
Сабақтың мақсаты: а) Қорқыттың білімдар, ақылгөй, ойшыл, зиялы, ірі тұлға екенін оқушыларға жеткізу. Қорқыт кітабы, ондағы жырлар жөнінде түсініктер беру;
ә) Шығармашылық белсенділіктерін шыңдау, ойларын еркін жеткізуге баулу;
б) өнер адамына, еліне, тарихына, табиғатына, тілге деген сезімдерін ояту.
Сабақта қолданылатын әдістер. Ойқозғау, баяндау, топтастыру, ұжымдық, жеке жұмыстар.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгеру сабағы
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта арқылы көрсетілетін слайдтар, қобыз суреті, сабақ эпиграфына алынған сөз.
Пәнаралық байланыс: музыка, тарих
Сабақтың жүрісі: 1. Ұйымдастыру
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтып өту
Сабақтың эпиграфы: «Қорқыт алғаш қобыз тартып, сарын айтуда үйреткен ең бірінші бақсы». Ш.Уалиханов
1. Ойқозғау
а) Қорқытты кімдер зерттеді?
ә) Ол туралы аңыздар?
б) Қорқыттың күйлері, шығу тарихы