
Урок 10
Тема уроку. Навчальний дизайн-проект
Мета уроку: формування вмінь розробляти навчальний дизайн-проект у відповідності до основних етапів та стадій проектування. Розвивати творчі здібності. Виховувати наполегливість, упевненість у своїх можливостях.
Обладнання: комп’ютер, каталоги, довідкова література, малюнки, підручник «Технології», креслярський папір та інструмент, фарби, пензлики.
Тип уроку: формування практичних умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина
• Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів
Учитель проводить усне опитування учнів.
1. З яких основних етапів складається дизайн-проектування?
2. Поясніть перший етап дизайн-проектування «Попередній аналіз та складання технічного завдання».
3. Поясніть другий етап дизайн-проектування «Попередній аналіз та розроблення художньо-конструкторської пропозиції».
4. Поясніть третій етап дизайн-проектування «Ескізне проектування».
5. Які документи включає художньо-конструкторський проект?
6. У чому полягає робоче проектування та авторський нагляд?
7. Як здійснюється експертиза об’єктів технологічної діяльності?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (методом бесіди та пояснення)
Встановивши вимоги, визначивши послідовність аналізу дизайн-проекту, кожному з вас захочеться якнайшвидше приступити до розроблення власного дизайн-проекту. Саме цим ми й будемо сьогодні займатися.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальну мету та визначає такі завдання уроку — розробити авторський дизайн-проект.
Практична робота
Наведемо орієнтовний приклад дизайн-проекту на виготовлення меблевого виробу – тумби під телевізор, який може стати алгоритмом розроблення авторських проектів.
1. Розробка технічного завдання
Призначення об’єкта проектування
1.1. Виріб призначений для повсякденної експлуатації в якості підставки під телевізор удома або в офісі.
1.2. Виріб повинен відповідати санітарно-гігієнічним, ергономічним нормам, нормам техніки безпеки. Тумба повинна мати: полочки під різні види електроапаратури; шафи для збереження касет, компакт-дисків тощо; простір, необхідний для розміщення журналів, книг, декоративних виробів тощо. Об’єкт проектування повинен мати естетичний вигляд. Ефективність експлуатації даного об’єкта повинна залежати від його параметрів та основних функцій.
Вимоги до конструкції виробу
1.3. Конструкція тумби, відповідно до її призначення, має бути простою, але водночас мати оригінальну форму та багатогранну функціональність.
Колір виробу не повинен бути занадто яскравим, але в той же час повинен позитивно впливати на емоційний стан користувачів.
1.4. Досить важливо при визначенні відповідної конфігурації тумби враховувати ергономічні фактори споживача, наявність додаткового простору для експлуатації супутнього до телевізора обладнання, необхідного в процесі використання сучасної відеоапаратури, DVD тощо. Конструкція виробу повинна враховувати: основні тенденції архітектурного та стильового планування сучасних побутових приміщень; мобільність у переплануванні простору приміщень; можливість використання тумби в якості підставки під різні конструкції телевізорів.
1.5. При визначенні вимог до основних складових частин виробу, слід зазначити, що у виробі доречно зробити дві шухляди, розташовані симетрично, кришка та основа тумби повинні бути заокругленими (це забезпечить більш ергономічний, естетичний вигляд виробу).
Вимоги до матеріалів
1.6. ДСП та плівка повинні мати гарну гладку поверхню і розміри відповідно до розмірів ескізів (креслення). Крім того, плівка повинна мати високу властивість приклеювання, витирання від бруду та пилу.
1.7. Враховуючи функціональне призначення об’єкта проектування, поверхні виробу повинні бути гладенькими, приємними на дотик, не створювати дискомфорт для споживача (параметри тумби повинні відповідати антропометричним параметрам людини).
1.8. Враховуючи функціональне призначення об’єкта проектування, велика увага повинна приділятися з’єднанням деталей та частин. Надійність конструкції тумби, її дизайн повинні забезпечити зручність та комфорт у процесі експлуатації.
1.9. ДСП та скло повинні мати високу міцність, повинні добре піддаватися обробці різними інструментами, метал повинен мати гарну пластичність, плівка добре приклеюватися до ДСП, смуга надійно закріплюватися до торців ДСП, деревина повинна бути сухою, без вад.