
- •Курсова робота
- •« Визначення собівартості перевезень вантажів автомобільним транспортом»
- •Розділ 1. Розрахунок експлуатаційних показників використання автомобілів
- •Висновок до розділу 1
- •2.2.1. Розрахунок витрат на амортизацію
- •2.2.2 Розрахунок матеріальних витрат
- •2.2.4 Витрати на оплату праці водіїв
- •2.2.5 Відрахування на соціальні заходи
- •2.2.6 Розрахунок витрат, пов’язаних з перевезенням вантажів
- •Розділ 3. Розрахунок собівартості перевезень
- •Висновок до розділу 3
- •Висновок
- •Література
Висновок до розділу 1
Виконуючи 1 розділ, ми навчилися визначати такі показники, як вантажообіг, продуктивність автомобілів в тоннах та тонно-кілометрах, час одного обороту та кількість обертів на маршруті, час знаходження автомобілів на маршруті протягом доби, коефіцієнти використання пробігу та вантажопідйомності.
По даних розрахунках можна підбити підсумок, що найбільший час обороту буде у автомобіля FAW CA-3552, тому що він буде найдовше знаходитись під навантаженням та розвантаженням. Для виконання транспортної роботи автомобілів ЗІЛ 130 ВІ потрібна буде найбільша кількість, у зв’язку з його відносно малою вантажопідйомністю. Також потрібно сказати про добова продуктивність автомобіля: найбільшою вона буде у автомобіля МаЗ 5336-05
– 56 т., а найменшою у ЗІЛ 130 ВІ– 36 т. Пробіг всіх автомобілів АТП по маркам за весь період експлуатації буде знову ж таки найбільший у ЗІЛ 130 ВІ– 525600 км., а найменший у МаЗ 5336-05 - 350400 км.
Отже, можна сказати на даному етапі розрахунків автомобіль
МаЗ 5336-05 є найбільш рентабельним та оптимальним.
РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНОК ВИТРАТ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ЕКСПЛУАТАЦІЄЮ АВТОМОБІЛЯ
Витратами визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Нам необхідно розрахувати такі види витрат, як витрати на оплату праці водіїв, відрахування на соціальні заходи, матеріальні витрати, які включають в себе витрати палива, витрати мастильних матеріалів, витрати на запасні частини, витрати на матеріали для технічного обслуговування і поточного ремонту, витрати на відновлення та ремонт зношених шин; а також витрати на амортизацію, накладні витрати та витрати, пов’язані з утриманням автомобіля в русі та простої.
2.2.1. Розрахунок витрат на амортизацію
Амортизація включає в себе суму амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних виробничих фондів, виходячи з їх балансової вартості і затверджених норм амортизаційних відрахувань.
Сума амортизаційних відрахувань розраховується за формулою:
ВА= ВАі ·А (32)
де А – кількість автомобілів кожної марки автомобіля, од.; ВАі – витрати на амортизацію одного автомобіля, грн.
Амортизація на повне відновлення рухомого складу розраховується за наступною формулою:
ВАі = ца ·На/100 (33)
де ца – балансова вартість автомобіля, грн.; На – норма амортизаційних відрахувань на повне відновлення рухомого складу (На=25%),%.
ЗіЛ 130 ВІ:
ВАі = 32000·25/100=8000 грн.;
ВА=8000·5=40000 грн.;
КАМАЗ 5320:
ВАі = 95000·25/100=23750 грн.;
ВА= 23750 ·2=47500 грн.
МаЗ 5336-05:
ВАі = 97000·25/100=24250 грн.;
ВА= 24250 ·1=24250 грн.;
2.2.2 Розрахунок матеріальних витрат
До складу матеріальних витрат входять витрати на паливо (Вп), на мастильні матеріали (Вм.м.), на запасні частини (Вз.ч.), на матеріали для виконання технічного обслуговування та поточного ремонту (ВТоіПр), на відновлення та ремонт зношених шин (Вш).
Таким чином загальна величина матеріальних ресурсів визначається за наступною формулою:
Вм= Вп + Вм.м. + Вз.ч + ВТоіПр + Вш (24)
Витрати на паливо визначаються на підставі даних про необхідну кількість палива і ціни, що діють у даному регіоні. Потреба в паливі визначається на основі діючих витрат кожною моделлю автомобіля. Для вантажних бортових автомобілів норми складаються з витрат палива на пробіг і транспортну роботу.
Витрати палива у грошовому вимірі визначаються за наступною формулою:
Вп=Qл·цл (25)
де Qл – витрати палива, л.; цл – ціна одного літра палива, грн.
Витрати палива для вантажних автомобілів, що працюють погодинно визначаються за формулою:
Qл =0,01·(Нs ·L+Hp ·P)(1+ KΣ) (26)
де Нs – базова лінійна норма витрат палива на пробіг автомобіля, л/100км; L – пробіг всіх автомобілів протягом експлуатаційного періоду, км; Hp – норма витрат палива при виконанні транспортної роботи (дизельне паливо –
Hp=1,3 л/100ткм, бензин - Hp=2,0 л/100 ткм); Р – вантажооборот, ткм;
KΣ - сумарний коефіцієнт коригування норм витрат палива (KΣ = 1…25%).
Базову лінійну норму витрат палива на пробіг автомобіля (Нs) беремо з технічної характеристики (табл.2). Для автомобіля ЗІЛ 130 ВІ Нs =31 л/100км; для автомобіля КАМаз 5320 Нs =25л/100км, для автомобіля МаЗ 5336-05 Нs =31.7 л/100км. Сумарний коефіцієнт коригування норм витрат палива приймаємо KΣ = 1%.
Розраховуємо витрати палива у літрах за формулою (26):
ЗІЛ 130 ВІ: Qл =0,01·(31·525600+1,3 ·1000000)(1+0,01)= 177695,36 л;
КАМаз 5320: Qл =0,01·(25·408800+1,3·1000000)(1+0,01)= 116352 л;
МаЗ 5336-05: Qл =0,01·(31.7·350400+1,3·1000000)(1+0,01)= 125317,5 л.
Розраховуємо витрати палива у грошовому вимірі за формулою (25). Ціну одного літра дизеля приймаємо цл =10 грн.
Зіл 130 ВІ: Вп=177695,36 ·10=1776953,6 грн.;
КАМаз 5320: Вп=116352·10=1163520 грн.;
МаЗ 5336-05: Вп=125317,5 ·10=1253175 грн.
Витрати на мастильні матеріали обчислюються згідно з встановленими нормативами у % до витрат палива за кожним видом матеріалів і розраховуються за наступною формулою:
Вм.м.= Вп·Км.м. (27)
де Вп – витрати палива, грн.; Км.м. – коефіцієнт, який враховує витрати на мастильні матеріали (Км.м.=0,1), або 10 % від витрат палива.
ЗІЛ 130 ВІ: Вм.м.= 1776953,6·0,1=177695,36 грн;
КАМаз 5320: Вм.м.= 116352·0,1=11635,2 грн.;
МАЗ 5336-05: Вм.м.= 125317,5·0,1=12531,75 грн.
Витрати на запасні частини визначаються за формулою:
Вз.ч.=L·Hз.ч./1000 (28)
де L – пробіг автомобілів, км; Hз.ч. – норма витрат на запчастини, грн./1000км пробігу, що визначається за наступною формулою:
Hз.ч. =ца·0,05 (29)
де ца – вартість автомобіля, грн.
ЗІЛ 130 ВІ: ца=32000 грн.; Hз.ч.=32000·0,05=1600 грн./1000км;
КАМаз 5320: ца=95000 грн.; Hз.ч.=95000·0,05=4750 грн./1000км;
МАЗ 5336-05: ца=97000 грн.; Hз.ч. =97000·0,05=4850 грн./1000км.
Витрати на запасні частини:
ЗІЛ 130 ВІ: Вз.ч.= 525600·1600/1000=840960 грн.;
КАМаз 5320: Вз.ч.= 408800·4750/1000=1941800 грн.;
МАЗ 5336-05: Вз.ч.= 350400·4850/1000=1699400 грн.
Витрати на матеріали для технічного обслуговування і поточного ремонту автомобіля розраховуються за формулою:
ВТоіПр=(L/1000)·(LТоіПр /100)·k (30)
де L – річний пробіг автомобіля, км; LТоіПр =40000 км - середній пробіг автомобіля до технічного обслуговування і поточного ремонту автомобіля, км; k =0,1 – поправочний коефіцієнт.
ЗІЛ 130 ВІ: ВТоіПр=(525600/1000)·(40000/100)·0,1=21024 грн.;
КАМаз 5320: ВТоіПр=(408800/1000)·(40000/100)·0,1=16352 грн.;
МАЗ 5336-05: ВТоіПр=(350400/1000)·(40000/100)·0,1=14016 грн.
Витрати на відновлення та ремонт зношених шин визначаються за встановленими нормами у % від вартості одного комплекту на 1000км пробігу і розраховуються за формулою:
Вш=(L·Пвш ·Цш ·nш)/(100·1000) (31)
де L – річний пробіг автомобіля, км; Пвш =10% - норма витрат на відновлення зносу і ремонту автомобільних шин, встановлена у процентах від вартості шини на 1000км пробігу; Цш – вартість одного комплекту автомобільних шин,
(Цш =3000 грн.) грн.; nш – кількість шин на автомобілі без запасного колеса.
ЗІЛ 130 ВІ: Вш=(525600·10·1500·6)/(100·1000)= 473040 грн.;
КАМаз 5320: Вш=(408800·10·1500 ·10)/(100·1000)= 613200грн.;
МАЗ 5336-05: Вш=(350400·10·1500 ·6)/(100·1000)= 315360грн
Вм= Вп + Вм.м. + Вз.ч + ВТоіПр + Вш
ЗІЛ 130 ВІ
Вм= 1776953.6 + 177695,36. + 840960 + 21024 + 473040= 3289672,96 грн
КАМаз 5320
Вм= 1163520+ 11635,2. + 1941800 + 16352 + 613200=3746507,2 грн
МАЗ 5336-05
Вм= 1253175+ 12531,75 + 1699400 + 14016+ 315360=3294482,75 грн