Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 клас Академ №9,10,11,12,13,14.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
403.46 Кб
Скачать

11 Клас. Академ. Урок №10

Тема. Основні поняття математичної логіки. Логічні операції,

вирази. Таблиці істинності. Запис логічних виразів мовою

програмування Мета:

сформувати поняття:

• логічні операції;

• таблиці істинності;

• логічні вирази; формувати вміння:

• працювати в середовищі програмування;

• створювати проект та налагоджувати його; використовувати логічні операції; редагувати код обробників подій; використовувати середовище програмування для створення проектів;

• створювати проект для власного використання;

• чітко й лаконічно висловлювати думки; робити висновки; виховувати:

уважність, дисциплінованість під час роботи на ПК. Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Базові поняття й терміни: логічні операції, таблиці істинності, логічні вирази.

Структура уроку

І. Організаційний етап........................... 1-2 хв

II. Перевірка домашнього завдання.................2-3 хв

III. Актуалізація опорних знань....................2-5 хв

IV. Мотивація навчальної діяльності................ 1—3 хв

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу . . . 10-15 хв

1. Логічні операції і таблиці істинності.

2. Логічні вирази.

VI. Первинне закріплення знань.................. 15-20 хв

VII. Підбиття підсумків уроку......................5-8 хв

VIII. Домашнє завдання............................ 1-2 хв

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання. Підготовка класу до занять.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

►► Письмова робота

Реалізуйте словесний запис алгоритму:

1) розв'язання квадратного рівняння виду: ах2 + Ьх + с = 0;

2) перевірки існування трикутника з кутами а, Ь, с.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Досить часто під час написання проекту виникає не­обхідність порівняти величини, визначити наступну дію програми залежно від вибору користувача. Як реалізувати ці процеси? Від­повідь на запитання ми спробуємо дати під час вивчення підтеми « Розгалуження ».

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Поняття розгалуження базується на основних поняттях мате­матичної логіки.

Судження — це форма мислення, у якій стверджується зв'язок між предметом і його ознакою (прикметою) або відношення між предметами і яка виражає або істину, або хибність.

Логічні операції

Кон'юнкція (лат. conjangere — об'єднувати) (операція AND) — бінарна логічна операція, що має значення «істина», якщо всі опе-ранди мають значення «істина». Операція відображає вживання сполучника «і» в логічних висловлюваннях.

Логічні вирази мо­жуть бути простими та складеними.

У простому логічному виразі використовують змінні та кон­станти логічного типу, операції порівняння. Сполучення простих логічних виразів за допомогою логічних операцій утворює складе­ний логічний вираз.

VI. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

►► Практичне завдання

Інструктаж із техніки безпеки.

1. Встановіть результат виконання логічних виразів: а)! ((6<4) & (4>8)); б)(А<=А+1)|(12-3>0);

в) (( 2<=2) & (3>=3)) | (15>25).

2. Розробіть інтерфейс проектів:

а) розв'язування квадратного рівняння виду: ах2 + Ьх + с = 0;

б) перевірки існування трикутника з кутами а, Ь, с. Інструктивна картка

1. Запустити середовище програмування.

2. Створити проект Windows Forms із назвою Project-KVR.

3. Додати необхідні об'єкти на форму.

4. Змінити властивості об'єктів.

5. Зберегти проекти (C:\ll form Projects\Project-KVR\).

6. Створити проект Windows Forms з назвою Project-TR.

7. Додати необхідні об'єкти на форму.

8. Змінити властивості об'єктів.

9. Зберегти проекти (C:\ll form Projects\Project-TR\).

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати конспект уроку та відповідний розділ підручника.

11 клас. Академ. УРОК №11

Тема. Операції порівняння. Оператори розгалуження

Мета:

сформувати поняття:

• порівняння;

• оператора розгалуження; формувати вміння:

• працювати в середовищі програмування;

• створювати проект та налагоджувати його;

• використовувати логічні операції та оператори розгалуження;

• редагувати код обробників подій;

• використовувати середовище програмування для створення проектів;

• створювати проект для власного використання;

• чітко й лаконічно висловлювати думки;

• робити висновки; виховувати:

• уважність, дисциплінованість під час роботи на ПК. Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Базові поняття й терміни: порівняння, логічні вирази, розгалуження.

Структура уроку

І. Організаційний етап...........................1-2 хв

II. Перевірка домашнього завдання.................2-3 хв

III. Актуалізація опорних знань....................2-5 хв

IV. Мотивація навчальної діяльності................1-3 хв

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу . . . 10—15 хв

1. Операції відношення.

2. Оператор IF-ELSE.

3. Конструкція ELSE-IF-ELSE.

4. Оператор SWITCH.

VI. Первинне закріплення знань..................15-20 хв

VII. Підбиття підсумків уроку.......................3-5 хв

VIII. Домашнє завдання............................1-2 хв

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання. Підготовка класу до занять.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Письмова робота

Запишіть означення термінів:

1) судження;

2) кон'юнкція;

3) диз'юнкція;

4) заперечення;

5) логічні вирази.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. На минулому уроці ми розглянули логічні операції та вирази. Постають запитання: «Як застосувати набуті знання на практиці?», «Які конструкції передбачені в мові програмування для організації розгалуження?» Спробуємо дістати відповіді на ці запитання.

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Операції відношення

Результат виконання операторів відношення і логічних опера­торів має тип bool.

У С# на рівність або нерівність можна порівнювати (відповідно, за допомогою операторів == та !=) усі об'єкти. Але такі оператори порівняння, як <, >, <= або >=, можна застосовувати лише до ти­пів, які підтримують відношення впорядкування. Це означає, що всі оператори відношення можна застосовувати до всіх числових типів. Проте значення типу bool можна порівнювати лише на рів­ність або нерівність, оскільки значення true і false не впорядкову­ються. Наприклад, у С# порівняння true>false не має сенсу. Що стосується логічних операторів, то їх операнди повинні мати тип bool, і результат логічної операції завжди матиме тип bool.

У С# для організації розгалуження можна використовувати такі конструкції:

Оператор IF-ELSE

Формат інструкції має вигляд:

if (логічний вираз)

{

Інструкція1;

}

else

{

Інструкція2;

}

Частина else є необов'язковим елементом.

Якщо елемент «логічний вираз», поверне значення ІСТИНА, буде виконана if-інструкція; в іншому випадку — else-інструкція (якщо така існує). Одночасно обидві інструкції ніколи не викону­ються. Умовний вираз, що керує виконанням if-інструкції, пови­нен мати тип bool.

Розглянемо дію if-else-інструкції для визначення того, є число додатним чи від'ємним.

if(a<0)

textBox1. Text = "а < 0";

else

textBox1. Text = "a >= 0";

Конструкція ELSE-IF-ELSE

Другою інструкцією вибору є switch. Інструкція switch забезпе­чує багатонапрямлене розгалуження. Вона дозволяє вибрати одну з множин альтернатив. Хоча багатонапрямлене тестування можна реалізувати за допомогою послідовності вкладених if-інструкцій, для багатьох ситуацій інструкція switch виявляється ефективні­шим рішенням. Вона працює таким чином:

1. Значення виразу послідовно порівнюється з константами із за­даного списку.

2. Під час виявлення збігу для однієї з умов порівняння викону­ється послідовність інструкцій, що пов'язана з цією умовою. Часто в програмуванні для перевірки кількох умов використо­вують конструкцію if-else-if:

if(умова) {}

else

if(умова) {}

else

if(умова) {}

else{}

Умовні вирази обчислюються зверху вниз. Щойно в якій-небудь гілці виявиться істинний результат, буде виконана інструкція, пов'язана з цією гілкою, а решта сходинок пропускається. Якщо виявиться, що жодна з умов не є істинною, виконається остання else-інструкція (можна вважати, що вона виконує роль умови за умовчанням). Якщо остання else-інструкція не задана, а решта ви­явилися помилковими, то взагалі жодна дія не буде виконана.

Оператор SWITCH

Загальний формат запису інструкції switch такий:

switch (вираз)

{

case константа1:

інструкція;

break;

case константа2:

інструкція;

break;

default:

інструкція;

break; }

Використання switch-інструкції демонструється у фрагменті коду:

switch (a)

{

case 1: textBox1.Text = "Ви ввели 1";

break;

case 2 : textBox1.Text = "Ви ввели 2";

break;

case 3: textBox1.Text = "Ви ввели З";

break;

case 4 : textBox1.Text = "Ви ввели 4";

break;

case 5: textBox1.Text = "Ви ввели 5";

break;

default: textBox1.Text = " Ви не влучили";

break;

}

VI. ПЕРВИННЕ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

►► Практичне завдання

Інструктаж із техніки безпеки.

Створіть проекти для перевірки існування трикутника зі сторо­нами a,b, c та розв'язування квадратного рівняння. Використай­те заготовки проектів, розроблені на минулому уроці.

Перед початком реалізації проекту необхідно провести демон­стрування (пояснення) та надати учням інструктивну картку.

Інструктивна картка

1. Запустити середовище програмування.

2. Відкрити проект із назвою Project-TR.

3. Написати код обробників подій.

4. Запустити проект на виконання та перевірити його працездат­ність.

5. Зберегти проект.

6. Відкрити проект із назвою Project-KVR.

7. Написати код обробників подій.

8. Запустити проект на виконання та перевірити його працездат­ність.

9. Зберегти проект.

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати конспект уроку та відповідний розділ підручника.

11 клас. Академ. УРОК № 12

Тема. Прапорці та групи перемикачів. Реалізація розгалужень із використанням прапорців та груп перемикачів

Мета:

сформувати поняття:

• прапорець; групи перемикачів; формувати вміння:

• працювати в середовищі програмування;

• створювати проект та налагоджувати їх;

• реалізовувати розгалуження з використанням прапорців та груп перемикачів; редагувати код обробників подій;

• використовувати середовище програмування для створення проектів;

• створювати проект для власного використання;

• чітко й лаконічно висловлювати думки;

• робити висновки; виховувати:

уважність, дисциплінованість під час роботи на ПК.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Базові поняття й терміни: розгалуження, прапорець, групи перемикачів.

Структура уроку

І. Організаційний етап...........................1-2 хв

II. Перевірка домашнього завдання.................2-3 хв

III. Актуалізація опорних знань....................2-5 хв

IV. Мотивація навчальної діяльності................1-3 хв

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу . . . 10-15 хв

1. Група перемикачів RadioButton.

2. Прапорець CheckBox.

VI. Первинне закріплення знань..................15-20 хв

VII. Підбиття підсумків уроку.......................2-5 хв

VIII. Домашнє завдання............................1-2 хв

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Привітання. Підготовка класу до занять.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

►► Фронтальне опитування

1. Як ви розумієте термін розгалуження?

2. Що таке логічний вираз?

3. Запишіть логічний вираз для обчислення значення виразу:

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Запустимо Microsoft Office Word та виконаємо ко­манду Файл —>Друк. У діалоговому вікні користувач може вво­дити конкретні дані, натискати на кнопки, робити вибір за до­помогою прапорців та груп перемикачів. Сьогодні ми спробуємо з'ясувати,як працюють два останні елементи.

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення навчального матеріалу на реальному прикладі.

Група перемикачів RadioButton

Створити проект для обчислення вартості фотографій залежно від їх розміру.

Створюємо проект Project-Foto.

Код проекту

using System;

using System.Collections.Generic

using System.ComponentModel;

using System.Data;

using System.Drawing;

using System.Linq;

using System.Text;

using System.Windows.Forms;

namespace Project_Foto

{

public partial class Form1 : Form

{

public Form1()

{

InitializeComponent() ; // настроювання компонентів

radioButton1.Checked = true;

}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)

{

double cena = 0; // ціна

int n; // кількості фотографій

double sum; // сума

if (radioButton1.Checked)

cena = 2.50;

if (radioButton2.Checked)

cena = 4;

if (radioButton3.Checked) cena = 5.5;

n = Convert.ToInt32(textBox1.Text) ;

sum = n * cena;

label3.Text = "Ціна: " + cena + "\nКількість: " + n.ToString() + " шт.\n" + "Сума замовлення: " +sum;

}

}

}

Прапорець CheckBox

Створіть проект для обчислення вартості комп'ютера залежно від комплектації.

Створюємо проект Project-PC.

Код проекту

using System;

using System.Collections.Generic

using System.ComponentModel;

using System.Data;

using System.Drawing;

using System.Linq;

using System.Text;

using System.Windows.Forms;

namespace Project PC

{

public partial classForm1 : Form

{

public Form1()

{

InitializeComponent();

}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)

{

double sum; // сума

double total; // Загальна сума

sum = 3500;

if (checkBox1.Checked)

{

// Принтер

sum += 800;

}

if (checkBox2.Checked)

{

// модем

sum += 210;

}

if (checkBox3.Checked)

{ // Акустична система

sum += 230;

}

total = sum;

label2.Text = "Загальна ціна=" + total + "грн";

} } }

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати конспект та відповідний розділ підручника.