Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспект уроку.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
679.42 Кб
Скачать

13

Урок підготувала

учениця 11-А класу

Комунального закладу

Навчально-виховне об`єднання № 25 «Загальноосвітня школа, природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра»

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»

Заремба Валентина Василівна

4 клас

Навчальний предмет. Основи здоров’я.

Тема. Дія тютюнового диму на психічний стан і настрій людини.

Шкідливий вплив алкоголю і наркотиків.

Мета. Формувати в учнів уявлення про корисні та шкідливі звички та їх вплив на здоров’я, про згубну дію на дитячий організм куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин, поглиблювати знання учнів про права дитини; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки та приймати рішення відповідно до ситуації; формувати позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя; виховувати почуття відповідальності за власну поведінку.

Обладнання: тексти Конституції України, Конвенції прав дитини, сигнальні картки, картки для роботи в парі, в групі, предметні малюнки, висловлювання про здоров’я, повітряна кулька, маркери, папір великого формату, плакати з написами "згоден", "не згоден", відеофрагмент «Правда про наркотики».

Література:

  1. Князєва О. Дорослі розмови про тютюнокуріння.// Колосок.-2011.-№1.-С.38-40.

  2. Основи здоров’я. Підручник для 4 класу./Бібік Н.М., Бойченко Т.Є., Коваль Н.С., Манюк О.І.– Київ: Навчальна книга, 2004. – С. 66-69.

  3. http://vilne.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=5384:kozhna-cygarka-krok-do-smerti&catid=10:molod&Itemid=7

Хід уроку

Діяльність учителя (викладання)

Діяльність учнів

(учіння)

Діяльність учителя

(організація та управління

навчально-пізнавальною діяльністю

учиш на уроці)

І. Організаційний момент

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Позитивне налаштування учнів на співпрацю.

3. Ознайомлення з критеріями оцінювання учнів на уроці.

- У кінці уроку кожен із вас оцінить свою роботу та роботу своїх товаришів, виставляючи від 0 до 3-х балів за кожним із критеріїв

(див. додаток 1).

Самоперевірка готовності до уроку.

Учні самостійно ознайомлюються з критеріями оцінювання на уроці.

За необхідності, учні ставлять запитання щодо критеріїв оцінювання.

Консультування учнів (за потреби).

Критерії оцінювання вивішуються вчителем на дошку заздалегідь.

Відповіді на запитання учнів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Створення ситуації успіху.

- Діти, у мене в руках дзеркало. Загляньте в нього. Цікаво?

- Що ж чи кого ви там бачите? Правильно, у дзеркалі побачили всіх присутніх на уроці: однокласників, себе, вчителя. І запам’ятайте – ви побачили найцінніший скарб – людей.

Участь у спілкуванні за запитаннями.

Опитування здійснюється за бажанням учнів.

Підведення дітей до усвідомлення практичної значущості знань з теми уроку.

2. Декламування вірша вчителем.

Прослухайте вірш та підготуйте відповідь на питання:

- Яка картина виникла у вашій уяві?

- Яке враження справив на вас цей вірш?

- Про що він?

Нема нічого кращого на світі,

Ніж дивне щастя жити на Землі

В здоров’ї, кожній квіточці радіти

І посміхатись навіть уві сні.

Безцінний скарб, що ми здоров’ям звемо,

Із юних літ нам треба берегти.

Адже нічого більше нам не треба,

Щоб тільки всі були здорові ми.

Зосередженість на змісті вірша із заплющеними очима.

Обмірковування відповідей на питання.

Презентація власних міркувань.

Фронтальне опитування учнів.

Узагальнений аналіз їхніх міркувань.

Звернення уваги на виникненні сумних і веселих відчуттів від сприймання змісту вірша.

3. Стратегія «Мозковий штурм».

На дошці - схематичне зображення дерева (див. додаток 2).

- На дошці ви бачите дерево, яке нам треба прикрасити листям. На листочках необхідно написати те, на що не шкода витрачати свій час (ігри, заняття спортом, читання книжок, допомога батькам по господарству, колекціонування, спілкування з друзями тощо). Прикрашаючи дерево відповідним листочком, необхідно довести свою думку за допомогою власного висловлювання?

Висновок.

- Діти, подивіться, яка пишна крона в нашого дерева. А чи буде вона такою пишною без коріння? Звичайно, ні. А корінь нашого дерева – це здоров’я. Крона без коріння існувати не може, тому майбутнє кожного з вас залежить від сьогоднішнього вашого ставлення до здоров’я.

Учні почергово підходять до столу, беруть листочки, записують на них власні міркування та прикріплюють до дерева на дошці.

Озвучення власних міркувань учнів з обов’язковим їх тлумаченням.

Формулювання висловлювань у таких контекстах:

«Я вважаю, що …, бо...»,

«Я гадаю, що…»,

«Продовжуючи міркування товариша, додам…»,

«Зосереджую вашу увагу на тому, що…»,

«Хочу, щоб поза увагою не залишилося, що…»

Стимулювання учнів до слухового зосередження на відповідях однокласників з метою уникнення повторів у власних відповідях.

Узагальнення міркувань учнів, звернення уваги на схожість або відмінність їхніх міркувань.

Короткий коментар щодо причини виявленого явища.

ІІІ. Актуалізація необхідних учням знань для вивчення нової теми. Інтерактивні вправи

1. Вправа "Уявний мікрофон" (для І групи).

Група працює з документами (Конституція України, Конвенція про права дитини).

- Які основні документи захищають права дітей в Україні? Визначте, які права стосовно збереження здоров’я має дитина в сім’ї та суспільстві.

Спілкування членів групи між собою з метою представлення найбільш повної інформації.

Обговорення відповіді на запитання у групах та їх запис фломастером на аркуші паперу.

Презентація представниками груп узагальненого варіанта відповіді.

Об’єднання за допомогою предметних малюнків учнів в три робочі групи.

Консультування дітей (за потреби).

Стимулювання учнів до слухового зосередження на відповідях однокласників з метою уникнення повторів у власних відповідях.

Доповнення відповідей учнів.

Оцінювання діяльності учнів на цьому етапі уроку, стимулювання до активності на уроці.

2. Вправа "Карусель" (для ІІ групи).

- Держава дбає про ваше здоров’я. Якщо у вас спитати, що для вас найдорожче, ви відповісте: життя та здоров’я. Від здоров’я залежить і ваш настрій, і успіхи в навчанні. Змалечку батьки привчають вас бути ввічливими, добрими.

- Сформулюйте правила здорового способу життя та заповніть таблицю (див. додаток 3).

3. Вправа «Коло ідей» (для ІІ групи)

– Поспілкуйтеся між собою та сформулюйте основні чинники, що негативно впливають на індивідуальний розвиток кожної дитини. Заповніть таблицю

(див. додаток 4).

4. Дидактична гра "Корисно - шкідливо" (див. додаток 5).

Учні картками сигналізують: зелена - корисно, червона - шкідливо.

Вибір відповіді та сигналізування карткою відповідного кольору.

Фронтальне опитування.

Стимулювання учнів до озвучення власних міркувань у разі незгоди (часткової згоди) зі змістом відповіді.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров’я дітей. Ви визначили, що це шкідливі звички. Метою сьогоднішнього уроку є привернення вашої уваги до збереження власного здоров’я, як найвищої цінності життя; виховання тактовності, уміння вислухати інших; уміння дискутувати, відстоювати свою позицію. Кожна людина є унікальною, неповторною й незвичайною особистістю, життя неповторне, воно дається один раз і в цьому його цінність.

Діти хором зачитують девіз уроку, що записаний на дошці: "Не пити, не курити, а здоровими жити".

Озвучення власних очікувань від уроку.

Учитель озвучує тему уроку.

Узагальнення міркувань учнів щодо їх пізнавальних інтересів.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Групова робота з додатковою літературою.

- Прочитайте уривки зі статті «Дорослі розмови про тютюнокуріння» з науково-популярного природничого журналу для дітей «Колосок» (№1, 2011р., с.38-40) (див. додаток 6) та виконайте наступні завдання:

1 група «Психологи».

- Прочитайте уривок «Психолог» зі статті «Дорослі розмови про тютюнокуріння» та заповніть таблицю «Причини раннього куріння підлітків» (див. додаток 7).

2 група «Фізики».

Прочитайте уривок «Фізик» зі статті та дайте відповідь на питання:

- Як пов’язані між собою куріння та радіація?

3 група «Лікарі».

- Прочитайте уривок «Лікар» зі статті «Дорослі розмови про тютюнокуріння» та заповніть таблицю «Наслідки куріння» (див. додаток 8).

4 група «Біологи».

- Прочитайте уривок «Біолог» зі статті та доведіть, що тютюнокуріння послаблює імунну систему організму.

5 група «Хіміки».

- Прочитайте уривок «Хімік» зі статті та запишіть, які отруйні речовини утворюються при згорянні тютюну, що є небезпечними для здоров’я людини (див. додаток 9).

Об’єднання дітей у групи по 5-6 осіб:

  • «Хіміки»,

  • «Фізики»,

  • «Біологи»,

  • «Лікарі», «Психологи»

для роботи з довідковою літературою.

Почергове озвучування учнями кожної групи результатів обговорення.

Обговорення прочитаного розпочинають учні, які працювали на задану тематику. Їх відповіді доповнюють діти, які мають додаткову інформацію.

Індивідуальне консультування учнів (за потреби).

Формулювання висновків за змістом повідомлень дітей.

Вмотивування учнів до слухового зосередження на презентаціях однокласників.

Перевірка сприймання дітьми презентованого матеріалу здійснюється шляхом залучення учнів інших груп, до доповнення інформації.

Оцінювання діяльності учнів на цьому етапі уроку, називання імен найактивніших учнів-експертів.

2. Самостійна робота з підручником «Основи здоров’я» с. 66-68.

Завдання: пошук інформації для заповнення індивідуальних карток (за варіантами):

І в. – «Основні причини вживання наркотиків та алкоголю».

ІІ в. – «Наслідки вживання алкоголю для підлітків».

Короткий запис висловлювань учнів в індивідуальну картку

(див. додаток 10 – І варіант),

(див. додаток 11 – ІІ варіант).

Фронтальне опитування учнів. Залучення їх до висловлювань повними точними міркуваннями

3. Перегляд відеофрагменту «Правда про наркотики». Групова робота з таблицями.

Завдання: уважно переглянути відео- фрагмент, зробити позначки в таблицях:

1 група: «Наркотична залежність і її вплив на дитину» (див додаток 12).

2 група: «Як розпізнати наркомана» (див додаток 13).

3 група: «Ознаки наркотичного отруєння» (див додаток 14).

«!» - нова для мене інформація;

«\/» - інформація відома мені.

Групи об’єднуються відповідно до рядів (І, ІІ, ІІІ).

Робота з таблицями, визначення нової для себе інформації, фіксування її відповідною позначкою.

Презентація представниками груп узагальненого варіанта відповіді.

Вчитель консультує учнів щодо виду групової роботи.

Оцінювання діяльності учнів.

VІ. Закріплення вивченого на уроці

1. Гра "Небезпечна кулька".

Запрошую учнів утворити коло.

- На вас налетів вітер і приніс хмарку шкідливих речовин (куріння, алкоголь, наркотики).

Підкидаю кульку.

- Захищайтесь. Що ви відчували, коли кулька наближалась до вас?

Почергове висловлювання власних думок.

Називання імен найактивніших учнів.

2. Робота з підручником (С.68-69). - Китайський філософ Лао-цзи сказав: "Той, хто може подолати іншого, - сильний, той, хто може подолати себе- могутній". Тому, ви повинні вчасно сказати: "Ні" й уміти відстояти свою позицію.

- Прочитайте статтю з підручника «Навчися сказати «НІ!» (с.68-69). Виберіть найбільш переконливі фрази для відмови від неприємної пропозиції та заповніть індивідуальні листки відмови.

Заповнення індивідуальних листків відмови «Навчися сказати «НІ!».

Корекція відповідей учнів.

3. Бліц-опитування (див додаток 15).

- Шановні учні, як ви гадаєте, чи треба вам набувати навичок упевненості, мати свою точку зору? Якщо так, то чому?

- Оголосіть свої фрази-відмови з індивідуальних карток, не повторюючи відповіді однокласників.

Почергове висловлювання власних думок.

Короткий запис вчителем відповідей учнів на дошці у вигляді схеми – ґронування.

Перевірка та узагальнення міркувань учнів.

2. Рольова гра «Вмій відмовити».

Розігруються ситуації. Представники від груп виступають.

Ситуація 1. Уяви собі, що тобі вперше в житті запропонували закурити. Запропонуйте варіанти відмови.

Ситуація 2. Оля прийшла на день народження до Галі. Галя запропонувала їй випити пів-келиха шампанського. Запропонуйте варіанти відмови.

Ситуація 3. Катя та Ірина подруги. Катя пробувала вживати наркотики й неодноразово переконувала Ірину також спробувати. Але Ірина відмовилась, тому що знала про небезпечні наслідки вживання наркотиків. Запропонуйте варіанти відмови.

Почергове озвучення учнями власних міркувань.

Називання фраз, які не були попередньо названі.

Узагальнення висловлювань учнів, а у разі необхідності й внесення корекційних змін у їх висловлювання.

VІІ. Підсумок уроку

1. Творча робота.

Завдання 1-й групі: швидко намалювати обличчя людини, яка веде здоровий спосіб життя.

Завдання 2-й групі: обличчя людини зі шкідливими звичками.

Завдання 3-й групі: обличчя людини, в якої б була половина обличчя здорової людини, а інша половина – людини зі шкідливими звичками.

- Починайте! Хто швидше справиться? Вивішуємо плакати. Аналізуємо.

Висловлювання власних вражень учнів.

Колективне обговорення малюнків.

Спостереження за дотриманням часу, відведеного на виконання завдання.

2. Вправа "Займи особисту позицію".

На протилежних стінах класу плакати:

"Згоден":

- пробувати наркотики заборонено; алкогольні напої отруйні для організму; слід заборонити продаж тютюнових виробів.

"Не згоден":

- пробувати наркотики дозволено всім; алкогольні напої слід уживати дорослим людям; продаж тютюнових виробів слід збільшити.

Інформацію про шкідливі звички ви отримали? А який зробили вибір? Чи підходить він до якогось нашого вислову? Зачитуємо вислів усі разом: «Здоровому способу життя - "Так!". Шкідливим звичкам - "Ні!".

- Тож зберемо всі потрібні "камінці мудрості" до купи та побудуємо міцну, світлу, чисту та здорову "тілесну оселю" для свого майбутнього життя.

Учні вибирають власну позицію, обґрунтовують її та виробляють спільні аргументи на захист власної думки.

Узагальнення міркувань учнів.

3. Колективна рефлексія. Робота із самооцінки та взаємного оцінювання.

Пропоную учням оцінити свою роботу на уроці за поданими на початку уроку критеріями.

- Що нового дізналися на уроці?

- Що сподобалось?

- Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

- Роботу яких учнів ви б хотіли відмітити? Чому?

Висловлювання вражень від процесу навчання та визначення власної результативності на уроці.

Називання цікавих видів діяльності.

Оцінювання діяльності учнів на уроці та визначення рівня сформованості знань, умінь та навичок.

VІІІ. Домашнє завдання

1. За текстом підручника на с.66-70 скласти 6 тестових питань для однокласників.

2. Обговорити з батьками, як убезпечити себе від тютюнового диму, навіть якщо хтось із членів родини курить. Підготувати повідомлення.

3. Взяти інтерв'ю у близьких людей за запитаннями. (див додаток 16).

4. Намалювати плакат «Ми – за здоровий спосіб життя», «Скажи курінню: «Прощавай», «Стоп, шкідливі звички» та ін..

Самостійний вибір завдання для домашньої навчальної роботи.

У разі необхідності надання індивідуальних консультацій щодо виконання завдань.

Додаток 1

Критерії оцінювання роботи учнів на уроці

1. Я активно працював(ла) у групі -...

2. Я вносив(ла) вдалі пропозиції, які були враховані групою...

3. Я допомагав(ла) іншим учасникам, заохочував(ла) їх до роботи...

4. Я узагальнював(ла) думки інших і просував(ла) роботу групи вперед...

Додаток 2

Стратегія «Мозковий штурм»

Використання вільного часу

Додаток 3

Правила здорового способу життя

(Варіанти відповідей: рух, режим дня, загартування, правильне харчування, налаштування на довге життя, особиста гігієна, відсутність шкідливих звичок та ін.)

Додаток 4

Основні чинники ризику індивідуального розвитку

Полотно 33

(Варіанти відповідей: низька рухова активність, неправильне харчування, перевтома, зайва вага тіла, недотримання гігієни, шкідливі звички, агресивність, конфліктність, неповноцінний відпочинок та ін.)

Додаток 5

Дидактична гра «Корисно-шкідливо»

Перелік тверджень для проведення дидактичної гри

  • Вітатися під час зустрічі...

  • Брати до рота та гризти всілякі предмети - ручки, олівці...

  • Допомагати слабшим, маленьким, хворим...

  • Виконувати ранкову гімнастику...

  • Смоктати палець...

  • Вживати наркотичні речовини…

  • Доглядати за власним одягом, взуттям...

  • Дотримуватись режиму дня...

  • Гризти нігті...

  • Колупатись у носі...

  • Говорити неправду...

  • Довго засиджуватись біля телевізора...

  • Курити, пити…

Додаток 6

Князєва О. Дорослі розмови про тютюнокуріння.// Колосок.-2011.-№1.-С.38-40.