
- •Технологія «Продовж речення».
- •Слухати і розуміти;
- •2.Складання асоціативного куща.
- •III. Вивчення нового матеріалу.
- •Підготовча робота до сприймання твору.
- •2.Читання оповідання вчителем з передбаченням.
- •Горбатенька дівчинка
- •І зупинка
- •Іі зупинка
- •IV. Закріплення нового матеріалу.
- •V. Підсумок уроку.
- •VI. Домашнє завдання.
Тема: Людяність – в людині головне.
Мета: ознайомити учнів з оповіданням В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка», розширювати уявлення дітей про добрі та погані вчинки; вчити аналізувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб; викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків; розвивати уяву, мислення, закріплювати навички вибіркового читання; вдосконалювати навички чіткого, правильного, свідомого читання; виховувати любов до навчання, бажання пізнати нове і цікаве, пізнавальне.
Обладнання: підручник, збірки оповідань В. Сухомлинського, портрет письменника В. Сухомлинського, аркуші паперу з смайликами, з вправами на розширення кута зору, аркуші з словами для словникової роботи, «Словникова скриня», «асоціативний кущ», будиночки з рисами характеру, ноутбук, мікрофон.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Вправа на позитив.
Мій настрій зображений в першому смайлику, я дарую вам смайлик з таким настроєм. Діти, а який у вас настрій, зобразіть у другому кружечку…
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Технологія «Продовж речення».
- Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок дорогою добра.
- А чого ми навчимося на уроці читання? Допоможе вам, дітки, дати відповідь на це питання «Словникова скриня».
Тож, використовуючи «Словникову скриню», продовжте речення:
Словникова скриня «Урок читання»
Слухати і розуміти;
Висловлення думок: розповідь, діалог, міркування;
Читання: правильність, швидкість, мовчки – вголос, виразність: цілими словами, групами слів, з дотриманням інтонації;
Робота з текстом: запитання, відповідь, план, характеристика героїв. Висновки.
На уроці читання
я буду вчитися…
-Я хочу зачитати вам такі слова:
Живи, добро звершай,
Та нагород за це не вимагай.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Ці слова супроводжуватимуть нас протягом усього уроку. Адже саме людській доброті, чуйності, честі, порядності присвячені твори В.О.Сухомлинського.
Ось ви бачите книги В.О.Сухомлинського, які є в нашій бібліотеці. На їх сторінках ви знайдете чимало творів про своїх ровесників, їх поведінку, життя та навчання.
2.Складання асоціативного куща.
Які асоціації викликає у вас прізвище Сухомлинський?
Діти
Школа

Вчитель
Письменник
В.О.Сухомлинський

Добро
Казки
Василь Сухомлинський народився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Може тому всі обрали професію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі 35 років, деякий час був директором Павлиської школи. В.Сухомлинський – заслужений вчитель України.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою прекрасну Батьківщину.
Щоб дізнатись, з яким саме оповіданням В.О. Сухомлинського ми будемо сьогодні працювати, вам потрібно розгадати ребус.
III. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота до сприймання твору.
а) Вступна бесіда.
- Як ви думаєте, про що це оповідання?
-А які риси характеру ви знаєте? - Ці риси оселилися в будиночках. Прочитайте їх.
доброта
любов
чуйність
людяність
милосердя
уважність
жадібність
злість
брехливість
жорстокість
ненависть
байдужість
- Чому у першому будиночку оселилося сонечко, а у другому хмарка?
-В якому будиночку оселилися б ви? Чому?
б) Словникова робота.
-В цьому тексті вам зустрінуться нові слова
- Прочитайте сходинки слів «луною» за вчителем.
п'ять іспит
благав лагідно
живенько насмішки
чорноокий полегшено
пустотливих горбатенька
ЖИВЕНЬКО - швидко
БЛАГАВ – наполегливо просив
ПУСТОТЛИВІ – грайливі, безтурботні
ЧОРНООКИЙ – з чорними очима
ІСПИТ – екзамен, перевірка.