
- •Уроки розвитку зв’язного мовлення
- •Передмова
- •Основні вимоги до знань і умінь учнів на кінець навчального року.
- •Календарне планування уроків розвитку зв’язного мовлення
- •V. Робота в парах.
- •Vі. Робота з прислів’ями.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •V. Колективна підготовча робота.
- •Vі. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота.
- •Vі. Підсумок уроку.
- •V. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота учнів.
- •Vі. Перевірка самостійної роботи.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •V. Етап творення.
- •Vі. Самостійна робота.
- •Vіі. Рефлексія результатів уроку.
- •V. Складання учнями усної розповіді її аналіз.
- •V. Самостійна робота.
- •Vі. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота.
- •Vі. Творча робота.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота.
- •Vі. Зачитування учнями переказу, його обговорення, виправлення помилок (2 – 3 учні).
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота.
- •Vі. Зачитування переказу учнями, їх аналіз, поради щодо їх удосконалення.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •І група
- •Іі група
- •V. Підсумок уроку.
- •V. Самостійна робота учнів.
- •Vі. Заслуховування текстів-міркувань, аналіз текстів.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •V. Перевірка відредагованого тексту.
- •Vі. Підсумок уроку.
- •І група
- •Іі група
- •Ііі група
- •V. Підсумок уроку.
V. Самостійна робота учнів.
- Напишіть текст-міркування за поданим початком.
- За бажанням ви можете дібрати заголовок.
Vі. Заслуховування текстів-міркувань, аналіз текстів.
Vіі. Підсумок уроку.
Що робить і що дає книга?
Допишіть дієслова.
Чому книгу вважають джерелом знань?
Урок 15
Тема: Творчі види робіт над текстами. Редагування тексту «У цирку»
Мета: вчити учнів редагувати текст; розвивати «чуття мови»; критичне ставлення до побудови зв’язних висловлювань, умінь усувати допущені недоліки та помилки, загалом підвищувати стилістичну грамотність; виховувати повагу до професії редакторів, коректорів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель посміхається,
Урок розпочинається.
Голівки всі схиляються,
Школярики стараються.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя.
У ході аналізу учнівських творчих робіт зустрічаються різні види помилок. Це і орфографічні, і зайві речення, слова, і непослідовне розташування речень, абзаців, і незавершеність висловлювання, і повтори слів тощо.
Щоб цього не траплялось, треба вміти аналізувати свої твори, перевіряти їх та виправляти помилки.
Основні недоліки і помилки:
а) невідповідність змісту, меті висловлювання;
б) наявність елементів, що не відповідають загальному змісту;
в) непослідовне розташування речень та частин тексту;
г) невміння встановлювати межи речень;
ґ) брак смислового зв’язку між частинами тексту;
д) незавершеність висловлювання;
е) пропуски абзаців;
є) невиправдані повторення;
ж) використання мовних засобів, що не відповідають меті висловлювання.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися запобігати цим помилкам.
У редакціях видавництв книг, газет, журналів є спеціальні відділи редакторів, коректорів.
Хто вони? Чим займаються?
Редакція — це: а) організація (колектив), що здійснює підготовку видання до друку; б) приміщення, в якому здійснюється редагування чого-небудь; в) варіант якого-небудь літературного або музичного твору чи окремої його частини.
Редактор — а) той, хто редагує авторський рукопис і готує його до друку; б) керівник якого-небудь періодичного видання, видавничого відділу.
Редагувати — опрацьовувати, вносити стилістичні та граматичні правки.
Коректор — фахівець, який займається читанням і виправлянням коректурних помилок, тексту.
Отже сьогодні на уроці ви будете редакторами! До роботи друзі.
ІV. Колективний аналіз тексту та його вдосконалення.
Бесіда.
Прочитайте текст.
Визначте тему і мету.
Визначте тип тексту.
Які недоліки є в цьому тексті?
Чи відповідає заголовок змісту тексту? Чому?
Фізкультхвилинка.
«Раз» - підняти руки вгору,
«Два» - нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
«Три - чотири» - прямо встати,
Будемо знову починати.
Творча робота «продовж роботу редактора».
а) Редагування тексту усно (таблиця «№ 29).
б) Запис відредагованого тексту.
Під час канікул ми були в цирку. Це справжня казка. Яскраво відблискують костюми акробатів і танцівниць. Бурхливі оплески викликають кумедні ведмежата, які катаються на велосипедах. Нарешті з’являється клоун. Його жарти всім подобаються. Дорослі і діти весело сміються.