
Урок 4
Тема. Речовини. Чисті речовини та суміші
Мета уроку: повторити відомості про речовини, суміші та їхні властивості; навчити учнів розрізняти фізичні тіла, матеріали, речовини; повторити поняття «чисті речовини» та «суміші», основні способи розділу сумішей; продовжити знайомство з лабораторним устаткуванням і методикою проведення хімічного експерименту.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: бесіда, розповідь, демонстрації, самостійна робота з опорною схемою, робота в групах.
Обладнання: хімічні склянки, фільтр, лійка, ділильна лійка, холодильник, дистилятор, крейда, вода, рослинна олія.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна бесіда
1. Що вивчає хімія?
2. Що називають фізичним тілом?
3. Що називають хімічною речовиною?
4. Згадаймо з курсу природознавства, чим відрізняються речовини одна від одної. (Фізичними та хімічними властивостями)
7. В якому агрегатному стані можуть перебувати речовини за нормальних умов? (Твердому, рідкому, газоподібному)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Наведіть приклади фізичних і хімічних властивостей речовин.
Речовини використовуються як матеріали для виготовлення фізичних тіл.
Прокоментуємо ланцюжок: речовина → матеріал → фізичне тіло.
Наведіть приклади. (Кожен учень самостійно в зошиті проводить свій ланцюжок і розповідає в класі.)
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Чисті речовини і суміші
Бесіда
– Чи можна зустріти в природі чисті речовини? Наведіть приклади. (Алмаз, гірський кришталь та ін.)
Більшість речовин у природі – суміші.
У природі речовини в індивідуальному стані – чисті речовини – практично не зустрічаються. Вони змішані одна з одною й утворюють суміші. Сумішами є морська й газована вода, молоко та сік, граніт і сталь.
Коли хіміки говорять про якусь речовину, мається на увазі, що вона є чистою й складається із частинок одного виду. Але на практиці ідеально чисту речовину отримати неможливо. Серед частинок однієї речовини обов’язково зустрінеться декілька частинок іншої. Навіть ті речовини, які називають чистими, містять сторонні частинки інших речовин – домішки.
Зазвичай хімікам не потрібні абсолютно чисті речовини, але іноді сторонні домішки можуть заважати проведенню дослідів. Тому на банках з хімічними реактивами обов’язково зазначається ступінь їх чистоти. Етикетка з написом «техн.» (технічна) вказує на високий, до декількох відсотків, вміст домішок. Для хімічних дослідів такі речовини не використовують, але в будівництві та на заводах такого ступеня чистоти достатньо. Ступінь чистоти «ч» (чиста) або «хч» (хімічно чиста) означає, що домішок мало, менше за один відсоток. «Чисті» реактиви вже можна використовувати для виробництва ліків, а «хімічно чисті» – для проведення наукових дослідів (демонструються банки з реактивами). У деяких випадках потрібні дуже чисті речовини. Такі реактиви позначаються «осч» (особливо чисті), в них міститься менше за 10–6 відсотка домішок. Особливо чисті речовини потрібні для проведення дуже точних експериментів, а також у виробництві мікросхем для комп’ютерів.
Очищення речовин – це дорога операція, тому, чим чистішою є речовина, тим вона дорожча. Наприклад, особливо чисті мідь і залізо коштують значно дорожче за звичайне золото.
Особливо чисті речовини треба по-особливому зберігати. Так, особливо чисту воду можна зберігати лише в посуді з кварцу й без доступу повітря. Звичайне скло та повітря дуже слабко, але розчиняються у воді й «забруднюють» її.
Чисті речовини – це індивідуальні речовини, які складаються тільки з однакових частинок і не містять домішок інших речовин (мал. 1.).
Чиста речовина має постійний склад і постійні властивості.
Суміші, навпаки, мають змінний склад. Суміші – це сукупність різних чистих речовин. Суміш складається із частинок різних речовин.
Властивості окремих речовин у суміші зберігаються, а властивості суміші змінюються залежно від складу; суміш можна розділити на чисті речовини залежно від складу.
Приклад: чисте золото – м’який метал (з історії – золоті монети). Сплави золота – суміші з іншими металами – досить міцні та зберігають форму. Але золото в цих сумішах, як і раніше, не розчиняється в кислотах і лугах.
|
|
Мал. 1. Індивідуальні речовини |
Мал. 2. Порох – суміш речовин |