
- •Теми практичних занять з корекційної педагогіки
- •Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Практичне заняття 2. Особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням аналізаторів. (2 год.)
- •1.Теоретичний блок
- •2. Практичний блок
- •Теоретичний блок
- •Теоретичний блок
- •2. Практичний блок
- •Теоретичний блок
- •2. Практичний блок
- •Теоретичний блок
- •2. Практичний блок
- •Теоретичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •2. Практичний блок.
- •Питання до заліку
- •Рекомендована література:
Теми практичних занять з корекційної педагогіки
Практичне заняття 1. Педагогічна типологія аномалій розвитку. Закономірності психічного розвитку аномальних дітей. Причини психофізичних дефектів у дітей (2 год.)
Мета: поглибити знання студентів про педагогічну типологію аномалій розвитку, сформувати спроможність розрізняти окремі вади розвитку по їх поведінковим та пізнавальним проявам.
Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник.
Хід заняття
Теоретичний блок.
Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:
Яку дитину прийнято вважати аномальною (дитиною, що страждає на дизонтогенію?
Назвіть категорії дітей які входять у число дітей з порушеннями розвитку.
Як називається наука, що вивчає дітей з порушеннями зору (слуху, інтелекту, мовного розвитку, сліпоглухих)?
Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за Л.С.Виготським.
Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за В.І.Лубовським.
Який зміст ми вкладаємо в поняття компенсація, (адаптація, реабілітація, корекція) аномального розвитку?
Визначити дві великі групи причин, якими може бути викликаний первинний психофізичний дефект.
Надати визначення поняттю «ендогенний». Висвітлити вплив ендогенних факторів на розвиток дитини.
Порівняти поняття «ендогенний» та «вроджений». Найти відповідь на питання, в чому їх розбіжність.
Дати відповідь на питання, в яких періодах розвитку можуть діяти екзогенні патогенні фактори, що викликають психофізичні вади.
Дати визначення тератогенів. Назвати принципи дії тератогенів.
Назвати види тератогенів.
Ознайомитися зі шкалою Апгар та з’ясувати, чому низькі бали за даною шкалою небезпечні з точки зору виникнення психофізичних вад.
Знайти в літературі відповідь на питання, чи можуть соціальні умови, в яких знаходиться дитина, збільшити відхилення в її розвитку.
2. Практичний блок.
Скласти короткий словник термінів, що використовуються при вивченні даної теми.
Практичне заняття 2. Особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням аналізаторів. (2 год.)
Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням слухового та зорового аналізаторів. Сформувати розуміння необхідності використання специфічних засобів навчання для подолання освітніх труднощів.
Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, прилади для постановки звуків глухим дітям, запис мові глухих та слабочуючих дітей, прилади для письма, що використовуються сліпими.
Хід заняття
1.Теоретичний блок
Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:
Причини порушень зору й слуху.
Що таке сліпота, яких дітей називають сліпими?
Які діти вважаються слабозорими, яка гострота їхнього зору?
Яка наука вивчає питання навчання та виховання дітей з порушеннями зору?
Яку роль грає слух у розвитку сліпої дитини?
Яку роль грає нюх і дотик у пізнавальній діяльності сліпої людини?
Якими характерними рисами відрізняється мислення й мова сліпої дитини?
Яким чином сліпі діти опановують грамотою?
Що таке глухота, яких дітей називають глухими?
Що таке туговухість, яких дітей називають слабочуючими?
Яким чином глуху дитину можна навчити говорити?
Охарактеризуйте особливості усного мовлення глухих.
Зрівняєте дактильну й жестову мову, охарактеризуйте їхню роль у навчанні глухих.
Якими специфічними рисами відрізняється мислення глухих?