Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ігри на мрм.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
616.45 Кб
Скачать

14. Складання розповіді з використанням панорамних ілюстрацій "До нас завітала зима".

Мета : Вчити складати сюжетні розповіді. Розвивати вміння про­довжувати розповідь, розпочату вихователем, домислюючи події та зв'язно висловлюючись.

Матеріал : панорамні ілюстрації із зображенням зими та тварин взимку,

загадки, паперові сніжинки, декорації зимового лісу, фланелеграф.

Хід заняття : Створення ігрової обстановки на фланелеграфі - зимовий ліс.

Вірш :

Захмарилося небо й побіліло,

А сонце аж з-за обрію пливе,

1 86

І всюди заіскрилось, засніжилось, У гості вже зима до нас іде !

  • Що змінилось навколо з приходом зими ?

  • У вигляді чого падає сніг ?

Пропозиція помандрувати у зимовий ліс. Діти розглядають ілюстрації зими.

  • Куди ми потрапили ?

  • Що росте у лісі ?

  • Хто живе у лісі ? (зайчик, вовк, лисиця, білка).

  • Що лежить на деревах і під деревами ?

  • Хто сидить під ялинкою ? (зайчик).

  • Чого зайчик плаче ?

  • Що з ним сталося ?

Давайте про це придумаємо розповідь.

Словесний матеріал :

Під ялинкою зайчик скаче,

Сніг лежить і зайчик плаче

Змерз він дуже і тремтить,

Він не знає що робить.

Де спочити ? Де присісти?

Де знайти собі поїсти ?

- Може снігу розгребти Корінець якийсь знайти, Чи кори знайти побігти ? Ой, як зайчик хоче їсти !

15. Придумування початку до казки і.Франка "Лисичка і рак9'з використанням ілюстрацій.

Мета : Вчити дітей складати творчий початок казки, використо­вуючи традиційні зачини, вміло поєднуючи початок і подовження казки.

Матеріал : іграшки (рак, лисичка), картини за сюжетом казки, площинні

зображення, фланелеграф.

Хід заняття : Звучить пісня "Я лисичка, я сестричка". Обговорення способу

життя тварин, їхнього характеру.

Словесний матеріал :

В темнім лісі проживає

Хвіст пухнастий довгий має

їй на місці не сидиться,

А зовуть її ... (лисиця). Скоромовка

А я рак - неборак, як ущипну,

То буде знак. Обговорення її змісту.

87

Ігрова вправа : Складіть оповідання за словесним завданням :

  • Що потрібно, щоб скласти казку ?

  • З яких частин складається казка ?

  • Що можна сказати про героїв казки "Лисиця і рак" ?

  • Послухайте кінець цієї казки.

  • Як починаються всі казки ?

  • Складіть самостійно свій початок до казки "Лисичка і рак" за планом та ілюстраціями :

  1. Кого зустріла лисичка ?

  2. Про що вони сперечалися ?

3. Що вирішив рак ?

Складання дітьми казки з власним її початком.

Ігрова хвилинка-веселинка з використанням площинних зображень героїв забавлянки на фланелеграфі, розігрування дітьми дії по тексту : їде білка возом Каже : - Я підвезти можу : Лисичку-сестричку, Горобчика, синичку, Ведмедя товстоп'ятого, І зайчика вухатого, А неборак-рак, нехай Вчепиться так !

16. Складання розповіді за двома ілюстраціями на тему "і зима настала".

Мета : Систематизувати знання дітей про зиму, вчити складати по­рівняльну розповідь за двома ілюстраціями, вживати слова, що означають назви зимових явищ.

Матеріал : картини про зимові зміни у довкіллі, вірші, загадки, предметні та сюжетні картинки про різні пори року. Хід заняття : Вірш : Подивіться - по дорозі

Торохтить зима на возі ! Мотузяні віжжі смиче, Хуртовину в поміч кличе.

  • Кого кличе зима на поміч ?

  • Як ще можна назвати хуртовину ? (заметіль, хуга, хурделиця, віхола).

  • Які пестливі слова можна сказати про зиму ?

  • Чому зима всім подобається ?

Ігрова вправа : "Що буває взимку?" Діти з опорою на ілюстрації розповідають про зимові явища.

Ігрова ситуація прильоту мудрої сови, яка у конверті принесла дві ілюстрації із зображенням зимового пейзажу. Розгляд ілюстрацій дітьми :

- Яка пора року зображена на обох ілюстраціях ?

88

  • Чим вкриті дерева ?

  • На якій ілюстрації зображено, що падає сніг ?

  • На якій - вітер ?

  • Як ви про це дізналися ?

  • Яка з ілюстрацій вам більше до вподоби ? Чому ?

Пропозиція скласти порівняльну розповідь за двома ілюстраціями. План розповіді :

  • Що є спільного на обох ілюстраціях ?

  • Де відбувається подія, в яку пору року ?

  • Яка погода зображена на ілюстраціях ? Складання дітьми порівняльних розповідей, їх оцінка. Ігрова вправа "Чого не буває взимку?"

Дітям роздають картинки про різні пори року. З них діти вибирають лише ті, які відображають зиму, пояснюючи, чому вони зробили такий вибір.