Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ігри на мрм.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
616.45 Кб
Скачать

5. Розповідь за самостійно вибраною серією ілюстрацій до казки "Лисичка і Журавель".

Мета : Вчити розглядати ілюстрації до казки, відтворюючи її

зміст та сюжет. Розвивати монологічне та діалогічне мо­влення.

Матеріал : ілюстрації до казки "Лисичка і Журавель". Хід заняття : Ігрова ситуація - прихід листоноші з листом, у якому є згадки та ілюстрації.

1. В лісі модниця гуляє На всі боки поглядає Руда шубка хутряна,

Мов із золота вона (лисиця).

2. Довгий дзьобик має Жабок полюбляє (журавель).

Розгляд ілюстрацій за серіями.

1. - Хто зображений ?

  • Якою є лисичка ?

  • Який у неї одяг ?

  • Як зображений журавель ?

  • Хто перший покликав до себе у гості ?

  • Як лисичка запрошувала до себе у гості Журавлика ?

2. - Чи добра Лисичка господиня ?

  • З чого це видно ?

  • Як зображений настрій Лисички ? (весела, сумна, хитра).

  • Чи задоволений Журавель гостиною ? Чому ?

3. - Чим Журавель пригощав Лисицю ?

  • У якому посуді була їжа ?

  • Чи подякувала Лисичка Журавлику ? Чому ?

  • Якою є Лисиця після гостини ?

Складання розповідей дітьми за самостійно обраним варіантом серій.

6. Складання творчої розповіді за сюжетною картиною "Прогулянка до лісу".

Мета : Учити узагальнювати бачене і пережите, складати твор­чі, уявні розповіді, використовуючи безпосередній дос­від. Розвивати зв'язне монологічне мовлення.

Матеріал : ілюстрації про ліс, картина "Золота осінь".

. 79

Хід заняття : Ігрова ситуація : на дошці (фланелеграфі) виставлені сюжетні ілюстрації, картини із зображенням різних періодів осені, дітей, які виконують різні дії у лісі: збирають гриби, осінні ягоди і т.ін. Пропозиція здійснити цікаву прогулянку до лісу.

  • Як ви думаєте, діти, ліс такий, як влітку ?

  • Чому він змінився ?

  • Що змінилося у лісі ?

  • Давайте лагідними і добрими словами будемо говорити про ліс (ліс - лісочок, лист - листочок, гриб - грибочок і про все що в ньому є дерево - деревце, кущ - кущик і т.д.).

Прихід Лісовичка, пропозиція скласти цікаві розповіді про випадки з лісовими мешканцями, які трапляються у лісі. Лісовичок пропонує складати розповіді на тему "Пригода в лісі". Подає її початок : непомітно підкралася до лісу осінь. Розфарбувала все різними кольорами. Одного осіннього дня діти пішли на прогулянку до лісу і побачили .... Діти складають творчі розповіді на основі ілюстрацій та картин виставлених на дошці. Лісовичок оцінює творчі розповіді.

7. Розповідь з використанням ілюстрацій до казки "Ходить гарбуз по городу".

Мета : Вчити передавати віршований твір розповідними рече-нями, використовуючи художні звертання автора та ілюстрації (площинні зображення). Розвивати зв'язне мовлення.

Матеріал : ілюстрації, загадки, площинні зображення, фланелеграф. Хід заняття : Бесіда про те, що у кожного з нас є сім'я, родина, в якій певна кількість людей. Є старші і молодші члени родини. Старші завжди піклуються про молодших, опікуються ними. Діти пригадують, які вони знають казки і оповідання про дружні родини. Розглядання ілюстрацій (площинних зображень) до віршованого твору "Ходить гарбуз по городу".

  • До якої казки ці ілюстрації ?

  • Звідки ці герої ?

  • Як зображена господиня роду ? Хто вона ?

  • Як зображені інші члени родини ? Хто вони ?

  • Ким вони є для господаря ? Хто він ?

  • Про що ця казка ?

  • Всі овочі - сусіди з одної грядки, але не всі родичі. Давайте визначимо серед них родичів (1. гарбуз, диня, огірки ; 2. морква, буряки ; 3. квасоля, біб, горох). Діти аргументують свою думку відповідно до такого розподілу.

Ігрова вправа : "подув вітерець" і переплутав всі ілюстрації. Потрібно викласти їх у певній послідовності відповідно до сюжету казки. Діти розповідають зміст казки і встановлюють послідовність ілюстративного матеріалу до неї.

Ігрова вправа "Вгадай хто я такий?" Словесний матеріал :

  • Повзу мов танк я на городі Повзу на грядці і загруз, Та я не танк, а у народі Зовуть мене ... (гарбуз).

  • А я на грядці завжди сонцем сяю Родичів багато маю Гарбузову господиню

Усі знають, хто я ? (диня).

- Ми цукрові, ми кормові, Є брати у нас столові,

В полі ми ростем рядкам Люди звуть нас ... (буряками).

  • Ми зеленої всі масті, Ми довгасті і смугасті, Прив'язали нас в рядках На зелених ланцюжках. Гарбуза сини ми й дочки, Звати як нас ?... (огірочки).

  • А я стою чепуриста,

Бо вдягла сорочок триста Отака стою я тлуста, Бо зовуся я ... (капуста).

- Мене смажать, мене варять, Хоч отрутою і кроплять, Всі їдять мене і хвалять, Звати як мене ? ... (картопля).

Виконання дітьми хороводу з елементами драматизації у масках-шапочках

героїв казки. По центру Гарбуз :

В мене гарна є родина,

Жовта Диня - господиня

Та мої сини і дочки -

Зелененькі огірочки.

Є червоні буряки,

Вони мені свояки.

А красунечка морквиця

Моя рідная сестриця.

На городі Бараболя

Ще й зеленая Квасоля,

Та старий вусатий біб,

Що підтримує весь рід.

Ось яка моя рідня,

А в роду найстарший я !

80

81