Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ігри на мрм.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
616.45 Кб
Скачать

75. Сприймання вірша а.Камінчука "Іній".

Мета : Створення художніх образів для мовно-словесних мірку­вань у вигляді зв'язного висловлювання.

Хід заняття : Запрошення дітей до малювання зимового пейзажу на кольоровому папері фарбами. Обговорення питання - на якому аркуші краще буде видно іній : на білому чи синьому ? Яким кольором будемо малювати дим, іній, сніг ? Читання вірша : Усі дерева в інії -У білому, у синьому, Ростуть димки над хатами Стовпцями волохатими. Снігур сніжок покльовує, А Морозенко - пустунець Нам вікна розмальовує.

Створення малюнку за його змістом, придумування словесно-міркувальних розповідей за змістом намальованої картини.

Гра "Добери загублене слово". Зимовий ліс у день погожий, на дивну білу казку ...(схожий). А яка зима буває, скаже той, хто добре ...(знає). Сніжок білесенький літає і землю пухом ...(накриває, застеляє).

56

16. Фольклорне заняття

Мета : Прилучення дітей до розігрування малих поетичних фольк­лорних творів, творчого відтворення їх змісту.

ХІД заняття : Ігрова ситуація в якій діти бавлять маленьку дівчинку (ляльку), яка ще погано говорить і часто плаче : Забавимо Тетянку Розповімо їй забавлянку, А іще потішимо, візьмемо, Й поколишемо : а-а-а !

Розігрування потішки "Пішла киця по водицю". Розглядання дітьми книжкових ілюстрацій до загадування і відгадування загадок у вигляді описів предметів. Пригадування колискових пісень, їх відтворення дітьми :

- Ой люлечки, люлі, прилетіли гулі, Сіли на воротях в червоних чоботях, Стали гулі воркувать,

Нам Тетянку присиплять.

- Вночі на полянці, танцювали зайці, танцю-танцювали, спати полягали. Зайчики мохнаті, вовки страшнуваті,

Ми Тетянку обіймемо і у ліжко покладемо, Вкриємо гарненько, - спи моя маленька ! Складання колискових пісень дітьми.

Робота з дітьми проводиться з використанням мовленнєвих комплексів та організації ініціативної художньо-мовленнєвої діяльності дітей.

Мовленнєві комплекси:

  • Слухаю, уявляю, малюю (за віршованим текстом);

  • Казки-розповіданки (мовленнєві літературні ігри);

  • Живі історії та відверті розмови ( читання та обговорення оповідань, ознайомлення з малими фольклорними жанрами);

  • Веселі жарти (обігрування гуморесок, веселих віршів).

Ініціативна художньо-мовленнєва діяльність дітей:

  • розглядання книжок, дитячих журналів, ілюстрацій ;

  • загадування загадок ;

  • розповідання знайомих казок з елементами обігрування ;

  • складання фрагментів казок ;

  • розповіді за мотивами відомого твору ;

  • мовні ігри (складання лічилок, закличок, дражнилок,римовок);

57

  • інсценування улюблених художніх творів ;

  • коментоване словесне малювання за сюжетами літературних творів. Робота з дітьми у хукдожньо-мовленнєвій студії проводилась за такими тематичним планом.

Види роботи:

  • обробка казок з елементами розігрування дій за новим сюжетом ("Ігри з казкою");

  • перебудова казок, оповідань з виконанням творчих завдань (придумай кінець казки, закінчи казку інакше, заміни одних героїв на інших, з'єднай дві казки в одну);

  • с кладання казок про звичайні речі, іграшки, розповіді від їх імені;

  • вправи типу "Предмет ожив", "Прикрась свою розповідь словами" ;

  • сюжетні заняття у формі "дива" ;

  • складання казок-небелиць про довкілля (розповідей-мініатюр) ;

  • показ через екран мовно-художньої творчості (фланелеграф) творів усної фольклорної спадщини ;

  • ігри-забави пантоміми ;

  • міні-заняття по розвитку словесної творчості засобами ілюстративно- текстових матеріалів дитячої періодики (Малятко, Барвінок, Пізнайко);

  • складання творчих розповідей із героями журналів (перенесення сюжету на нові ігрові дії, виконання ролей персонажів в новій уявній ситуації);

  • власне сюжетоскладання за ілюстративно-текстовим матеріалом;

  • уявне оживлення персонажів дитячих журналів, надання їм нових функцій ;

  • створення мовних фантазій про героїв дитячої періодики.

Тематика занять :

  1. Таємниця літечка.

  2. Казкова галявина.

  3. Оживи малюнок до ілюстрованих пригод Дощика.

  4. Подорож Пізнайка у небачену ним пору року - осінь.

  5. Барвінкові інтерв'ю.

  6. Завдання Сови Мудрусі малятам-дошкільнятам.

  7. В гостях у вовченяти Кузі.

  8. Пригоди білочки Проні у лісі.

  9. Зимові стежки звірят. 10.Чарівні перетворення. 11 .Зачароване довкілля.

12.Витівки Лисички-Хитрички. 13.Хто найдопитливіший ?

58

Зразки занять : 1. Таємниця літечка

Мета :складання дітьми казки за темою вірша В.Струтинського "Таємниця".

Хід роботи : Бесіда про те, за що всі люблять літо, розглядання

ілюстрацій, постановка проблеми - куди ховається літо восени і взимку ?

Читання поезії :

Дідусь таємницю повідав мені,

Що літечко любе зимує в сосні.

Тому-то зелена узимку сосна,

Бо літечком щедрим зігріта вона. - Чи можлива зимівля літа у сосні ? Як воно могло домовитися з деревом ?

Про що просило ? Що воно робить у дереві всю зиму? Придумування дітьми казки "Де зимує літо?". За поданим початком : "Одного разу, коли на порозі уже стояла осінь, літечко сказало ...". Розгортання сюжетної лінії "Як літечко сумує за теплом, сидячи у дереві".