Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ігри на мрм.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
616.45 Кб
Скачать

5. Комплексне заняття: слухання вірша д.Павличка "Осінь". Творчі завдання.

Мета : Сприймання дітьми образного змісту поетичного твору, усвідомлення значення виразних мовних засобів, відтво­рення їх у мовленні.

Матеріал : Ілюстрації із зображенням листопадової осені.

Хід заняття : Пропозиція розглядання осіннього пейзажу в картинній

галареї. Які почуття він викликає ? Яке небо ? Що означає прозоре небо ?

Як залежить ясний день від неба ? А яким є похмурим день ? Читання

поезії :

Небеса прозорії, мов глибінь ріки ,

Падають, як зорі із дерев листки.

А над полем нитка, дзвенить мов струна,

Зажурилася квітка - чує сніг вона.

Складіть розповідь про змальовану у вірші осінню картину.

Вправа "Як сказати інакше? " - про квітку, про листочки, про небо ?

Розігрування психологічного етюду "Скоро сніг". Діти уявляють себе

квіткою, осіннім листочком, відтворюють їх настрій мімікою і рухами.

6. Розповідь української народної казки "Пан Коцький". Лексичні вправи. Творчі завдання.

Мета : Розуміння жанрових особливостей казки, образного змі­сту та ідеї казкового твору, формування навичок творчої розповіді.

51

Хід заняття : Бесіда про те, коли буває страшно. Страх це велика сила, яка відбирає у людини розум. Найчастіше буває так, що страх більший ніж причина страху. Народне прислів'я про це каже : "У страху великі очі". Прослухавши казку діти обговорюють кого стосується це прислів'я. Бесіда за змістом казки :

  • Чому вона так називається ?

  • Що здалося вам найбільш незвичайним, казковим ?

  • Чи хотів кіт налякати за обідом звірів ?

  • Чого вони злякалися ?

  • Пригода Кота вам видається якою ? (страшною, веселою, смішною). Пропозиція скласти свої історії про будь-кого з героїв відомих казок. Аналіз дитячої словесної творчості. Малюнкове викладання сюжету казки за віршованим текстом :

Від пана Коцького-кота Всі ховались — сміхота Ведмідь на дерево заліз Високо так, що видно ліс. Вовк із зайцем у кущі сховались Так вже кота того злякались. Кабан швиденько, так як міг У кущі листячка заліз.

7. Читання української казки "Золотий черевичок".

Мета : Сприймання дітьми образного змісту казки, розуміння подібного і відмінного у побудові сюжету інших казок. Хід заняття : Бесіда про схожість казок у різних народів, пригадування казки "Попелюшка", читання схожої на неї української народної казки "Золотий черевичок". Пропозиція знайти на аркушах-заготовках "зображень" головних героїв обох казок Попелюшки і Ганни-панни. Чим подібні ці казки? Хто з героїв казок вам неприємний ? Чому ? Як ви уявляєте, в чому схожі Попелюшка і Ганна-панна ? У чому схожі їх характери ? Опис дітьми вбрання Попелюшки на балу. Творчий опис вбрання української дівчинки, якби вона була на місці Попелюшки. Діти словесно змальовують образи Попелюшки і Гани-панни, порівнюють значення їх імен. Аналіз словесної творчості дітей. Вправа "Де може жити казка?" (в книжці, в лісі, в хатинці), пригадування знайомих казок.

8. Читання і розповідання оповідання в.Сухомлинського "Як котові соромно стало".

Мета : Розвиток вміння дітей до складання розповідей з викори­станням власного досвіду та словесної творчості.

52

ХІД заняття : Пропозиція уважно розглянути виставку ілюстрацій котів, бесіда про те, у кого вдома є кіт, або кішка, як їх звати, який вони мають вигляд, які у нього повадки, що він любить, які пригоди можуть трапитися ? Читання оповідання, обговорення змісту : Як ви уявили собі кота про якого йдеться ? - Що робив кіт і що він почув ? - Куди став пробиратися ? - Що трапилося із котом ? - Яким він був, коли вискочив з калюжі ? -Чому горобці сміялися з кота ? Чи шкода вам кота ? Чому ? Як він себе повів ? Як сказати, що робив кіт біля тину ?(полював на горобця). Придумування інших назв. ("Невдале полювання", "Кіт і горобець", Не спіймав" ). Розповідання історії дітьми за віршованим зачином і "розгубленими" словами: підкрався, принишк, стрибнув, перелетів, впав, чалапає.

Сірий котик наш проснувся І довкола озирнувся, Зуби й кігті погострив -І горобчика зустрів ... Обговорення питання "Чому ж стало коту соромно ?"