
- •Теоретичний матеріал Зміст лекції:
- •Загальні поняття про архівацію та стиснення файлів.
- •Методи стиснення без втрат.
- •Групове кодування rle.
- •Задачі архівації:
- •2. Універсальний архіватор WinRar.
- •Захист інформації
- •Комп'ютерні віруси
- •Класифікація комп'ютерних вірусів
- •Хто і чому створює шкідливі програми
- •Засоби антивірусного захисту
- •Поняття та класифікація антивірусних програм.
- •VirasScan "McAfee" тощо.
- •Контрольні питання
Модуль №1
Апаратне і програмне забезпечення
Персональної ЕОМ
Заняття №4
Вид заняття: лекція з елементами бесіди Тема заняття: Архівування файлів. Робота з антивірусними програмами. |
Мета заняття: Дидактична: познайомити студентів із програмами архівування WinRar та WinZip; пояснити суть процесу архівування/розархівування, типами архівів, параметрами архівації; дати поняття комп’ютерного вірусу, їх класифікацію, познайомити видами та принципами роботи антивірусних програм, їх класифікацією. Обговорити правила безпечної роботи за ПК та зменшення імовірності зараження вірусом виховна: побудити до пізнавальної діяльності, виховувати прагненню полегшувати свою роботу за допомогою сучасних програмних і технічних засобів. |
Матеріально-технічне забезпечення та технічні засоби: ПК із встановленою ОС Windows, програма WinRar, антивірусна програма |
Література основна:
Ддаткова:. Руденко В.Д., Макарчик А.М., Патланжоглу М.А. Курс информатики/Под ред. Мадзигона В.Н. К.: Феникс, 2000; |
СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ Відведений час |
1. Організаційна частина: вітання, перевірка готовності аудиторії та студентів до заняття, робота з класним журналом. 3 хв. |
2. Повідомлення теми, мети та плану лекції. 3 хв. |
3. Актуалізація опорних знань. Питання: 1) Які стандартні програми ОС Windows вам відомі? 2) Дати інтуїтивне поняття вірусу ? Про які віруси та антивірусні програми вам відомо? 3) Яким чином представлена інформація на комп’ютері? 4) Як ви розумієте процес стискання інформації? 5 хв. |
4. Мотивація навчальної діяльності: Середовище Windows є основним засобом сучасного спілкування користувача з комп’ютером, тому без його знання неможливе професійне і навіть задовільне користування ПК. Економія місця на носіях інформації (даних) дозволяє полегшувати процес розповсюдження цих даних. Захист від комп’ютерних вірусів – необхідність сучасності. 5 хв. |
5. Сприйняття та осмислення знань: висвітлення питань лекції за планом для реалізації мети лекції. План лекції
|
6. Підведення підсумків виявлення нез’ясованих питань окремими студентами для корекції отриманих знань та відповіді на контрольні питання 5 хв. |
7. Видача завдання додому: вчити конспект, відповіді на контр. Питання 3 хв. |
Теоретичний матеріал Зміст лекції:
Загальні поняття про архівацію та стиснення файлів.
Характерною особливістю більшості «класичних» типів даних, з якими традиційно працюють люди, є певна надмірність. Ступінь надмірності залежить від типу даних. Наприклад, у відеоданих ступінь надмірності зазвичай у декілька разів більше, ніж у графічних даних, а ступінь надмірності графічних даних у декілька разів більше, ніж текстових. Крім того, ступінь надмірності даних залежить від прийнятої системи кодування. Так, наприклад, можна сказати, що кодування текстової інформації засобами російської мови (з використанням російської азбуки) дає в середньому надмірність на 20-30% більше, ніж кодування адекватної інформації засобами англійської мови.
Для людини надмірність інформації нерідко пов'язана з уявленням про її якість, оскільки надмірність, як правило, покращує сприйняття, особливо в несприятливих умовах (проглядання телепередач за наявності перешкод, відновлення пошкодженого графічного матеріалу, читання текстів в умовах недостатньої освітленості і т. п.).
Із розвитком інформаційних технологій гостро повстало питання про способи зберігання даних. Починаючі з сорокових років 20 ст., вчені зайнялись розробкою методів представлення даних, при яких простір на носіях інформації кодувався б найбільш економічно. Результатом цих робіт стали технології стиснення та архівації даних (від англ. .backup).
Архівація даних представляє собою злиття декількох файлів та навіть каталогів в єдиний файл – архів.
Стиснення даних представляє собою скорочення об'єму вихідних файлів шляхом усунення зайвої інформації.
Для рішення цих задач служать програми-архіватори, які забезпечують як архівацію, так і стиснення даних. За допомогою спеціальних алгоритмів архіватори видаляють із файлів всю зайву інформацію,а в зворотніх операціях розпакування вони відновлюють інформацію в первісний вигляд. При цьому стиснення та відновлення інформації відбувається без втрат. Стиснення без втрат актуально при роботі з текстовими та програмними файлами, в задачах криптографії.
Існують також методи стиснення із втратами. Вони видаляють з потоку даних інформацію, яка незначним чином впливає на дані або взагалі не сприймається людиною. Такі методи стиснення застосовуються для файлів аудіо та відео, деякий форматів графічних файлів.
Методи стиснення без втрат.
До теперішнього часу розроблена багата кількість способів стиснення без втрат, в їх основу покладені наступні методи кодування:
Групове кодування RLE (Run Length Encoding) – один з найдавніший та простих методів стиснення, який використовується в основному для архівації графіки.
Кодування Хаффмана ( від англ. Huffman) – заснований на тому факті, що деякі символи в тексті можуть зустрічатись частіше середньої частоти повторення, а інші – рідше.
Кодування Лемпеля-Зива (від англ. Lempel, Ziv) – використовує факт неодноразового повторення фрагментів тексту, тобто послідовностей байт.
Практично всі популярні програми-архіватори без втрат (ARJ, RAR, ZIP та ін) використовують обидва останніх методів стиснення – Лемпеля-Зива та Хаффмана (так званий алгоритм LZH – за початковими літерами прізвищ авторів).