
2. Провідні країни світу на початку хх ст.
Мета: з’ясувати особливості державного устрою, політичного життя та соціально-економічного розвитку провідних країн світу (США, Великобританія, Німеччина, Франція, Росія) на початку ХХ століття., виявити суперечності між ними;
формувати вміння учнів порівнювати рівень розвитку держав, робити об’єктивні висновки щодо особливостей історичного розвитку країн світу;
формувати історичний світогляд, виховувати толерантність, гуманізм.
Тип заняття: засвоєння нових знань і вмінь
Література
1. Всесвітня історія 1914-1939 рр. 10 кл. / Я.Бердичевський, Т.Ладиченко. – К., АСК, 2000
2. Полянський В. Всесвітня історія – К.
Структура уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань та вмінь.
3. Вивчення нового матеріалу;
Німеччина
Великобританія
Франція
США
Росія
4. Підсумки уроку
5. Домашнє завдання
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Назвіть основні тенденції суспільного розвитку ХХ ст..
На які періоди поділяється ХХст. Назвіть основні риси кожного
Які відносини між провідними європейськими державами склалися на початку ХХ ст.?
3. Вивчення нового матеріалу Німеччина
1871 р. – німецькі князівства об’єднуються в одну союзну державу з центром в Пруссії.
Органи влади:
Бундесрат
Рейхстаг
Кайзер (Вільгельм І, Вільгельм ІІ)
Канцлер (Отто фон Бісмарк, Каправі, Гогенлое)
Розпочинається швидкий промисловий розвиток, економічна експансія в Європі.
Монополії – великі підприємницькі об’єднання
Рейхсканцлер Бернгард фон Бюлов (1900-1909): «Минули вже ті часи, коли інші народи ділили між собою землю і води. Ми вимагаємо і для себе місця під сонцем»
Виношуючи загарбницькі плани і готуючись до війни за переділ світу, правлячі кола імперії здійснили заходи для консолідації сил. Ініціатором зближення двох найвпливовіших сил суспільства – юнкерів та великої буржуазії виступили військові, магнати важкої індустрії. практично вона була втілена у життя канцлером Бернгардом фон Бюловим.
прагнучи досягнути підтримки юнкерів, Бюлов у 1902 році провів через рейхстаг нове мито, який двічі підвищив виплати за ввезення зерна. Це сприяло збільшенню прибутків поміщиків.
У 1907 році Німеччина пережила сильну урядову кризу, пов’язану з виникненням у періодиці інформації про жорстокість німецький колонізаторів у Південно-Західній Африці. Рейхстаг відмовився виділяти кошти на придушення повстання африканських племен. Але пропагандивними методами Бюлову вдалося об’єднати в єдиний блок консерваторів та лібералів, отримати більшість депутатських голосів і виділити кошти на завершення колоніальної війни і будівництво флоту.
1908 – закон «Про молодь та збори» – заборона молоді до 18 років брати участь у політичному житті.
1909 р. – новий канцлер Т. фон Бетман-Гольвег, який підтримав політику Вільгельма ІІ на підготовку до війни.
За 5 років до війни видатки на військовий сектор досягнули 50% від бюджету, армія – 666 тис. чол..
Пропагандивна підготовка до війни, утворення спілок і колоніальних громад.
Соціал-демократична партія Німеччини (1891 р.) – поширення популярності. деї марксизму. Прагнули побудувати соціалістичне суспільство, тобто революційним шляхом перетворити приватну власність на громадську.
Революційний напрям – Р.Люксембург, К.Лібкнехт
Реформатори – Е.Бернштейн
Центристи – К.Каутський