Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка_МНІ_1часть.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
651.78 Кб
Скачать

Завдання до лабораторної роботи

  1. Ознайомитися з рекомендованими МОН України методичними комплексами, підручниками та посібниками, а також зі збірниками практичних робіт з інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів, зі шкільними програмами з інформатики, а також теоретичними відомостями та методичними рекомендаціями до даної лабораторної роботи.

  2. Використовуючи навчальну програму з інформатики для учнів 9 класу та старшої профільної школи (рівень стандарту), методичні розробки, начальні підручники та посібники з інформатики та матеріали глобальної мережі Інтернет розробити план-конспект уроку інформатики з теми «Апаратне забезпечення інформаційних систем».

  3. Оформити звіт по лабораторній роботі.

Контрольні питання

  1. Які основні особливості теми «Апаратне забезпечення інформаційних систем» з курсу інформатики?

  2. Які типові методичні помилки виникають при створенні планів-конспектів уроків даної теми шкільного курсу інформатики?

  3. Які типові помилки учнів при вивченні теми «Апаратне забезпечення інформаційних систем»?

Рекомендована література

Основна: [6, 13, 17].

Додаткова: [3, 4, 26, 27].

Лабораторна робота №5

Методика вивчення теми

«Системне програмне забезпечення»

Мета: ознайомлення з методикою вивчення основних понять та можливостей системного програмного забезпечення; формування у студентів вмінь та навичок по складанню планів-конспектів уроків інформатики з відповідної теми.

Програмні засоби: Microsoft Office, Microsoft Internet Explorer.

Теоретичні відомості та методичні рекомендації

При вивченні операційної системи (ОС) одним із основних є поняття файлу. Введення цього поняття бажано, щоб передувало ознайомленню учнів з операційною системою. Учні повинні зрозуміти призначення файлу та засвоїти описове його означення. Для цього вчителеві доцільно повторити з учнями, що повідомлення для запам'ятовування та передавання зберігаються на носіях, зокрема носіях, які використовуються при роботі з комп'ютером. Вони за деякими ознаками можуть групуватися, і тоді природно з'являється необхідність надавати таким наборам повідомлень певні імена, ідентифікувати їх, щоб у майбутньому мати можливість відрізняти їх один від одного, а також швидко знаходити серед сукупності подібних наборів.

Основні характеристики файлу вводяться також в евристичній бесіді, в ході якої за допомогою учнів учитель демонструє схему (рис. 3), яка надалі може використовуватися як частина опорного конспекту з цієї теми.

Рис. 3.

Слід пояснити учням призначення розширення імені файлу та їх види. На цьому етапі можна запропонувати учням дослідницьку діяльність на тему: «Скільки всього існує різних розширень імен файлів?»

Під час пояснення нового матеріалу бажано наголосити, що усі файли можна поділити на дві групи: текстові та двійкові. Текстові складаються лише із текстових повідомлень, створених за допомогою звичайної програми для опрацювання лише текстової інформації.

Двійкові файли можуть містити графічні, звукові, текстові повідомлення та управляючі вказівки, які закодовані за допомогою двох символів - 0 та 1. Залежно від того, які за типом повідомлення становлять файл та за допомогою якої програми вони були створені, розрізняють відповідні типи файлів.

Наступними поняттями, з якими мають ознайомитись учні, є поняття папки та шляху до файлу. При цьому доцільно розглянути відмінності між файлом та папкою.

Перш ніж вивчати основні вказівки будь-якої операційної системи (ОС), доцільно ввести поняття операційної системи, розглянути її призначення та основні функції, класифікацію існуючих операційних систем (рис. 4). Основна мета: сформувати в учнів уявлення про операційну систему як набір програм, призначених для виконання певних конкретних функцій управління апаратними і програмними засобами інформаційної системи, і висновок про те, що працювати з сучасною інформаційною системою без операційної системи неможливо.

Не слід намагатися з самого початку дати повне формальне означення операційної системи - воно є важким для розуміння. Краще це зробити на прикладі, наприклад, готелю: під час організації роботи комп'ютера (інформаційної системи) роль адміністрації відіграє програма або набір програм, який називають операційною системою.

Найчастіше учні ознайомлюються з ОС на прикладі ОС Windows, тому пояснити учням призначення різних видів вікон даної ОС: програмних, прикладних, діалогових, інформаційних. Ефективною на цьому етапі навчання буде демонстрація відмінностей різних видів вікон ОС Windows, оскільки в такий спосіб можна унаочнити теоретичний навчальний матеріал, а також паралельно розвивати навички мислення високого рівня (Б. Блум).

Рис. 4.

Наприклад, план-конспект першого уроку інформатики з даної теми може містити такі етапи:

  1. організаційний момент – повідомлення мети і змісту даної теми та даного уроку, а також видів оцінювання результатів навчальної діяльності учнів;

  2. актуалізація опорних знань та вмінь учнів – повторення поняття інформаційної системи та її складових, обговорення загальних відомостей про системне, прикладне та інструментальне програмне забезпечення;

  3. пояснення нового матеріалу – пояснення призначення та класифікацій операційних систем; базових понять операційної системи Windows тощо;

  4. закріплення нового матеріалу – наголошення техніки безпеки роботи за комп’ютером, практична робота за комп’ютером (за електронним поданням дерева каталогів подати на папері відповідну схему подання дерева, а також навпаки: перевести подання дерева каталогів з паперового у електронний вигляд);

  5. підсумок уроку;

  6. домашнє завдання – опрацювання матеріалу підручника, завдання для самостійної роботи.