Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Методичка_МНІ_1часть.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
651.78 Кб
Скачать

Завдання до лабораторної роботи

  1. Ознайомитися з рекомендованими МОН України методичними комплексами, підручниками та посібниками, а також зі збірниками практичних робіт з інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів, зі шкільними програмами з інформатики, а також теоретичними відомостями та методичними рекомендаціями до даної лабораторної роботи.

  2. Використовуючи навчальну програму з інформатики для учнів 9 класу та старшої профільної школи (рівень стандарту), методичні розробки, начальні підручники та посібники з інформатики та матеріали глобальної мережі Інтернет розробити план-конспект першого уроку інформатики з теми «Інформація. Інформаційні процеси та системи».

  3. Оформити звіт по лабораторній роботі.

Контрольні питання

  1. Які основні вимоги до оформлення плану-конспекту вчителя інформатики?

  2. Які основні особливості теми «Інформація та інформаційні системи» з курсу інформатики?

  3. Які типові методичні помилки виникають при створенні планів-конспектів уроків даної теми шкільного курсу інформатики?

  4. Які типові помилки учнів при вивченні теми «Інформація та інформаційні системи»?

Рекомендована література

Основна: [6, 13, 17].

Додаткова: [3, 4, 26, 27].

Лабораторна робота №4

Методика навчання теми «Апаратне забезпечення інформаційних систем»

Мета: ознайомлення з методикою вивчення апаратного забезпечення інформаційних систем; формування у студентів вмінь та навичок по складанню планів-конспектів уроків інформатики з відповідної теми.

Програмні засоби: Microsoft Office, Microsoft Internet Explorer.

Теоретичні відомості та методичні рекомендації

При поясненні вчителем теми «Апаратне забезпечення інформаційної системи» є недоцільним заглиблення у пояснення фізичних основ різних пристроїв через обмежений час уроку. Учні зазвичай вже володіють певними знаннями з цієї теми, тому ефективним буде у формі бесіди систематизувати та узагальнити знання учнів про класифікації та призначення різних пристроїв. Актуалізувавши поняття основних інформаційних процесів (отримання, опрацювання, зберігання, передавання інформації тощо) можна логічно пояснити основне призначення пристроїв введення, процесору (материнської плати), пам’яті, пристроїв виведення даних тощо.

Рис 2. Класифікації видів пам’яті

Слід зауважити, що багато учнів вважають, що «добре знають» дану тему, тому вчителеві потрібно бути готовим до корекції типових помилок. Наприклад, на питання «Назвіть приклади пристроїв введення та виведення даних» учні відповідають: «CD, дискета, дисковод, флешка тощо». Таку ситуацію можна пояснити відсутністю системних знань учнів з цієї теми. Спрямувати учнів у правильному напрямі можна поставивши питання: «З яких двох частин складається будь-яка комп’ютерна пам’ять?». В такому випадку очікуваною відповіддю буде: «Будь-яка пам’ять складається з пристрою запису-читання та носія даних». Після цього доцільно розглянути приклади пам’яті, наголошуючи на їх двох складових, та ще раз поставити питання про приклади пристроїв введення та виведення даних.

Розглядаючи з учнями пристрої пам’яті сучасних комп’ютерів слід чітко розрізняти, які терміни є назвами конкретних прикладів пам’яті, а які – назвами різних видів пам’яті (наприклад, оперативна – це назва пам’яті чи її вид?). Аналогічно з поданням учням класифікацій видів повідомлень доцільним є подання класифікацій видів пам’яті за різними ознаками у вигляді схеми (рис. 2).

Вивчення правил роботи на комп'ютері доцільно проводити паралельно з вивченням основного матеріалу. При цьому навчання роботі на комп'ютері проходить кілька етапів. Перш за все необхідно вивчити з учнями правила техніки безпеки під час роботи з комп'ютером. На цьому етапі навчання їм дозволяється лише доступ до клавіатури та миші, підготовка комп'ютера до роботи, завантаження необхідного програмного забезпечення для організації навчальної діяльності, вимкнення ПК.

Наприклад, план-конспект першого уроку інформатики з даної теми може містити такі етапи:

  1. організаційний момент – повідомлення мети і змісту даної теми та даного уроку, а також видів оцінювання результатів навчальної діяльності учнів;

  2. актуалізація опорних знань та вмінь учнів – обговорення поняття інформаційна система та її складових, а також інформаційних процесів;

  3. пояснення нового матеріалу – розгляд понять, видів та прикладів пристроїв введення, опрацювання, збереження та виведення даних тощо;

  4. закріплення нового матеріалу – наголошення техніки безпеки роботи за комп’ютером, практична робота за комп’ютером (відпрацювання вмінь та навичок роботи з мишею та клавіатурою);

  5. підсумок уроку;

  6. домашнє завдання – опрацювання матеріалу підручника, завдання для самостійної роботи.