
- •Методи і прийоми навчання морфології
- •Практична частина
- •2. Узагальнююча бесіда з теми займенник
- •3. Словниково-розподільчі диктанти з тем вживання апострофа та мякого знака.
- •5. Фрагмент уроку узагальнення відокремлені члени речення
- •4) Пояснювальний диктант
- •7. Словникова робота морфологія.
- •9. Урок з інтерактивними методами
- •11.Вправи на конструювання складнопідрядних речень за схемами.
- •13.Тренувальні вправи з фразеології
- •Написати відомі вам фразеологізми із словами нога, голова.
- •Реалізація 4 змістових ліній
- •Методи при ознайомленні з ступенями порівняння прикметників
7. Словникова робота морфологія.
Тема. Прикметник як частина мови (урок-подорож)
Мета. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; формувати вміння відрізняти прикметники від інших частин мови, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати навички доречного використання прикметників у мовленні; розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення, мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Словникова робота.
Поясніть значення слів кривавий, кровний, кров’яний.
Якщо іменник поєднується зі словом кривавий – підніміть руки вгору, кровний – розведіть у сторони, кров’яний – присядьте.
Тиск, війна, картина, родич, слід, битва, помста, тільця.
2.Словникова робота.
Я буду показувати слова на картках, а ви до них добиратимете по 3 прикметники, які запишете в зошити.
Слова на картках: струмочок (прозорий, весняний, прудкий, веселий, співучий) (слайд 2);
птахи (перелітні, дзвінкоголосі, співучі, голосисті, веселі, заклопотані) (слайд 3);
квіти (тендітні, ніжні, пахучі, ясноокі, ранньоквітучі, весняні, синьоокі) (слайд 4);
небо (ясне, голубе, весняне, блакитне) (слайд 5);
весна (рання, довгожданна, мальовнича, дощова, примхлива)
9. Урок з інтерактивними методами
Тема:Розділові знаки при прямій мові та цитатах
Мета : Актуалізувати знання студентів з теми «Розділові знаки при прямій мові та цитатах», наголосити на важливості способів передачі чужого мовлення; удосконалити вміння і навички розпізнавати речення з прямою та непрямою мовою, з цитатами, правильно використовувати їх у мовленні, систематизувати знання розстановки розділових знаків при прямій мові, діалозі і цитатах. Розвивати логічне мислення, самостійність суджень, вміння узагальнювати. Виховувати почуття відповідальності за красу природи.
Методи, прийоми і форми роботи: Методи „Мікрофон”, робота в групах, прийом створення проблемної ситуації, бесіда, робота з таблицею, метод тренувальних вправ, лінгвістична гра
Тип уроку : Урок з використанням інтерактивних технологій
Обладнання : таблиці, схеми, картки червоного та жовтих кольорів
V. Інтерактивні вправи
Лінгвістична гра « Голосую»
(відповідають учні з символічними «руками», де червоний колір – ні, жовтий — так)
1. Чужа мова — це мова іншої особи, не автора, не мовця? Так
2. Спосіб передачі чужої мови без збереження лексичних, синтаксичних особливостей – це пряма мова? Ні
Дослівне відтворення чужої мови – це пряма мова? Так
Непряма мова становить складносурядне речення? Ні (СПР)
5. Змістове ядро у конструкції з прямою мовою становлять слова автора? Ні (пряма мова)
6. Невласне пряма мова поєднує в собі елементи прямої та непрямої мови? Так
7. Різновидом прямої мови є діалог? Так
Нова репліка діалогу записується з нового рядка? Так
Репліки діалогу інколи беруться в лапки? Так (Коли? — коли записуються підряд, не з абзацу, а між ними ставимо тире)
Цитати завжди беруться в лапки? Ні (Не беруться , якщо цитується віршований текст)
З малої літери пишеться цитата? Так (Коли? – коли є частиною речення)
Епіграф є різновидом цитати? Так
А зараз ми будемо виконувати практичну частину нашого уроку, давайте попрацюємо у групах.
1 група.
Перебудувати подане складне речення на речення з прямою мовою і словами автора. Слова автора поставити то перед прямою мовою, то після неї. Записати, правильно вживаючи розділові знаки.
На плакаті написано, щоб учні дружили з книгою — джерелом знань.
Учитель природознавства сказав, що завтра ми будемо працювати в саду.
Вихователька попередила нас, щоб ми були уважні, коли переходимо дорогу чи вулицю. І гукнуло військо хором, що вони готові йти до бою. Ярослава подумала, що ніщо так не красить людину, як натхнення.
2 група.
Списати речення, поставити розділові знаки і лапки.
Чому ти вириваєш сторінки з підручника питає вчителька маленького Борю.
А я не всі вириваю, тільки прочитані відповідає той.
Чому знов запитує вчителька.
Щоб помилково двічі не прочитати теж саме відповів Боря.
Учитель розповів про пори року й запитав Хто мені скаже, який час найкращий для збирання яблук.
Маленький Миколка підняв руку Коли собака на цепу.
Робота біля дошки.
Для закріплення знань попонуємо вам завдання: скласти схеми речень із прямою мовою.
«Ті школярі,—писав В.О.Сухомлинський,—які нічого, крім підручників, не читають, дуже поверхово оволодівають знаннями». (Із журналу.) Прощаючись він сказав: «Я хочу, щоб ви добре вчились, друзі». (З газети.) «Завдання буде виконано»,— рішуче вимовив Павлик. (О.Гончар.) «Чи не час нам в дорогу?» — спитала Соломія. (М.Коцюбинський.)
Підсумок. На уроці я запам’ятав(метод мікрофон)
VІ. Домашнє завдання. Складіть діалог на одну з тем: 1) на гумористичну тему;2)на виховну тему чи за фахом.
8. Узагальнення та систематизація знань про безсполучникове складне речення (9 клас)
Мета уроку. Повторити відомості про безсполучникове складне речення, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення та вживання розділових знаків; розвивати навички визначати основні ознаки, смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення, правильно ставити розділові знаки, дотримуватись правильного інтонування фразеологізмів, що мають будову безсполучникового складного речення, творчу, соціальну компетентності, аналізувати і порівнювати виражальні можливості безсполучникових складних речень із синонімічними синтаксичними конструкціями, використовувати безсполучникові складні речення у висловлюваннях розмовного та художнього стилів; виховувати почуття краси української мови, культуру мовлення.
Обладнання. Опорні таблиці, картки для заповнення, тексти віршованих творів, картки для індивідуальної роботи.
Тип уроку. Систематизація та узагальнення знань.
Хід уроку
І Організація класу.
ІІ Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.
Перехресне опитування. (Учні заздалегідь готують одне одному питання з теми «Безсполучникове складне речення». Зразки питань:
Які характерні ознаки безсполучникового складного речення?
На які дві групи поділяються безсполучникові складні речення за характером смислових зв’язків, які смислові відношення можуть виражати безсполучникові складні речення?
Сформулювати правила вживання коми, крапки з комою у безсполучниковому складному реченні.
Сформулювати правила вживання двокрапки й тире у безсполучникових складних реченнях.
Визначити види інтонації у безсполучникових складних реченнях? Чи існує взаємозалежність між інтонацією і розділовими знаками у безсполучникових складних реченнях?
Окреслити стилістичну функцію безсполучникових складних речень? Для яких жанрів художньої літератури властиві такі синтаксичні конструкції?
Самостійна робота. Заповнити колонки таблиці « Безсполучникове складне речення»
Розділові знаки |
кома, крапка з комою |
двокрапка |
тире |
Смислові відношення |
|
|
|
Інтонація |
|
|
|
Сполучники, які можна вставити |
|
|
|
Складні сполучникові речення, які синонімічні безсполучниковим |
|
|
|
Перевірка
ІV Закріплення знань, вмінь та навичок.
Робота в парах. Скласти безсполучникове складне речення із синонімічних сполучникових, обґрунтувати вживання розділових знаків, накреслити схеми. Яке речення не можна перетворити у безсполучникове? Чому? Які речення – сполучникове чи безсполучникове – експресивні? Чому?
Складні сполучникові речення |
Безсполучникові складні речення |
Схеми |
Місяць зайшов уже, й надворі панувала сіра літня темрява, а в небі блідо тремтіли зеленуваті вогні зірок. |
|
|
Мені здається, що пейзажі у нас на Україні якої приголомшливої краси і величі. |
|
|
Помагай старим, адже доведеться і тобі бути таким. |
|
|
Вітерець дмухнув, і забриніли стебельця сіна. |
|
|
Лише в труді живе людина, а без труда її нема. |
|
|
Поле вступило у тінь, бо наплинули з обрію хмари. |
|
|
Як батька покинеш, то й сам загинеш. |
|
|
Як наставала весняна пора, садили ми тоненькі осокори. |
|
|
Ми любили тих, що знали нас молодими. |
|
|
3. Робота біля дошки. Доповніть прислів’я та приказки усіма можливими варіантами, поясніть розділові знаки. Як впливає інтонація речення на його розділові знаки? Визначити смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення. Зробити висновок, для яких жанрів художньої літератури властиві ці синтаксичні конструкції.
Баба з воза - …
Багато знатимеш - …
Що на умі, …
6.Творчий диктант. Доповнити речення так, щоб утворилися безсполучникові складні речення (при цьому врахувати типи смислового зв’язку між частинами, поданими в дужках).
Мова наша є таємницею…(доповнення);
Дивуєшся дорогоцінності мови нашої…(пояснення);
Простежимо коріння української мови…(умова);
Людина створила мову…(протиставлення);
V Підсумок уроку. Тестові завдання
VІ Домашнє завдання.
Написати твір «В прислів’ях і приказках характер народу», вживаючи безсполучникові складні речення.