
- •Дипломна робота молодшого спеціаліста
- •Анотація
- •Загальна частина
- •2Спеціальна частина заходи з охорони праці
- •3Охорона навколишнього середовища. Закон України «Про охорону навколишнього середовища»
- •4Утилізація пк
- •5Профілактика професійних захворювань. Порядок проведення медичних оглядів для розробників програмного забезпечення
- •Техніко-економічне обґрунтування
- •6Оцінка рівня спроектованої системи й обґрунтування вибору аналога для порівняння
- •7Розрахунок трудомісткості та кошторису витрат
- •8Розрахунок собівартості програмного забезпечення
- •9Визначення часу окупності програмного забезпечення на підприємстві-замовнику
- •Висновок
- •Додаток а
Техніко-економічне обґрунтування
6Оцінка рівня спроектованої системи й обґрунтування вибору аналога для порівняння
Метою даного розділу є доведення економічної ефективності «Розробка інтерактивної автоматизованої системи реєстрації абітурієнтів ВНЗ»
Для цього проведено ряд розрахунків і порівнянь, що дозволяють кількісно оцінити переваги даної програми відносно систем (програм), які існували раніше на даному підприємстві.
7Розрахунок трудомісткості та кошторису витрат
Нормативи трудомісткості будуть розраховані для наступних етапів розробки програмного комплексу:
1. постановка задачі;
2. складання алгоритму;
3. написання програми;
4. налагодження програми;
5. досвідчена експлуатація програми.
Фактори, що впливають на трудомісткість розробки:
кількість макетів вхідної інформації;
кількість різновидів форм вихідної інформації;
група новизни ПО;
складність алгоритму (задачі);
вид використовуваної інформації;
складність контролю вхідної і вихідної інформації;
мова програмування.
Під кількістю макетів вхідної інформації варто розуміти макети всієї інформації, яка використовується для вирішення задачі:
змінна інформація (ЗІ);
нормативно-довідкова інформація (НДІ);
бази даних (БД).
Під кількістю вихідної інформації варто розуміти:
форми друкованих документів;
інформацію, що переноситься на машинні носії;
графічна інформація.
Дані для використання в інших задачах не входять у число форм вхідної і вихідної інформації. Під макетами вхідної і вихідної інформації розуміються будь-які структуровані набори даних на вході і на виході ПЕОМ.
Вихідні дані
Ступінь новизни: III - Розробка типових проектних рішень, оригінальних задач, і систем, що не мають аналогічних рішеннь.
Складність алгоритму: II - Алгоритми пошуку, алгоритми задач реального часу із середнім ступенем реакції на зміну стану керуючого процесу.
Поправочні коефіцієнти розраховуємо за формулою 1, що враховує ступінь новизни задачі, складність алгоритму і вид використовуваної інформації, приведені в таблиці 2.1.
Таблиця 2.1 - Вид використовуваної інформації
Вид новизни |
Група складності |
Група новизни III |
ЗІ |
II |
1.8 |
НДІ |
II |
1.1 |
БД |
II |
0.9 |
(2.1)
де Кп - поправочний коефіцієнт;
ДО1, ДО3 - поправочні коефіцієнти згідно таблиці 2.1
М - кількість наборів даних ЗІ;
N – кількість наборів даних НДІ;
Р - кількість наборів даних інформації БД.
M = 22; N = 15; P = 18
K1 = 1.8 K2 = 1.8 K3= 0.9
Kп = 1.8*22+1.8*15+0.9*18/22+15+18 = 1.31
Складність організації контролю вхідної і вихідної інформації в даному випадку розподіляється на дві групи (таблиця 2.2):
I - вхідні дані й документи одноманітної форми та змісту;
III – друк документів одноманітної форми та змісту, виведення інформації на машинні носії.
Таблиця 2.2 - Складність контролю інформації
Складність контролю інформації |
III |
IV |
|
Вхідна |
Вихід |
||
I |
1.00 |
1.1 |
|
II |
1.07 |
1.16 |
Складність контролю вхідної і вихідної інформації - групи I, III: Вхідні дані; друк документів одноманітної форми та змісту, виведення даних на машинні носії. Значення коефіцієнта приведене в таблиці 2.3.
Таблиця 2.3 - Значення коефіцієнта
Вхідної інформації |
Вихідної інформації – III |
I |
1,00 |
Норми часу на розробку ПЗ з урахуванням використання середовища програмування HTML, JavaScript, SQL, ACCESS наведення в таблиці 2.4.
Таблиця 2.4 - Норми часу на розробку програмного забезпечення.
Фахівець |
Категорія |
Оклад (грн..) |
За день (грн.) |
Програміст |
I |
3500 ∙ 1.17= 4095 |
4095/20=204.75 |
Програміст |
II |
3000 ∙ 1.17=3510 |
3510/20=175.5 |
Програміст |
III |
2500 ∙ 1.17=2925 |
2925/20=146.25 |
Технік |
I |
1750 ∙ 1.17=2047.5 |
2047.5/20=102.38 |
Подальший розрахунок проводимо, з врахуванням того, що для даної системи кількість макетів вхідної інформації - 5, кількість макетів вихідної інформації ‑ 4.
1. Етап розробки «постановка задачі»
Норма трудомісткості на етапі постановки задачі залежить від групи складності і від групи новизни: Т1=18*1,31=23,58 чол./днів.
Таблиця 2.5 - Норма трудомісткості
Група складності |
Група новизни |
Норма трудомісткості (чол./дні) |
II |
III |
18 |
Роботи, виконувані на цьому етапі, їхня питома вага в загальному обсязі роботи і необхідна кваліфікація фахівця для їхнього виконання наведені в таблиці 2.6.
Таблиця 2.6 Види робіт для етапу розробки «постановки задачі»
Найменування роботи |
Питома вага |
Група складності |
Категорія програміста |
Обстеження об'єкта, опис його характеристик |
40% |
I, II, III |
I |
Розробка загального алгоритму задачі |
19% |
I, II, III |
II |
Розробка форм вхідної інформації |
19% |
I, II, III |
III |
Розробка форм вихідної інформації |
19% |
I, II, III |
II |
Узгодження постановки задачі |
3% |
I, II, III |
I |
Розрахувати трудомісткість цих робіт і зарплату за їхнє виконання .
Підсумкові трудомісткість і зарплата для постановки задачі:
Т1 = Т11 + Т12+ Т13 + Т14+ Т15 чол./днів;
ЗП1 = ЗП11 + ЗП12 + ЗП13 + ЗП14 + ЗП15 грн.
T1=18*1.31= 23.58 чол./днів
T11= 23.58*0.4= 9.43 чол./днів
T12=23.58*0.19=4.48 чол./днів
T13=23.58*0.19=4.48 чол./днів
T14=23.58*0.19=4.48 чол./днів
T15=23.58*0.03=0.71 чол./днів =23.58 чол./днів
ЗП11 = 9.43*204.75=1930.79 грн
ЗП12= 4.48*175.5=786.24 грн
ЗП13= 4.48*146.25=655.2 грн
ЗП14= 4.48*175.5=786.24 грн
ЗП15= 0.71*204.75= 145.37 грн = 4303.84 грн
2. Етап розробки «складання алгоритму»
Норма трудомісткості цього етапу залежить від кількості макетів вхідної і вихідної інформації, новизни розв'язуваної задачі, виду інформації. Норма часу на розробку алгоритму коректується на поправочний коефіцієнт:
Т2 = 14*1,31 = 18,34 чол./днів.
Роботи, виконувані на цьому етапі, їхня питома вага в загальному обсязі роботи і необхідна кваліфікація фахівця для їхнього виконання наведені в таблиці 2.7.
Таблиця 2.7 – Види робіт для етапу розробки «складання алгоритму»
Найменування роботи |
Питома вага |
Група складності |
Категорія програміста |
Складання укрупненого алгоритму |
30% |
I, II, III |
II |
Деталізація і встановлення зв'язків |
60% |
I, II, III |
II |
Оформлення документації |
10% |
I, II, III |
III |
Розрахувати трудомісткість цих робіт і зарплата за їхнє виконання .
Підсумкові трудомісткість і зарплата для етапу складання алгоритму:
Т2 = 18,34 чол./днів; ЗП2 = 2947,05 грн.
Т2= 14 * 1.31= 18.34 чол./днів
Т21= 18.34 * 0,3 = 5.50 чол./днів
Т22= 18.34*0,6 = 11,00 чол./днів
Т23= 18.34 * 0,1 = 1,83 чол./днів
ЗП21= 5.5 * 175.5= 965.25 грн
ЗП22= 11.0*175.5= 1930.5 грн
ЗП23= 1.83*146.25 = 267.63 грн
Т2=5.5+11.0+1.83 = 18.34чол./днів ЗП2= 965.25 +1930.5 +267.63 =3163.38 грн.
3. Етап розробки «написання програми»
Норма трудомісткості на цьому етапі залежить від макетів вхідної і вихідної інформації. У залежності від групи новизни алгоритму, виду інформації, складності контролю вхідної і вихідної інформації, мови програмування, норми трудомісткості коректуються на відповідні коефіцієнти.
Т3 = 18*1,31 = 23,58 чол./днів
Таблиця 2.8 – Види робіт для етапу розробки «написання програми»
Найменування роботи |
Питома вага |
Група складності |
Категорія програміста |
Техніко-економічне обґрунтування програми |
50% |
I, II, III |
II |
Розробка технічного завдання |
40% |
I, II, III |
III |
Оформлення документації |
10% |
I, II, III |
технік |
Розрахувати трудомісткість цих робіт і зарплата за їхнє виконання.
Підсумкові трудомісткість і зарплата для етапу написання програми:
Т3 = 23,58чол./днів;
Т3 = 18*1.31= 23.58 чол./днів
Т31= 23.58* 0,5= 11,79 чол./днів
Т32=23,58*0,4=9,43 чол./днів
Т33= 23,85 * 0,1 = 2,35 чол./днів
ЗП31= 11,79*175,5=2069,14 грн
ЗП32= 9,43*146,25 = 1379,13 грн
ЗП33= 2,35*102,38 = 240,59 грн =3688,86 грн.
4. Етап розробки «налагодження програми»
Норма трудомісткості на цьому етапі також залежить від макетів вхідної і вихідної інформації і відповідно до методики розрахунку коректується на поправочний коефіцієнт:
Таблиця 2.9 - Норма трудомісткості
В макетів вхідної інформації |
В макетів вихідної інформації |
Норма трудомісткості (чол./дні) |
5 |
4 |
27 |
T4 = 27*1,31 = 35,37 чол./днів
Роботи, виконувані на цьому етапі, їхня питома вага в загальному обсязі роботи і необхідна кваліфікація фахівця для їхнього виконання наведені в таблиці 2.10.
Таблиця 2.10 Види робіт для етапу розробки «налагодження програми»
Найменування роботи |
Питома вага |
Група складності |
Категорія програміста |
1 |
2 |
3 |
4 |
Синтаксичний контроль програми і корекція |
2% |
I, II, III |
III |
Налагодження логічної побудови програми |
37% |
I, II, III |
II |
Налагодження програми і перенос на машинні носії |
27% |
I, II, III |
II |
Корекція алгоритму і технічного завдання |
9% |
I, II, III |
II |
Здача в досвідчену експлуатацію |
3% |
I, II, III |
III |
Підготовка тестів і даних для тестування |
11% |
III |
II |
Тестування програми |
11% |
I, II, III |
III |
Розрахувати трудомісткість цих робіт і зарплата за їхнє виконання .
Підсумкові трудомісткість і зарплата для етапу налагодження програми: T4 = 35,37 чол./днів;
Т41=35.37*0,02=0,71 чол./днів
Т42=35.37*0,37=13.09 чол./днів
Т43=35.37*0,27=9,55 чол./днів
Т44=35.37*0,09=3,18 чол./днів
Т45=35.37*0,03=1,06 чол./днів
Т46=35.37*0,11=3,89 чол./днів
Т47=35.37*0,11=3,89 чол./днів
ЗП41 = 0,71*146.25 = 103,83 грн.
ЗП42 = 13,09*175.5 = 2297,29 грн.
ЗП43 = 9,55*175.5= 1676,02 грн.
ЗП44 = 3,18* 175.5 = 558,09 грн.
ЗП45 = 1,06*146.25 = 155,02 грн.
ЗП46 = 3,89* 175.5 = 682,69 грн
ЗП47 = 3,89*146.25= 568,91 грн.
ЗП4 =103,83+2297,29+1676,02+558,09+155,02+682,69+568,91=6041,85 грн.
5. Етап розробки «дослідна експлуатація»
Норма трудомісткості етапу дослідної експлуатації залежить від періоду експлуатації і класу машин. Відповідно до методики розрахунку цю норму потрібно помножити на поправочний коефіцієнт:
Т5 = 4*1,31 = 5,24 чол./днів
Таблиця 2.11 - Норма трудомісткості
Клас машини |
Період експлуатації (міс.) |
Норма трудомісткості (чол./днів) |
ATHLON XP 2000 |
3 |
4 |
Роботи, виконувані на цьому етапі, їхня питома вага в загальному обсязі роботи і необхідна кваліфікація фахівця для їхнього виконання наведені в таблиці 2.12.
Таблиця 2.12 Види робіт для етапу розробки «дослідна експлуатація»
Найменування роботи |
Пито-ма вага |
Група склад-ності |
Категорія програ-міста |
Рішення реальних прикладів |
5% |
I, II, III |
II |
Аналіз рішення контрольних прикладів |
10% |
I, II, III |
III |
Доробка за результатами дослідної експлуатації |
85% |
I, II, III |
Техніки |
Т51 = 5,24*0,05 = 0,26 чол./днів
Т52 = 5,24*0,10 = 0,52 чол./днів
Т53 = 5,24*0,85 = 4,45 чол./днів
ЗП51 = 0,26*175,5 = 45,63 грн.
ЗП52 = 0,52* 146,25 = 76,05 грн.
ЗП53 = 4,45* 102,38 = 455,59 грн.
ЗП5=45,63+76,05+455,59=577,27 грн.
Розрахувати трудомісткість цих робіт і зарплата за їхнє виконання .
Підсумкові трудомісткість і зарплата для етапу дослідної експлуатації:
Т5 = 5.24 чол./днів; ЗП5 = 577,27 грн.