
- •2. Ұйым қаржыларының атқаратын қызметтері .
- •4. Ұйым қаржысын ұйымдастыру принциптері
- •4. Ұйым қаржысын ұйымдастыру принциптері
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •4. Ұйым қаржысын ұйымдастыру принциптері
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •3. Басқа ұйымнан тегін алынған мүлік.
- •4. Мақсаттты қаржыландыру қаражатының инвестициялық ресурс нысандағы түсімі және басқа да түсім
- •1. Өткен жылдың бөлінбеген пайдасының сомасы
- •6. Қорлар.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •Өткен сабақ бойынша сабақ сұрау
- •Тест материалдарын ұсыну
- •Есептер шығару
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •14. Ұйымның оперативті қаржы жұмысы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •1. Қаржы қаурыттылығы коэффициенті
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •1. Қаржы қаурыттылығы коэффициенті
- •3. Қаражат тарту коэффициенті:
- •5. Қаржылық тұрақтылықтың қорытындыланған коэффициенті
- •6. Капиталдандыру коэффициенті
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •3)Кумулятивті әдіс.
- •3) Кемімелі – қалдық әдісі.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •42. Артық шығын құрамына кіретін шығындар, тұрақты және ауыспалы шығындар
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •1.Салықтар
- •2.Алымдар.
- •4.Мемлекеттік баж.
- •5.Кеден төлемдері:
- •1.Салықтар
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •«Халық банкінің зейнетақыкомпаниясының авансталынған капиталының құрамы мен құрылуы.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •Пайыздық тәуекел
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •2009 Жылдағы ақ «Халық Банкінің Зейнетақы қоры»-ның мәліметтері негізіндегі баланс активінің өтімділік дәрежесі және оның пассивінің төлеу мерзімінің шұғылдығы бойынша баптардың өзгерісі
- •«Халық банкінің зейнетақыкомпаниясының авансталынған капиталының құрамы мен құрылуы.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
- •VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
- •2. Ұйым қаржыларының атқаратын қызметтері .
- •4. Ұйым қаржысын ұйымдастыру принциптері
- •3. Басқа ұйымнан тегін алынған мүлік.
- •4. Мақсаттты қаржыландыру қаражатының инвестициялық ресурс нысандағы түсімі және басқа да түсім
- •1. Өткен жылдың бөлінбеген пайдасының сомасы
- •6. Қорлар.
- •11. Ұйымды қаржыландырудың қарыз көздері:
- •12. Ұйымның есептік саясатындағы ақпарат құрамына кіретіндер және бухгалтерлік есеп қисабында көрсетілетін мәліметтер.
- •13. Қарыз капиталының құнын есептеу формулалары және кредитор банкіні таңдау мәселесін шешу үшін ескерілетін факторлар
- •14. Ұйымның оперативті қаржы жұмысы
- •16. Қарыз капиталың тиімділік қөрсеткіштері:
- •1. Қаржы қаурыттылығы коэффициенті
- •3. Қаражат тарту коэффициенті:
- •21. Кәсіперлік тәуекелдігі, түрлері, оған әсер ететін факторлар
- •22.Қаржы ресурстарының мәні және оны саралау
- •23. Қаржы ресурстарының қажеттілігін есептеу.
- •24. Меншікті капитал жеткіліктігі
- •25. Ұйымның негізгі қорларының құрамы мен құрылымы
- •26. Өндірістік қордың белсенді бөлігі
- •27. Өндірістік қордың енжарлы бөлігі
- •28. Ұйымның негізгі капиталы.
- •29. Кәсіпорын инвестициясы.
- •30. Инвестицияны пайдалану көздері:
- •31. Ұйымның айналым құралдары.
- •32. Ұйымның айналым қорлары
- •33. Ұйымдағы негізгі және көмекші материалдар
- •38. Айналым фазалары және әрбір фазадағы қаржылар рөлі
- •39. Ұйымның өнімді өндіруге және сатуға кеткен шығындары
- •41. Шығынды жоспарлаудың негізгі сатылары
- •42. Артық шығын құрамына кіретін шығындар, тұрақты және ауыспалы шығындар
- •43. Өнім мөлшерінің өзгеруіне шығынның әсерлену дәрежесі
- •44. Ұйымның жалпы табысы және оның жіктелуі
- •45. Кіріс пен шығыс туралы есепке кіретін көрсеткіштер
IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы
Үй тапсырмасы: Дәрісті оқу
Білімді бағалау: Белсенді студенттерді бағалау
VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы
Мұғалімнің аты жөні __Сейтқадырова А.С.______
ҚР «Банкротқа ұшырау туралы» заңы
Банкроттық нарық шарушылығының бір категориясы болып табылады. Ол соттың шешімі мен немесе кредитордың келісімі бойынша соттан тыс ресми түрде жарияланады. Қазақстан Республикасының «Банкроттық туралы» 07.04.95 жылғы №2173 Заңына сәйкес, қарызды төлеуге шамасы жоқ ұғымы ақшалай міндеттер бойынша кредиторлар сұранысын, еңбекақы төлеу талабын қанағаттандыра алмау, сонымен қатар өзіне тиісті мүлік есебінен бюджет пен бюджеттен тыс қорларға мәндетті төлемдерді қамтамасыз ете алмау жатады.
Кәсіпорыннның банкроттық ықтималдылығын болжау үшін жай және айрықша акциялардың нарықтық құны, қаржылық шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есеп және кәсіпорын балансының негізінде есептелетін Э. Альтманның көп факторлы моделі кеңінен қолданылады. 1968 жылы ол болжаудың бес факторлы моделін ұсынған. Осы модельдерді жасаған кезде Альтман өнеркәсіптің 66 кәсіпорыннын қарап тексерген. Оның жартысы банкроттыққа ұшырап,жартысы жақсы жұмыс істеген. Ол мүмкін болатын банкроттықты болжау үшін ұтымды болып келетін 22 талдау коэффициентін зерттеген. Банкрот болған америка фирмаларының қаржылық жағдайын, гүлденіп өсіп келе жатқан кәсіпорын көрсеткіштерімен салыстыра отырып, олардың банкроттық ықтималдылығына байланысты дәрежесін және салмақтық коэффициентін анықтап, бес негізгі көрсеткішті шығарған Альтманның жалпы түрдегі моделі (несие қабілеттілік индексі) мына түрде көрсетіледі
Альтманның Z үлгілері: 1) Екі факторлы а) К-ағымдық өтімділік коэф-і ә) K3 -тәуелділік коэф-і б) -1,0736 және 0,0579-коэ-ң салмақтық мәндері в) -0,3877- тұрақты мөлшер 2) Бес факторлы
|
Z=0,3877+К( -1,0736)+ K3 *0,0579 а) Z=0- банкроттық ықтималдылық 50% ә) Z<0- б.ы <50 б) Z>0- б.ы >50. Z өскен сайын өседі.
Z=1,2+K1+1,4*K2+3,3*K3+0,6*K4+1,0*K5
Индекстің қауіпті мәні Z-2,675. Z<2,675 болғанда, жуық арада (2-3 жылда) банкрот болуы ықтимал Z>2,675 болғанда, к/о-ның қаржылық жағдайы тұрақты Банкротқа ұшырау ықтималдылығының деңгейі: Z мәні банкроттық ықтималдылығы 1) 1,80 ж/е одан кіші өте жоғары 2) 1,81-2,70 жоғары 3) 2,71-2,90 ықтималдық бар 4) 3,0 ж/е одан жоғары өте төмен
|
Өтімділіктің екі тұжырымдамасы белгілі. Бірінші тұжырымдама бойынша өтімділік: кәсіпорынның өзінің қысқа мерзімді міндеттемелерін өтеу қабілеті-лігі ұғынылады. Ал екінші тұжырымдама бойынша, өтімділік – бұл ағымдағы активтердің ақша қаражаттарына айналуға дайындығы мен жылдамдығы.
Үш көрсеткіш жиі қолданылады:
Ағымдағы өтімдік
Қаржылық тәуелділік
Тұрақты шама.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті: 16 776 000 /888 523 = 18
КҮНДЕЛІКТІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Күні________ пәні Ұйым қаржысы тобы Қаржы-01-04 Сабақ реті___92__
Сабақ тақырыбы ҚР «Банкротқа ұшырау туралы» заңы
Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша талдау
Білімділік: Ұйым қаржысынан білімділікті арттыру
Дамытушылық: Студенттердің білім деңгейін дамыту
Тәрбиелік: Білімді тұлға тәрбиелеу
Сабақтың типі тәжерибелік сабақ
Сабақтың әдісі Жаңа сабақты меңгеру әдісі
Сабақтың жабдықталуы, көрнектілі : Заңдар ж\е норматив актілері, заңдар, кестелер.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі : Амандасу, журнал толтыру, студенттерді түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру : сұрақтар қою арқылы.
Жаңа сабақ;
Қазақстан Республикасының «Банкроттық туралы» 07.04.95 жылғы №2173 Заңына сәйкес, қарызды төлеуге шамасы жоқ ұғымы ақшалай міндеттер бойынша кредиторлар сұранысын, еңбекақы төлеу талабын қанағаттандыра алмау, сонымен қатар өзіне тиісті мүлік есебінен бюджет пен бюджеттен тыс қорларға мәндетті төлемдерді қамтамасыз ете алмау жатады.
Кәсіпорыннның банкроттық ықтималдылығын болжау үшін жай және айрықша акциялардың нарықтық құны, қаржылық шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есеп және кәсіпорын балансының негізінде есептелетін Э. Альтманның көп факторлы моделі кеңінен қолданылады. 1968 жылы ол болжаудың бес факторлы моделін ұсынған