Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекции йым аржы.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
2.21 Mб
Скачать

IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы

Үй тапсырмасы: Дәрісті оқу

Білімді бағалау: Белсенді студенттерді бағалау

VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы

Мұғалімнің аты жөні __Сейтқадырова А.С.______

Шағын кәсіпорындар табысын есептеу және тарату

  1. 1. Кәсіпорынның жыл бойғы салыстырмалы бағада шығарған өнімнің көлемі 1713666,5 мың теңгені құрдығ ал орта жылдық сол ьмезгілдегі незігі өндіріс қорының құны – 171386,5 мың теңге. Қор қайтарымы мен қор сиымдылығын есептеу керек,

2. Қор қайтарылымдылығының өсуіне қарамай, амортизациялық көшірімде тауарлы өнімнің өзіндік құнының құрылымның өсуі байқалады. Бұл жағдай қандай тәуелділікте негізделген. Теңсіздік жүйесін құру.

  1. Кәсіпорында базистік мезгілде жұмысшылар саны-102 адам болды, Жоспарланған мезгілде салыстырмалы экономияға өнеркәсіп-өндіріс қызметкерлерінің үш жаңалық ендірудің есебінен барлығы 6 адам құрды (2,3 және 1 тиісінше)

Сонымен еңбек өнімділігі әрбір жаңалық ендіру қорытындысында қалай өзгереді? Мұны орындауда жинақталған және тізбекті әдіс пайдаланылады.

  1. Жоспарланған еңбексиымдылықты тауарлы өнімнен салыстыруда есептеңіз, егер базистік, мезгілдегі еңбек еңбексиымдылық – 200000 норма-сағ белгілі болса; өнім шығару көлемінің индексі салыстырмалы бағада және шартта 1,067 тең болса; базистік мезгілде кооперация жеткізіп тұрушылық үлес салмағы 10 % тең, ал қаралатын мезгілде 20 % болды.

КҮНДЕЛІКТІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні________ пәні Ұйым қаржысы тобы Қаржы-01-04 Сабақ реті___78___

Сабақ тақырыбы Шағын кәсіпорындар табысын есептеу және тарату

Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша талдау

Білімділік: Ұйым қаржысынан білімділікті арттыру

Дамытушылық: Студенттердің білім деңгейін дамыту

Тәрбиелік: Білімді тұлға тәрбиелеу

Сабақтың типі тәжерибелік сабақ

Сабақтың әдісі Жаңа сабақты меңгеру әдісі

Сабақтың жабдықталуы, көрнектілі : Заңдар ж\е норматив актілері, заңдар, кестелер.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі : Амандасу, журнал толтыру, студенттерді түгендеу.

Үй тапсырмасын тексеру : сұрақтар қою арқылы.

Жаңа сабақ

        1. Есептер шығару

        2. Тест материалдарымен жұмыс

        3. Карточка тарату

IV. Жаңа сабақты бекіту: Сұрақтар қою арқылы

Үй тапсырмасы: Дәрісті оқу

Білімді бағалау: Белсенді студенттерді бағалау

VII. Сабақты қорыту: тест беру арқылы

Мұғалімнің аты жөні __Сейтқадырова А.С.______

КҮНДЕЛІКТІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні________ пәні Ұйым қаржысы тобы Қаржы-01-04 Сабақ реті___79___

Сабақ тақырыбы Коммерциялық қызмет қаржылары

Сабақтың мақсаты: Тақырып бойынша талдау

Білімділік: Ұйым қаржысынан білімділікті арттыру

Дамытушылық: Студенттердің білім деңгейін дамыту

Тәрбиелік: Білімді тұлға тәрбиелеу

Сабақтың типі дәріс сабақ

Сабақтың әдісі Жаңа сабақты меңгеру әдісі

Сабақтың жабдықталуы, көрнектілі : Заңдар ж\е норматив актілері, заңдар, кестелер.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі : Амандасу, журнал толтыру, студенттерді түгендеу.

Үй тапсырмасын тексеру : сұрақтар қою арқылы.

Жаңа сабақ Коммерциялық кәсіпорындар табыс табу мақсатында құрылады. Олар өзінің қызметін мына нысандарда жүзеге асыра алады.

Баға – нақты кәсіпорынға арналған, оның кірісі мен шығынын, яғни, қаржылық тұрақтылық және өндірістік және әлеуметтік дамуын, меншік иесінің кірісін алдын-ала анықтайтын маңызды көрсеткіш.

Нарық жүйесінде шаруашылық баға ең басты құрылымды анықтаушы және келесі сәттермен сипатталады.

  1. Бағаның соңғы деңгейінің қалыптасуы өндіріс кезінде емес, өнімді сату кезінде анықталады

  2. Өнімге, қызметке, таурға баға баға меншік иесімен, шаруашылық субъектімен анықталады.

  3. Баға– сұраныс пен ұсынысты тепе-теңдікті ұстайды.

Баға бәсекелестік жағдайды қалыптастырады