
- •Теоретичні основи інтерактивних технологій в географії
- •Нові навчальні технології в географії.
- •1.2 Сутність інтерактивного навчання його історія та значення.
- •Використання інтерактивних методів у викладанні географії.
- •V етап. Повідомлення про наслідки „мозкової атаки” та їх обговорення, оцінка, обгрунтування та публічний захист представниками мг кращих ідей.
- •Vі етап. Колективний аналіз ходу, результативності та змісту „мозкової атаки”.
- •Групова робота на уроках географії.
- •1. Експертні групи ( по чотири учні )
- •2. Інтерв’ювання
- •3. Імітаційні та ділові ( або рольові ) ігри
- •4. Дискусія – один із засобів групової роботи
- •Розробка уроків на розділ і і і господарство. Економічної і соціальної географії україни.
- •Урок на тему: Комплексна характеристика лісової й деревообробної промисловості України.
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання.
- •Урок на тему: „Комплексна характеристика електроенергетики України”
- •Хід уроку
- •V. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу ( Метаплан ).
- •Vі. Домашнє завдання.
- •Урок на тему: „Комплексна характеристика чорної металургії України.
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання.
- •2.4 Урок на тему: „Галузева структура, шляхи розвитку сільського
- •Хід уроку
- •Закріплення вивченого матеріалу.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •2.5 Урок на тему: „Види й роль транспорту в господарстві України”.
- •Хід уроку
- •V. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •2.6. Аналіз та узагальнення здобутого експериментального матеріалу.
V. Домашнє завдання.
1. Параграф 20 підручника ( Заставний Ф. Економічна географія України. – К.: Форум, 2000 ).
2. За бажанням підготувати повідомлення на тему „Значення ялини”.
3. Практичне завдання. Які особливості в розміщенні підприємств меблевої промисловості можна визначити за картою в атласі? Чим це явище пояснюється.
Урок на тему: „Комплексна характеристика електроенергетики України”
Мета: сприяти розумінню учнями важливості розвитку електроенергетики
як галузі важкої промисловості для розвитку інших галузей господарського комплексу України.
1. Розвивати увагу, пам’ять, мислення, у тому числі логічного; одстоювати свою точку зору; робити висновки та узагальнення.
2. Виховувати почуття господаря своєї родини, країни.
Обладнання: підручник, атлас, карта „Паливно – енергетична промисловість України”.
Тип уроку: комбінований з елементами групової роботи.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
І І. Мотивація навчальної діяльності.
Дидактична гра „Світло”
Учитель записує на дошці або вивішує заздалегідь заготовлений плакат, на якому написані джерела світла. Учням дається час, за який вони мають скласти пари за принципом: „Джерело світла – паливо”.
Наприклад: Джерела світла: свічка, електрична лампочка, ліхтарик, вуличний ліхтар, лампа, пальник газової печі, „вічний вогонь”, багаття, фари автомобіля та ін.
Варіанти відповідей: свічка – палючий гніт, електрична лампочка – електричний струм, вироблений на електростанції абр на дизельному двигуні, ліхтарик – батарея живлення тощо.
Варіанти відповідей учнів обговорюються, перемагає той, хто встиг правильно й швидше за всіх побудувати всі пари.
Учитель робить висновок, що джерел світла багато, але найпотужніші ті, які працюють від енергомережі, а саме електрична енергія виробляється на електростанціях.
На попередньому уроці ми з вами розпочали вивчення паливно – енергетичного комплексу і детально розглянули паливну промисловість України. Сьогодні ми продовжимо вивчення ПЕК і розглянемо наступну галузь – електроенергетику. Для роботи клас поділено на групи за допомогою карток.
До першої групи увійдуть учні, які витягнуть картки з назвою родовищ нафти ( Доменське, Охтирське, Надвірнянське, Прилульке, Гнідинцівське ), до другої – з центрами кам’яновугільної промисловості (Макіївка, Червоноград, Павлоград, Нововолинськ, Антрацит), до третьої – з родовищами газу (Джанкойська, Шебалинська, Хрестищенська, Єфремівська, Косівська ), до четвертої – з центрами буровугільної промисловості ( Ватутіне, Олександрія, Користинів, Андрушівка, Козацьке ), до п’ятої – з центрами нафтопереробки (Кременчук, Херсон, Лисичанськ, Одеса, Дрогобич ).
( Уже під час поділу класу на групи можна частково перевірити, наскільки добре учні засвоїли попередній матеріал. Бо саме ці родовища та центри паливної промисловості вони вивчали на попередньому уроці ).
Тож групи сформовано, і ми можемо переходити до наступного етапу нашого уроку.
І І І. Оперування раніше отриманими знаннями в новій ситуації.
Учитель. За правильне виконання завдань групи отримають заохочувальні картки. І та група, яка наприкінці уроку отримає найбільшу кількість карток, зможе їх обміняти на оцінки.
Зараз перевіримо, як ви виконали домашнє завдання. Група, яка першою виконає дане завдання отримує заохочувальну картку.
( Щоб надалі не писати про заохочувальні картки буде з’являтися цей значок – „о” ).
Завдання для перевірки домашнього завдання:
Назвіть найбільший за видобутком вугілля кам’яновугільний басейн України ... ( Донецький ).
Найбільним центром видобутку бурого вугілля є ... ( Олександрія ).
Основні родовища торфу в Україні розташовані ... ( на півночі України).
Найбільше газове родовище в країні ... ( Шебелинське ).
Який кам’яновугільний басейн знаходиться на заході України ... (Львівсько – Волинський).
Назвіть найбільший в Україні нафтопереробний завод ... (Лисичанський).
Яким способом ( переважно ) ведеться видобуток бурого вугілля ... (відкритим).
Першу вугільну шахту в Україні було споруджено в місті ... (Лисичанську).
Поблизу міста Долина добувають ... ( нафту ). Після цього учитель робить стислий висновок про якість підготовки класу до уроку ).
ІV. Засвоєння нових знань.
Учитель. У господарстві будь – якої країни електроенергетика має дуже важливе значення. Давайте спробуємо поясними чому ( о ).
( Усі галузі господарства використовують електроенергію для виробництва товарів та послуг, а також вона потрібна всім побутовим споживачам ).
А тепер давайте спробуємо дати визначення поняття „електроенергетика”
( о ).
( Електроенергетика – це галузь промисловості, яка займається виробництвом електроенергії та її постачанням сподивачам ).
Зараз я пропоную вам з’ясувати, коли були здійснені перші спроби використання енергії в нашій державі. А допоможе нам це зробити витяг з книжки „Україна в цікавих фактах”:
„Найдавніша загадка про водяний млин та використання енергії річок в Україні належить до 1292 р. У жалуваній грамоті галицького князя Лева Даниловича стверджується, що він дарує церкві „Святого Спаса монастиря” землю і угіддя „и с реками потоки со всеми податки и в реках и в ловищах их с млынами…”
Найдавніший випадок застосування електрики в Україні, як вважається, належить до 1878р., коли відомий російський інженер О.П. Бородін обладнав токарний цех Київських залізничних майстерень чотирма електричними ліхтарями. У 1888 р. електричне освітлення було встановлено в саду Шато – де – Флер (тепер стадіон „Динамо” в Києві )”.
Бесіда:
Отже у якому році і в якому князівстві Київської Русі вперше згадується випадок використання гідроенергії? ( о )
( У Галицько – Волинському князівстві в 1292 р. )
Перший випадок використання електроенергії було здійснено в Києві, але де саме? ( о )
( У Київських залізничних майстернях)
А тепер назвіть, будь ласка, які підприємства входять до складу електроенергетики ( о ).
( Електростанції )
Але до складу галузі належать не тільки електростанції, а й розподільчі підстанції, ЛЕП та інші.
До речі я пропоную групами розшифрувати абревіатуру ЛЕП ( о ).
( ЛЕП – лінії електропередач )
Тепер давайте з’ясуємо, які типи електростанцій діють на території України. І в цьому нам допоможе атлас.
Давайте пригадаємо, з чого ми починаємо роту з картою ( о ).
( З ознайомлення з умовними знаками карти )
Учні знайомляться з умовними знаками карти.
Які ж типи електростанцій діють в нашій країні? ( о )
( Атомні, гідравлічні, вітрові, гідроакумуляційні, теплові )
А тепер я згорну карту, і ми з’ясуємо, в якій з групп краще розвинена пам’ять.
( Згортається карта і вчитель ставить учням запитання ) ( о ).
- Яким кольором на карті забражено атомні електростанції? ( Сірим )
- Яким кольором зображуються на картах гідроелектростанції? ( Блакитним )
- Яким кольором на карті зображено теплові електростанції? ( Червоним )
- Розшифруйте такі абревіатури: ТЕС, ДРЕС, АЕС, ГЕС, ГАЕС ( о ).
Якщо якесь зі скорочень не розшифрувала жодна группа, то запропонуйте знайти відповідь у підручнику, і тоді заохочувальну картку отримає та группа, яка першою знайде відповідь.
( ТЕС – теплова електростанція, ДРЕС – державна районна електростанція, АЕС – атомна електростанція, ГЕС – гідравлічна електростанція, ГАЕС – гідроакумулююча електростанція ).
( Учитель знову розгортає карту ).
Подивіться, будь – ласка, на карту і скажіть який тип електростанції переважає в Україні ( о ).
( Теплові електростанції )
А на чому вони працюють? ( о ).
( На вугіллі, газі та мазумі )
І знову я звертаю вашу увагу на карту. У якій області найбільша кількість ТЕС? Як ви вважаєте, чому? ( о ).
( Найбільша ТЕС у Донецькій області, там видобувають багато вугілля на ньому вони й працюють )
Ви маєте рацію, мож давайте знайдемо найбільші за потужністю ТЕС та запишемо їхні назви в зишити, вказавши область у якій вони розташовані (о).
( Учні працюють з картою )
( Слов’янська – Донецька обл.,
Вуглегірська – Донецька обл.,
Курахівська – Донецька обл.,
Старобешівська – Донецька обл.,
Луганська – Луганська обл.,
Зміївська – Харківська обл.,
Трипільська – Київська обл.,
Бурштинська – Івано – Франківська обл.,
Ладижинська – Вінницька обл.,
Запорізька – Запорізька обл.,
Криворізька –2 – Дніпропетровська обл. )
Тепер давайте знайдемо на карті АЕС та з’ясуємо, у яких областях вони знаходяться ( о ),
( Хмельницька АЕС – м.Нетішин, Хмельницька обл., Рівненська АЕС – м.Кузнєцовськ, Рівненська обл., Запорізька АЕС – м. Енергодар, Запорізька обл., Південно – Українська АЕС – м. Южноукраїнськ, Миколаївська обл.)
- Що використовують на АЕС для виробництва електроенергії? ( о )
( Ядерне паливо )
- І знову повернімося до нашої карти і з’ясуємо, на якій річці знаходиться найбільша кількість ГЕС. ( о )
( На річці Дніпро )
- Тепер знайдемо їх на карті та запишемо в зошит. ( о )
( Київська ГЕС – р. Дніпро, Київська обл.,
Канівська ГЕС – р. Дніпро, Черкаська обл.,
Кременчуцька ГЕС – р. Дніпро, Кіровоградська обл.,
Дніпродзержинська ГЕС – р. Дніпро, Дніпропетровська обл.,
Дніпровська ГЕС – р. Дніпро, Запорізька обл.,
Каховська ГЕС – р. Дніпро, Херсонська обл.,
Дністровська ГЕС – р. Дніпро, Чернівецька обл.,
Теребле – Ріцька ГЕС – р. Теребля і р. Ріка, Закарпатська обл.
Крім ГЕС на річках працюють ГАЕС ( вчитель пояснює учням відмінності цих електростанцій ).
Знайдіть їх на карті. На яких річках вони розташовані?
Діти, давайте розглянемо діаграму, яка демонструє структуру виробництва електроенергії різними типами електростанцій і скажіть, які з них виробляють найбільше електроенергії в країні. ( о ) ( Див. Додаток Е )
Звісно, без електроенергії ми не можемо уявити собі лише наше сьогодення, але дану галузь промисловості відносять до екологічно – брудних виробництв.