Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
на курсач.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
1.23 Mб
Скачать
  1. Закріплення вивченого матеріалу.

Пропоную вам перевірити свої знання та вміння, здобуті на уроці, заповнюючи схему „Міжгалузеві зв’язки сільського господарства”.

Vі. Домашнє завдання.

1. Прочитати текст параграфа 22 ( Заставний Ф.Д. Економіка і соціальна географія України: Підручник для 9 кл. – К.: Форум, 2001 ).

2. Підготуватися до семінару ( повідомлення про сільськогосподарські рослини України ).

2.5 Урок на тему: „Види й роль транспорту в господарстві України”.

Мета: формувати знання про значення транспорту та його види, сформувати поняття „транспорт”, „транспортний вузол”, „пасажирообіг”, „вантажообіг”, „транспортна система”; розвивати вміння самостійного здобування знання, вміння й навички систематизувати досліджуваний матеріал у вигляді схем, вдосконалювати навички роботи учнів із тематичними картами; виховати й допомогти учням усвідомити вплив правильності вибору транспорту на ефективність економіки та навколишнє середовище.

Обладнання: стінна карта „Україна. Транспорт”, атласи, підручники, схема „Транспортна система”.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

І І. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Робота в групах.

Учні класі об’єднуються в три групи ( за рядами ) й будують ланцюжок певного виду транспорту від найдавнішого до сучасного.

І група – сухопутного виду транспорту;

І І група – водного;

І І І група – повітряного.

Наприклад: пліт – весловий човен – вітрильник – моторний човен, корабель – атамохід – криголом тощо.

По одному представнику від кожного ряду працюють біля дошки, після чого йде обговорення варіантів відповідей й учні роблять висновок про те, що транспорт завжди мав велике значення для розвитку господарства й життєдіяльності людини.

Бесіда.

  • Більшість із вас, безумовно, користувалися різними видами транспорту. Тому ви легко дасте відповідь на такі питання:

1. Яку роль відіграє транспорт у житті людини?

2. Які види транспорту ви знаєте?

3. Якими видами міжміського транспорту ви користувались? Які їхні особливості?

І І І. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Розповідь.

Транспортну мережу образно називають „кровоносною системою економіки. Адже, подібно до кровоносних артерій, транспортні шляхи з’єднують різні частини країни, ними перевозять величезні обсяги сировини, деталей і готової продукції. Транспортна система обслужує територію країни і в такий спосіб створює єдиний економічний організм.

Досить подивитися на карту світу, щоб переконатися: чим вищий рівень розвитку країни, тим густіша її транспортна мережа. Сьогодні на уроці ми ознайомилися з транспортним комплексом України.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Метод асоціацій.

Учитель записує у центрі слово „транспорт” і просить учнів назвати будь – які асоціації, що виникають у них.

Усі відповіді вчитель записує на дошці.

Бесіда.

Спираючись на асоціації, проводить бесіду:

  • Які види транспорту ви знаєте?

Учні називають види транспорту і креслять за вчителем схему „Види транспорту” ( Див. Додаток З )

  • Як поділяється транспорт за призначенням?

  • Що ж називають транспортом?

Розповідь учителя.

Транспорт є невід’ємною частиною економіки будь – якої країни. Це одна з найважливіших галузей виробничої сфери народногосподарського комплексу України. Саме транспорт здійснює різні зв’язки в економіці країни та за її межами, забезпечує потреби населення в перевезенні й доставці вантажів. Транспорт є важливим чинником формування територіальної структури господарства країни й забезпечення нормального функціонування різних галузей.

Транспортний комплекс – це об’єднання різних видів транспорту, обслуговуючих і допоміжних підприємств й організацій на даній території.

Транспорт належить до виробничої сфери оскільки, вартість перевезень становить частину вартості товару, а по – друге, транспорт виконує містоутворюючу функцію.

Транспорт класифікують за його функціями, середовищем переміщення й способом пересування.

За функціями транспорт поділяється на пасажирський і вантажний. Робота транспорту оцінюється в пасажиро – , вантажоперевезеннях і пасажиро – , вантажообіг. Пасажиро – , вантажоперевезення не враховують відстань, на яку переміщується й пасажири ( вантажі ). Вони відображають тільки обсяг і кількість пасажирів ( вантажів ), перевезених у певний період часу ( наприклад, пас./рік (т/рік )). Показник пасажиро – , вантажообігу враховує не тільки час роботи транспорту, але й відстань, на яку перевозять пасажири й вантажі. Пасажиро – , вантажообіг вимірюється в т. км/рік або пас. км/рік.

За середовищем переміщення транспорт поділяється на сухопутний, водний, повітряний. За способом пересування – на автомобільний, залізний, трубопровідний, річковий, морський та авіаційний.

Під транспортним вузлом розуміється населений пункт, у якому перетинаються або стикуються три й більше доріг одного або декількох видів транспорту.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]