- •Теоретичні основи інтерактивних технологій в географії
- •Нові навчальні технології в географії.
- •1.2 Сутність інтерактивного навчання його історія та значення.
- •Використання інтерактивних методів у викладанні географії.
- •V етап. Повідомлення про наслідки „мозкової атаки” та їх обговорення, оцінка, обгрунтування та публічний захист представниками мг кращих ідей.
- •Vі етап. Колективний аналіз ходу, результативності та змісту „мозкової атаки”.
- •Групова робота на уроках географії.
- •1. Експертні групи ( по чотири учні )
- •2. Інтерв’ювання
- •3. Імітаційні та ділові ( або рольові ) ігри
- •4. Дискусія – один із засобів групової роботи
- •Розробка уроків на розділ і і і господарство. Економічної і соціальної географії україни.
- •Урок на тему: Комплексна характеристика лісової й деревообробної промисловості України.
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання.
- •Урок на тему: „Комплексна характеристика електроенергетики України”
- •Хід уроку
- •V. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу ( Метаплан ).
- •Vі. Домашнє завдання.
- •Урок на тему: „Комплексна характеристика чорної металургії України.
- •Хід уроку
- •V. Домашнє завдання.
- •2.4 Урок на тему: „Галузева структура, шляхи розвитку сільського
- •Хід уроку
- •Закріплення вивченого матеріалу.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •2.5 Урок на тему: „Види й роль транспорту в господарстві України”.
- •Хід уроку
- •V. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •2.6. Аналіз та узагальнення здобутого експериментального матеріалу.
V. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріал підручника, параграф 17, с. 73 – 78.
2.4 Урок на тему: „Галузева структура, шляхи розвитку сільського
господарства в Україні”.
Мета: Сформувати уявлення про агропромисловий комплекс, про екстенсивний та інтенсивний способи ведення сільського господарства, показати особливості структури АПК, закріпити знання про виробництво, пов’язані з сільським господарством: сільськогосподарське машинобудування, виробництво мінеральних добрив, галузі харчової промисловості, розвивати вміння і навички працювати в групі, виступати на задану тему, аргументувати свої висновки, виховувати почуття господаря своєї землі та шанобливого ставлення до працівників села.
Обладнання: карта „Сільське господарство України”, схема „Структура АПК”, атласи, додаткова література, підручники.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Добрий день! Посміхніться один одному і подумки побажайте успіхів на уроці.
І І. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Бесіда.
Що таке земельні ресурси?
Що ми називаємо землеволодінням?
У межах яких природних зон розміщена територія України?
У кого батьки працюють на сільськогосподарських підприємствах?
І І І. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Розповідь.
Сільське господарство належить до найдавніших видів господарської діяльності людини. На території України сільським господарством почали займатися приблизно 5 тис. років тому. Про це свідчать знайдені археологами поблизу села Трипілля залишки культури найдавніших хліборобсько – скотарських племен.
Сьогодні в Україні сільським господарством займається близько третини населення. Сільське господарство дає приблизно чверть ВВП країни.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення з демонстрацією схеми.
На розвиток сільського господарства впливають чинники:
Природно – географічні:
агрокліматичні;
земельні;
водні;
біологічні;
Соціально – економічні:
демографічні ( густота населення, забезпченість трудовими ресурсами );
технологічні ( рівень розвитку промисловості );
економічні ( рівень і густота транспортної мережі, розвиток міжгалузевих зв’язків АПК );
досягнення науки.
Інструктаж для роботи в групах.
Пропоную вам об’єднатися в групи.
Група № 1 „Кліматологи”,
Група № 2 „Грунтознавці”,
Група № 3 „Гідрологи”,
Група № 4 „Демографи”,
Група № 5 „Економісти”.
Використовуючи карти атласу, текст підручника, додаткову літературу, опрацюйте в групах наступні питання та підготуйтеся до відповіді.
Групи отримують завдання:
Група № 1. 1. Що включають в себе агрокліматичні умови?
2. Доведіть, що клімат України в цілому сприятливий для ведення
сільського господарства.
Група № 2. 1. Що таке меліорація землі?
2. Проаналізуйте схему „Структура земельного фонду України”
зробіть висновки про ступінь розораності земель України
Група № 3. 1. Яку роль відіграють водні ресурси в розвитку агропромислового
комплексу України.
2. Як вирішується в сільському господарстві України проблема
нестачі водних ресурсів?
Група № 4. 1. Дайте оцінку забезпеченості трудовими ресурсами України.
2. Яким чином сільськогосподарське виробництво впливає на розмі-
щення сільського населення в Україні?
Група № 5. 1. Яке значення відіграє сільське господарство в економіці України?
2. Як впливає рівень розвитку інфраструктури території на розвиток
сільського господарства.
Групи представляють результати дослідження.
Розповідь учителя.
Сільське господарство відоме вам не з розмов. Адже всі ви є жителями села, більшість ваших батьків працюють на сільськогосподарських підприємствах. Тому, наступні запитання, на мою думку, не викликатимуть у вас труднощів.
Фронтальна робота.
1. Я називатиму види продукції харчової і легкої промисловостей, а ви – продукцію сільського господарства, що використовується для їх виготовлення. (Наприклад, цукор – цукровий буряк, тканина – льон, хліб – пшениця, олія – соняшник, консерви – риба, тощо ).
2. Частина продукції потрапляє до споживача, минаючи харчову і легку промисловості: Наведіть приклади такої продукції.
Пояснення з елементами бесіди.
Під час бесіди вчитель складає на дошці схему – шляхи розвитку сільського господарства.
( Див. Додаток Ж )
Учні креслять схему в зошитах.
Завдання.
Яким шляхом розвитку слід рухатися Україні? Чому? ( На мою думку екстенсивний шлях ведення господарства можливий у країнах, де існують значні резерви сільськогосподарських площ. В Україні ці резерви майже вичерпані, тому слід рухатися інтенсивним шляхом, підвищуючи врожайність сільськогосподарських рослин. Щодо тваринництва, то тут можна було б збільшити поголів’я худоби, але в той же час не слід залишати поза увагою і підвищення продуктивності тварин.
З якими проблемами стикається сільське господарство під час переходу до інтенсивного шляху розвитку? ( Проблем багато: 1). Відсутність фінансових ресурсів на широке використання добрив, купівлю нової сільськогосподарської техніки, підвищення рівня агрокультури тощо. 2).Старі форми і методи господарювання. 3). Слабка індустрія переробки і збільшення сільськогосподарської продукції. 4). Відсутність пунктів заготівлі і збуту сільськогосподарської продукції. 5). Недостатня кормова база тваринництва. 6). Низький рівень життя сільських жителів.
Пояснення нового матеріалу.
АПК ( агропромисловий комплекс ) – це сукупність взаємопов’язаних галузей народного господарства, об’єднаних своєрідною цільовою функцією ( забезпечення населення продуктами харчування і предметами народного споживання сільськогосподарського походження ), що розвиваються відповідно до конкретних природно – і суспільно – географічних особливостей території.
До складу АПК входять понад 100 галузей і підгалузей народного господарства та ще багато галузей частково або повністю з ними пов’язані.
Галузі, що входять до складу АПК, можна згрупувати в окремі функціональні блоки:
а). виробництво сільськогосподарської продукції ( рослинництво, тваринництво );
б). промислова переробка сільськогосподарської продукції ( харчосмакова, м’ясна, молочна, мукомельно - круп’яна промисловість, легка промисловість, що спеціалізується на переробці сільськогосподарської сировини );
в). виробництво засобів виробництва для всіх галузей виробництва АПК (тракторне і сільськогосподарське машинобудування, продовольче машинобудування, виробництво мінеральних добрив, засобів захисту рослин, мікробіологічна промисловість, сільське будівництво, комбікормова промисловість);
г). виробнича та соціальна інфраструктура ( заготівля, зберігання, транспортування і реалізація продукції ), науково – дослідні організації, підготовка кадрів.
Сапологічне опитування учнів класу.
Україна з давніх – давен відома своєю сільськогосподарською продукцією серед інших народів і країн. Але зараз сільське господарство України переживає складні часи, що пов’язане з проведенням економічної реформи. Сьогодні нашій
землі як ніколи потрібні кваліфіковані та закохані в неї працівники.
Підніміть, будь ласка, руки ті учні, батьки яких працюють на сільськогосподарських підприємствах.
Підніміть, будь ласка, руки учні, які в майбутньому хочуть професійно займатися сільським господарством, стати фермером, ветеринаром тощо.
А хто з вас планує в 10 класі опанувати науки ведення сільського господарства, навчають у ліцейному класі? Підніміть руки.
Поясніть свою позицію.
