- •Курсовий проект (робота)
- •Розділ і. Психолого-педагогічні аспекти використання проектних технологій у навчально-виховному процесі.
- •. Сутність основних понять проблеми дослідження.
- •. Класифікація навчальних екскурсій.
- •. Методика організації і проведення навчальних екскурсій з фізичної географії
- •Розділ іі. Навчальні екскурсії з курсу «загальна географія».
- •Урок-екскурсія на тему: «Спостереження за висотою Сонця над горизонтом, погодою, сезонними змінами в природі» (практична робота №1)
- •Організація класу до уроку.
- •Повідомлення теми уроку. Постановка мети і завдання.
- •Застосування засвоєних знань, умінь і навичок.
- •Готуємося спостерігати за змінами в природі (у класі)
- •Вчимося спостерігати за змінами в природі (на місцевості)
- •Організація домашньої роботи.
- •Спостереження за сезонними змінами в природі.
- •Підсумок уроку.
- •Урок-екскурсія на тему: «Ознайомлення з компонентами природи своєї місцевості, виявлення взаємозв’язків між ними» (практична робота №13)
- •Організація класу до уроку.
- •Повідомлення теми уроку. Постановка мети і завдання.
- •Застосування засвоєних знань, умінь і навичок.
- •Організація домашньої роботи.
- •Підсумок уроку.
- •Урок-екскурсія на тему «Температура земної поверхні та повітря. Її зміни з висотою, розподіл залежно від кута падіння сонячних променів»
- •Хід уроку
- •Організація класу до уроку.
- •Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок
- •Повідомлення теми уроку. Постановка мети і завдання
- •Формування і засвоєння нових знань, умінь і навичок
- •Температура повітря – найважливіший показник погоди.
- •2.Вимірювання температури повітря.
- •3. Чинники, що впливають на зміну температури.
- •4. Зміни температури повітря, залежно від кута падіння сонячних променів.
- •4.Аналіз спостережень за температурою.
- •Систематизація і узагальнення засвоєних знань, умінь і навичок.
- •Застосування засвоєних знань, умінь і навичок
- •Організація домашньої роботи
- •Підсумок уроку.
- •Висновки
Розділ іі. Навчальні екскурсії з курсу «загальна географія».
Урок-екскурсія на тему: «Спостереження за висотою Сонця над горизонтом, погодою, сезонними змінами в природі» (практична робота №1)
Мета: Навчальна: узагальнити і розширити знання учнів про явища природи, навчити користуватися метеорологічними приладами.
Розвиваюча: розвивати вміння спостерігати за висотою Сонця над горизонтом, погодою, сезонними явищами в природі, удосконалювати навички фіксувати та оформлювати результати спостережень, аналізувати природні явища.
Виховна: виховувати в учнів пізнавальний інтерес до навколишнього світу, спостережливість.
Тип уроку: урок-екскурсія
Обладнання. Гномон, лінійка, транспортир, рулетка, термометр, опадомір, флюгер, календар погоди, олівці.
Хід уроку
Організація класу до уроку.
Перевірити присутність учнів, психологічне налаштування учнів до роботи. Вихід учнів на географічний майданчик.
Повідомлення теми уроку. Постановка мети і завдання.
Розповідь вчителя
Живе поряд з нами пані, яка хоча б час від часу зацікавлює практично кожного жителя планети – і чоловіка, і жінку. Вона – постійна тема розмов. Особливо вранці перед виходом в школу чи на роботу, ми виглядаємо у вікно побачити яка вона сьогодні і як вдягнутися, щоб почуватися в її компанії комфортно. Так, це погода. Існує думка, що якби не було погоди, то 9 із 10 людей не змогли б розпочати розмову. Але до знайомства з цією примхливою панянкою ми повинні підготуватись і поспостерігати за нею. А в цьому нам допоможуть наші агенти – метеорологічні прилади [15].
Доцільно пригадати…
Які пори року спостерігаються у нашій місцевості?
Чому відбувається зміна пір року?
Що таке погода?
Які складові характеризують погоду?
Яка погода переважає влітку?
Які зміни в погоді відбуваються з настанням осені? Чому? [2]
Застосування засвоєних знань, умінь і навичок.
Готуємося спостерігати за змінами в природі (у класі)
Завдання 1.1. Заповніть маршрутний лист-інструкцію:
а) пригадайте і накресліть умовні знаки, якими позначають результати спостережень за погодою:
б) запишіть, які елементи погоди вимірюють такими метеорологічними
приладами:
термометр – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
опадомір –. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
флюгер –. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
гномон – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Вчимося спостерігати за змінами в природі (на місцевості)
Завдання 2.1. За допомогою метеорологічних приладів на географічному майданчику виміряйте і запишіть:
а) температуру повітря в даний момент –. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
б) ступінь хмарності – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
в) напрямок вітру – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Завдання 2.2. Визначте висоту Сонця над горизонтом за допомогою прилада гномона, установивши його на географічному майданчику або на рівній відкритій ділянці.
Відповідь. Висота Сонця над горизонтом о . . . . . . . . . . . . . . год. становить . . . . . . . . . . .
Завдання 2.3. Спостерігайте за висотою Сонця над горизонтом щомісяця у полудень.
Результати спостережень записуйте в таблиці та відкладайте на схемі.
Пам’ятайте, що висоту Сонця над горизонтом виміряють у двадцятих числах (20-23 день) кожного місяця опівдні, коли Сонце піднімається найвище над горизонтом. [15]
Завдання 2.4. Опишіть стан природи у вашій місцевості в даний час. Які зміни відбулися в ній порівняно з літом?
