Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6. Методика навчання природоз.(матеріали самост...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
990.72 Кб
Скачать

Предметний урок.

Школа:

Клас:

Вчитель:

Тема уроку:

Мета уроку:

  • навчальна (забезпечити у ході уроку формування певних уявлень і понять);

  • розвивальна (формувати загальнонавчальні та спеціальні вміння і навички, сприяти розвитку волі, настирливості в навчанні, пам’яті, творчої уяви);

  • виховна (сприяти вихованню наукового світогляду, загальнолюдських моральних якостей, екологічної культури та інших цінних орієнтацій).

Обладнання: різні види наочності (натуральна, графічна, ТЗН, прилади, роздатковий і дидактичний матеріал).

Хід уроку:

Структурні компоненти уроку, їх зміст:

Програма спостереження

Зауваження до проведення етапів уроку, їх оцінка:

І. Підсумки спостережень учнів за тиждень (3 хв.).

Фронтальна бесіда, заповнення класного календаря природи і праці людей.

Виявлення характеру спостережень, їх систематичності, з’ясування форм фіксації в зошитах та класному календарі природи і праці людей.

+ спостереження ведуть систематично;

+ класний календар заповнюється черговим регулярно;

- учні несистематично облікують спостереження в зошитах з природознавства.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів (3 хв.).

Усна фронтальна бесіда. Виконання вправ. Пізнавальні ігри згідно з тематикою уроку.

Форми організації та актуалізації опорних знань, затрати часу, охоплення учнями бесідою, шляхи збудження інтересу до виучуваного матеріалу.

+ вдало побудована бесіда, що підводить до нової теми;

- не використано методичний апарат підручника та спеціально проведенні спостереження вдома учнями;

+ опора на життєвий досвід учнів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, визначення теми і завдань уроку (3 хв.).

Створення проблемної ситуації; аналіз досвіду чи застосування ігрової ситуації. Бесіда з метою викликати інтерес до предмета вивчення.

З’ясування основних завдань і теми уроку, конкретність і чіткість, шляхи розв’язання проблеми.

+ чітко поставлені завдання уроку, записані на дошці;

+ проблема створена на основі протиріччя між дослідом і життєвим досвідом учнів;

- не намічені шляхи розв’язування проблем учнями;

+ створена навчальна ситуація, яка збуджує пізнавальний інтерес;

+ чітке визначення навчальних цілей;

висока активність класу.

ІV. Сприйняття та усвідомлення знань (20-25 хв.)

Показ предмета, спостереження і сприйняття цілого предмета і його частин без особ-ливої деталізації (демонстрація, бесі-да, розповідь). Роз-гляд окремих час-тин предмета, го-ловних і друго-рядних, порівнян-ня нового предме-та з раніше вияв-леними, з’ясуван-ня ознак схожості або відмінності (бесіда, практична робота, пояснення). Бесіда про спосіб життя (коли вив-чають тварин), місце життя, живлення, користь або шко-ду, способи охорони.

Забезпечення науко-вості та доступнос-ті, зв’язок матеріалу з навколишнім ото-ченням, логіка викладу, виділення головного, суттєво-го у виучуваному матеріалі, ефектив-ність поєднання словесних, наочних і практичних мето-дів навчання. Вико-ристання репродук-тивних і проблемно-пошукових методів, повнота застосуван-ня самостійної роботи учнів, врахо-вування можливос-тей найбільш- і слабопідготовлених учнів, зосередження уваги школярів, наявність перевірки в ході пояснення, ступінь розуміння матеріалу.

+ матеріал вивчався на достатньо науковому рівні, вдало поєднувалась науковість з доступністю;

+ достатньо реалізувались виховні завдання уроку;

+ вдало поєднувались практичні, наочні і словесні методи навчання;

- не дотримувались вимог до демонстрації наочного матеріалу;

+ вміння активізувати увагу учнів;

- не акцентувалась увага учнів на виділенні голов-ного, суттєвого в матеріалі;

- застосування плану харак-теристики природного об’єкта;

- недоцільно використано весь діафільм замість окремих його кадрів;

- досліди проводились без дотримання техніки безпеки;

+ виділення основного у змісті матеріалу;

+ навчання спрямоване на розвиток умінь працювати з натуральними об’єктами;

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань (15 хв.).

Узагальнююча бесіда, система-тизація знань, здобутих внаслі-док власних спос-тережень, бесіди, пояснення вчителя.

Самостійна робо-та з підручником, узагальнюючими таблицями, схема-ми, робота в зошиті для само-стійних робіт.

Сприяння бесід (вправ) виділенню го-ловного, логіка у постановці питань (вправ),застосування диференційованого підходу під час ви-користання вправ, забезпечення самос-тійності учнів у ви-конанні системи за-вдань; облік типо-вих труднощів учні, з’ясування шляхів їх усунення, навички контролю (зворотний зв’язок) і самоконтро-лю учнів за якістю роботи, підсумки її виконання.

+ добре проведено прийоми порівняння, аналогії та зіставлення (за карточкою-програмою);

+ вдало використано методичний апарат підручника (вправи репродуктивного і творчого характеру);

- завдання не диференціювались;

- недостатньо здійснювався зворотній зв’язок (вчитель викликав лише сильних учнів);

- не підведено підсумків виконання самостійної роботи;

VІ. Підсумки уроку.

Коментування домашнього завдання.

(2-3 хв.).

Оптимальність змісту і обсягу домашнього завдання, коментування його.

+ домашнє завдання дано вчасно, пояснено способи і вимоги до його виконання;

- завдання не дифереціювалось;

+ завдання посильне для учнів.

Особливістю цього типу уроку є те, що в ньому відсутній етап перевірки домашнього завдання. У зв’язку з цим вчитель має змогу значну частину уроку використати на вивчення нового матеріалу шляхом самостійної пошукової роботи. Визначальним тут є використання наочних та практичних методів, спостережень.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]