
- •2.5.Умови що ускладнюють гасіння пожежі.
- •3.8.3. Перевірка відповідності систем зв’язку та оповіщення про надзвичайну ситуацію (пожежу).
- •3.9. Перевірка відповідності первинних засобів пожежегасіння.
- •3.10. Перевірка відповідності генерального плану.
- •Розділ 4. Розрахунок сил та засобів для ліквідації надзвичайної ситуації (пожежі) на об’єкті.
- •4.1. Визначення класу пожежі та вибір вогнегасної речовини.
- •А. Горіння твердих речовин
- •4.2. Обґрунтування вибору пожежної та аварійно-рятувальної техніки для ліквідації надзвичайної ситуації (пожежі).
- •4.3. Розрахунок сил і засобів при гасінні пожежі в
- •Рекомендації Керівнику гасіння пожежі
- •Рекомендації начальнику штабу на пожежі
- •Рекомендації начальнику тилу
- •Рекомендації начальнику оперативної дільниці № 1
- •Рекомендації начальнику оперативної дільниці № 2
- •Рекомендації відповідальному за безпеку праці
- •Роботу в задимлених приміщеннях проводити тільки ланками гдзс.
4.2. Обґрунтування вибору пожежної та аварійно-рятувальної техніки для ліквідації надзвичайної ситуації (пожежі).
Cпрогнозувавши можливу пожежу і врахувавши фактори, що можуть виникнути від її дії випливає, що для локалізації і ліквідації пожежі на даному об’єкті потрібне залучення значної кількості пожежних автомобілів основного і загального призначення, а отже і використання значної кількості вогнегасячих речовин (води). Основними автомобілями для здійснення гасіння автоцистерни, для виконання спеціальних робіт слід застосувати автодрабини, автомобіль димовидалення, автомобілі зв’язку і освітлення (при необхідності).
Як правило для гасіння об’єктів такого типу залучаються сили та засоби за викликом №2.
Виписка з розклад виїзду підрозділів гарнізону
№ виклику |
Назва підрозділу |
Тип і кількість прибуваючої на пожежу техніки |
Час слідування, хв. |
2
|
ДПРЧ-2 |
АЦ-40(130) 63Б АЦ-40(131) 137 |
3 3 |
ДПРЧ-1 |
АЦ-40(130) 63Б |
12 |
|
ЧСТ ЗТС
|
АД – 30 АРА-М |
15 15 |
Примітка: інші автомобіля основного і спеціального призначення висилаються на пожежу за вимогою КГП.
4.3. Розрахунок сил і засобів при гасінні пожежі в
“Обласному пренатальному центрі”
Згідно умови, пожежа виникла в приміщенні їдальні. Час розвитку пожежі складається з: часу до повідомлення в частину – 6 хв., часу слідування першого підрозділу – 3 хв., час оперативного розгортання першого підрозділу з урахуванням роботи ланок ГДЗС – 5 хв. Якщо перший підрозділ локалізувати пожежу не зможе, то час введення сил іншими підрозділами визначається на основі розкладу виїзду. Лінійна швидкість розповсюдження горіння становить 0,6 м/хв.
1. Визначаємо час вільного розвитку пожежі до введення на гасіння стволів ДПРЧ-2:
τвр. = τд.п. + τзб. + τсл. + τо.р. = 6 + 1 + 3 + 5 = 15 хв.
де: τд.п. – час від виникнення пожежі до повідомлення в ПЗЧ або ОДС;
τзб. – час на збір і виїзд по тривозі;
τсл. – час слідування до місця;
τо.р. – час оперативного розгортання ДПРЧ-2 з врахуванням роботи ланок ГДЗС.
2. Визначаємо форму розвитку пожежі і її параметри на три моменти часу.
3. На момент повідомлення про пожежу:
R6п = 0,5 ·Vл · τ1 = 0,5 · 0,6 · 6 = 1,8 м,
де: R6п – радіус площі пожежі через 6 хв з моменту її виникнення;
τ1 – час розвитку пожежі;
Vл – лінійна швидкість поширення горіння.
S6п = 0,75π( R6п )2 = 0,75 · 3,14 · 1,82 = 7,63 м2,
де: S6п – площа пожежі через 6 хв. має кутову форму.
Р 6п = 1,5πR6п + 2R6п = 1,5 · 3,14 · 1,8 + 2 · 1,8 =12,1 м,
де: Р6 п – периметр пожежі через 6 хв. для кутової форми пожежі.
Ф6п = 1,5πR6п = 1,5 · 3,14 · 1,8 = 8,48 м,
де: Ф6п – фронт пожежі через 6 хв. для кутової форми пожежі.
V6s = S6п / τ1= 7,63 / 6 = 1,27 м2/хв,
де: V6s – швидкість зростання площі пожежі в перші 6 хв.
V6p = Р6п/ τ1 = 12,1/ 6 =2,02 м/хв,
де: V6p – швидкість зростання периметра пожежі в перші 6 хв.
V6Ф = Ф6п/ τ1 = 8,48 / 6 =1,41 м/хв,
де: V6Ф – швидкість зростання фронту пожежі в перші 6 хв.
4. На момент прибуття до місця пожежі першого підрозділу:
τпр. = τд.п. +τзб. +τсл.= 6 + 1 + 3 = 10 хв.
R10п = 0,5 · Vл · τ1 = 0,5 · 0,6 · 10 = 3 м.
S10п = 0,75π( R10п )2 = 0,75 · 3,14 · 32 = 21,2 м2,
де: S10п – площа пожежі через 10 хв. в приміщенні їдальні;
Р 10п = 1,5πR10п + 2R10п = 1,5 · 3,14 · 3 + 2 ·3 = 20,13 м,
де: Р10п – периметр пожежі через 10 хв.
Ф10п = 1,5πR10п = 1,5 · 3,14 · 3 = 14,13 м,
де: Ф10п – фронт пожежі через 10 хв.
V10s = S10п/ τ10 = 21,2 / 10 = 2,12 м2/хв,
де: V10s – швидкість зростання площі пожежі за 10 хв.
V10p = Р10п / τ10 = 20,13 / 10 = 2,013 м/хв,
де: V10p – швидкість зростання периметра пожежі за 10 хв.
V10Ф = Ф10п / τ10 = 14,13 / 10 = 1,41 м/хв,
де: V10Ф – швидкість зростання фронту пожежі за 10 хв.
5. На момент введення сил і засобів першим підрозділом (ДПРЧ -2):
R15п = 0,5Vл · τ1 + Vл · τ2 = 0,5 · 0,6 · 10 + 0,6 · 5 = 6 м,
Форма розвитку пожежі до моменту введення сил і засобів на гасіння караулом ДПРЧ –2 в приміщенні їдальні буде кутова.
S15п = 0,5π( R15п )2 +а·b+0.5·a·c= 0,5 · 3,14 ·82 +6·5,4+0.5·6·2,6= 140,68 м2,
де: S15п – площа пожежі через 15 хв.торговому залі;
Р 15п = 1,5πR15п + 2R15п = 1,5 · 3,14 · 8 + 2 · 8 = 53,68 м,
де: Р15п – периметр пожежі через 15 хв.
Ф15п = 1,5πR15п = 1,5 · 3,14 · 8 = 17,58 м,
де: Ф15п – фронт пожежі через 15 хв.
V15s = S15п/ τ15 = 140,68 / 15 = 9,37 м2/хв,
де: V15s – швидкість зростання площі пожежі за 15 хв.
V15p = Р15п / τ15 = 53,68 / 15 = 3,57 м/хв,
де: V15p – швидкість зростання периметра пожежі за 15 хв.
V15Ф = Ф15п / τ15 = 17,58 / 15 = 1,17 м/хв,
де: V15Ф – швидкість зростання фронту пожежі за 15 хв.
Вогнегасні засоби: для гасіння пожежі в будівлі застосовуються розпилені струмені води.
Основним способом гасіння пожежі є подача перекривного ствола „Б” ланкою ГДЗС по фронту.
На захист приміщень 3-го поверху передбачається подача одного ствола „Б” на кожний вищий поверх.
Площа гасіння пожежі (Sгас), враховуючи глибину гасіння стволом „Б” (hБ=5 м) і розміри пожежі в плані (5 м ×4м), дорівнює площі пожежі (Sпож):
Sгас=Sпож=20 м2
Необхідну витрату води на гасіння пожежі (Qгас) визначаємо за формулою:
Qгас=Iгас · Sгас,
де Iгас – необхідна інтенсивність подавання води на гасіння пожежі, л/м2·с (за довідковими даними приймаємо – 0,06 л/м2·с).
Qгас=0,06·20=1,2 л/с.
Необхідну витрату води на захист (Qзах) суміжних приміщень визначаємо за формулою:
Qзах=0,25·Iгас · Sгас
Qзах=0,25·0,06·20=0,3 л/с.
Фактичні
витрати води на гасіння пожежі (
)
та
захист (
)
суміжних приміщень визначаємо, враховуючи
прийняту кількість стволів на гасіння
пожежі (
)
та захист (
)
і витрату води із ствола „Б” (
),
яка дорівнює 3,7 л/с.
=1·3,7=3,7
л/с;
=2·3,7=7,4
л/с.
Фактичні витрати води на гасіння пожежі та захист перевищують необхідні, що задовольняє умови успішного гасіння пожежі.
Кількість пожежних рукавів для магістральних рукавних ліній визначаємо за формулою:
де nm – кількість магістральних рукавних ліній;
l – сумарна довжина магістральних ліній.
Кількість пожежних рукавів для робочих рукавних ліній визначаємо з урахуванням кількості робочих рукавних ліній та довжини робочої рукавної лінії, яка, як правило, не перевищує 60 метрів.
Кількість ланок ГДЗС приймаємо рівним 3 з урахуванням місць подавання стволів у непридатному для дихання середовищі (1 ствол на гасіння пожежі та 2 ствола на захист суміжних приміщень та 2-го поверху).
Кількість пожежних автомобілів основного призначення (АЦ) визначаємо з урахуванням необхідної кількості ланок ГДЗС. Таким чином, для ліквідації пожежі необхідно 3 відділення в повному складі на пожежних автомобілях основного призначення (АЦ), що відповідає виклику по пожежі № ІІ згідно з гарнізоним розкладом виїздів.
Вид та кількість спеціальної техніки визначаємо з урахуванням необхідних дій, направлених на забезпечення успішного гасіння пожежі, а саме:
проведення рятувальних робіт – 1 автодрабина (АД);
забезпечення освітлення на пожежі – 1 автомобіль (АРА-М).
Мінімальну
чисельність особового складу визначаємо
з урахуванням необхідної кількості
людей, задіяних у ланках ГДЗС (
)
та постах безпеки (
),
на позиціях стольників по захисту
суміжних приміщень (
),
кількості людей, які контролюють роботу
насосно-рукавних систем (
).
-
Q л/с
Стволи
„Б”
Ланки
ГДЗС
Особовий склад
Напірні рукава
Техніка
Ø 51
Ø 77
АЦ
АД
АРА-М
Потрібно
на гасіння
3,7
1
1
6
6
2
1
-
-
Потрібно
на захист
7,4
2
2
6
4
-
2
-
-
Всього
11,1
3
3
12
10
2
3
1
1