
- •Розвиток творчих здібностей молодших школярів на уроках трудового навчання
- •1. Концептуальні засади розвитку творчих здібностей школярів
- •2. Розвиток творчих здібностей молодших школярів у процесі трудового навчання
- •3. Урок трудового навчання у 2-му класі
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань
- •III. Робота над новим матеріалом
- •IV. Практична робота учнів
- •V. Підведення підсумків уроку
- •Висновки
- •Список використаної літератури
3. Урок трудового навчання у 2-му класі
Тема: «Об’ємна аплікація - виготовлення білого латаття»
Мета: формувати творчо розвинену, адаптивну особистість; освоїти техніку об’ємної аплікації; розвивати спостережливість, творче мислення, розвиток моторики рук; виховувати комунікативні якості.
Обладнання: ілюстрації із зображенням білого латаття, кольоровий папір, ножиці, клей. Звуковий ряд: Ф. Ліст, «Ноктюрн»; П. Чайковський, «Роздум», «Пісня без слів».
Хід уроку
I. Організаційний момент
При проведенні уроку клас ділиться на групи (по 4 особи). Кожна група отримує свій «шматочок озера» для виконання аплікації.
(Звучить спокійна музика)
II. Актуалізація опорних знань
Вчитель: Сьогодні, діти, ми вирушимо в невелику подорож по рідній річці яка носить назву ... Біра, Амур (відповіді дітей). Закрийте, діти, очі і уявіть, що ми пливемо на човні. А навколо вода - блакитна, прозора, так і хочеться руку вниз занурити або плескатися у воді. А десь попереду стрибає риба, шепоче очерет. Висока стіна очеретів змінюється плаваючими округлим листям рослин. Але особливу, незвичайну принадність тихої річкової води надають великі білі квіти. Нам так і хочеться зірвати цю білосніжну квітку, і наша рука тягнеться до неї. Але ми не зробимо цього, ми пропливемо повз, захоплюючись цією красою.
Відкрийте очі. Хто з вас здогадався, про яку рослину йде мова?
Діти: Біле латаття.
Вчитель: Правильно, діти. Ця рослина - біле латаття.
(Демонструються ілюстрації.)
Вчитель: Хто з вас, бачив в житті цю квітку? (Учні діляться своїми спогадами.)
Вчитель: Діти, якщо комусь із вас не довелося її побачити, знайте, що все ще попереду. Ви підросте, станете дорослими і обов’язково зустрінетеся з водяною лілією, так часто називають біле латаття.
Як ви думаєте, діти, чому не можна зривати ці рослини?
Діти: Вони загинуть.
Вчитель: Ми можемо вижити лише тоді, коли ми збережемо все природне оточення. У багатьох регіонах біле латаття стало рідкісною рослиною, зникаючих. Воно занесено до Червоної книги. Що це за книга? Чому вона називається Червоної?
Діти: Це книга небезпеки, тривоги.
III. Робота над новим матеріалом
Учитель: Отже, діти, сьогодні на уроці ми будемо грати в подорож до озера з лататтям.
Прикрасимо наше озеро білими лататтям. Подивіться на плакат, як називається цей вид аплікації? Чому?
Діти: Об’ємна. Так як елементи виробу (пелюстки) приклеюються не повністю, а тільки їх частина.
Вчитель: Що вам потрібно для роботи? Який тип вирізання можна застосувати для виготовлення листя, пелюсток?
Діти: Кольоровий папір - білий, зелений, жовтий, ножиці, клей. Вирізання - симетричне.
Вчитель: Які правила роботи з ножицями ви знаєте?
Учні: Техніка безпеки.
IV. Практична робота учнів
Учитель: Отже, можна приступати до роботи. (Звучить музика. Діти виконують обрані варіанти творчості: хто вирізає лист рослини, а хто - пелюстки квітки).
У середині уроку - фізкультхвилинка під музику.
Учитель: Діти, вийдіть, будь ласка, з-за парт. Покажіть, як квітка засинає, коли ховається сонце? (Діти сідають навпочіпки, руки вгору в замочок - бутон). А як квітка розпускається? (Діти повільно піднімаються і розводять руки в сторони.)