
- •Тема: May I Ask You a Question?
- •1. Языковой материал.
- •Ход урока
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Ход урока
- •Тема: An Ideal Family
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Тема: Му Pets
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Тема: Professions
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Тема: Dangerous jobs
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Тема: a Person I Love and Respect (урок повторения)
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
- •Тема"Learning More about Each Other" (обобщающий урок)
- •1. Языковой материал.
- •2 Речевой материал.
Тема: Professions
Цели урока:
Практические: учащиеся должны научиться
- извлекать основную информацию из текста на аудирование“Professions”
- составлять краткие монологические высказывания ( по аналогии с прослушанным)
- использовать новые ЛЕ и грамматическую структуру –to be going to- в высказывании по теме “Professions”
-выразительно читать стихотворение “What are you going to be?” и на его основе попытаться сочинить своё
- составлять краткие монологические высказывания по теме с использованием зрительных опор и ключевых слов
- использовать новую лексику в диалогах по теме“Professions”
Общеобразовательные:
- развитие филологического кругозора (повторение, закрепление раннее изученной грамматики и лексики);
- расширение словарного запаса
Развивающие:
- развитие памяти (слуховой, зрительной)
- развитие внимания
- развитие мыслительных процессов (сравнение, анализ, логика)
Воспитательные:
- воспитание умения внимательно слушать собеседника;
- трудовое воспитание (учим учиться);
- воспитание эстетического вкуса (аккуратно сделанные наглядные пособия)
Языковой и речевой материал:
1. Языковой материал.
Новый - professions
Структура: to be going to do smth
Для повторения – traits of character
2 Речевой материал.
Новый – тексты по теме
Для повторения – диалоги по теме
Оснащение урока:
1.Учебник Enjoy English - 3, М.З. Биболетова, Н.В. Добрынина, Н.Н. Трубанева,;
2.Картинки (профессии);
3Аудиозапись;
4.Карточки с названиями профессий
5.Карточки с описаниями профессий
Ход урока
I. Подготовка учащихся к учебной деятельности на ин.яз.
А) приветствие Good morning, dear pupils! I’m glad to see you. I hope you are fine and are ready to work hard at our lesson, aren’t you? So, let’s begin. В) речевая разминка At the last lesson we spoke about your hobbies. What is your hobby? What do you like to do? Give your views about different hobbies. (Ss do ex.18 p.46; Ss’ possible answers: - I like sport. I think sport is good for my health). Do you like pets? Do you have any pets? Do you have a dog?
2. Сообщение цели урока учащимся -By the way, are any of you going to be a vet or a dog-trainer? What are you going to be? It’s a very special question because we are going to speak about professions. It’s our topic for today.
3. Проверка домашнего задания But before we’ll start working on the new theme let’s check up your hometask. Tell about your pets and hobbies. ( Ss’ possible answers: I have a dog. Its name is… It is friendly. I like my dog. And I like sport. I think sport is good for my health.)
II.Ознакомление и тренировка нового языкового материала. 1.Введение нового языкового материала - I see you have prepared for the lesson excellent. It’s time to speak about professions. First, answer my question: What professions do you know? (Ss name professions they know). Look at the pictures and read the names of professions.(НЛЕ вводятся беспереводным способом с помощью языковой догадки, наглядность – иллюстрации. Учитель помогает прочитать профессии, написанные на карточках.) Repeat after me in choral. (Хоровая отработка лексики). -Let’s do the crossword puzzle. Find and circle of occupations. Write them down. (Ss do ex.16 p.23 WB). -What jobs are typical for men? And for women? (Ss name the jobs). 2. Введение нового грамматического материала -Say what you are going to be in 10 years time. I know that Masha is going to be a doctor. Sasha is going to be an engineer. (Дети догадываются о значении What are you going to be? (Учитель пишет на доске структуру предложения I’m going to be…) Make up your own sentences. (Структура вводится индуктивным способом) Read the rule in the Grammar Box. (Ученики читают правило, самостоятельно делают обобщение и выводы о структуре вопросительной и отрицательной форм данной конструкции.) III. Повторение раннее пройденного материала и развитие всех ВРД.
1.Развитие навыков аудирования. Now listen to the text and answer my questions.
( In ten years I’m going to be a doctor. Doctors help people and animals. Doctors should be kind and loving.) (Ученики прослушивают текст и отвечают на вопросы учителя.) Use ex.21 p.47 as a model and tell us what you are going to be in ten years. Mind your grammar: when you speak about future, use the structure to be going to. (Ss do ex.21 p.47). 2.Развитие навыков диалогической речи. -Now let’s listen and read the poem ex.22 p.47. Recite your own poems about your future professions. Class: -What are you going to be? Student 1: - I’m going to be a doctor -What are you going to be? That’s the life for me. 3. Развитие навыков говорения -I want you to ask your classmates what they are going to be and find out:
(Ss do ex.2,3 p.48). -Work in groups of four and compare the results then. -Look at the photos p.48. Can you name the professions of these people? (Ss: -I think he is a manager. Etc). Match the sentences and the pictures, please. (Ss do ex.24 p.48). -Look at the pictures and say what characteristics are necessary for these jobs. (Учитель показывает картинки с людьми разных профессий.) Ss give possible answers: I think a nurse should be responsible, kind, friendly. Now guess the professions. (Ss do ex.25 then one of the Ss reads characteristics and the classmates try to guess the professions). T suggests Ss to play “a prediction game”.
Class: -What are you going to be? Student1,2... –I’m going to be a (responsible, creative...) manager*. That’s the life for me. (*Variants: a popular singer, a kind nurse, a creative engineer, an intelligent librarian, etc). IV.Заключительный этап. А) подведение итогов Today we have reviewed the adjectives. What are your personal results? (Ss give their answers). Can you speak about your pets? What about hobbies? What new words have you known? What about professions? В) Сообщение дом.задания Your hometask will be ex.8,9 p.56. You should tell what characteristics are necessary for the following jobs С) сообщение оценок (с мотивировкой) Thank you for your active work. Your marks are... That’s all for today, the lesson is over. Good-bye!
|
1мин.
3 мин.
T---Cl
5 мин.
T---Cl
3 мин
4 мин Упр. на закрепление лексических навыков, навыков орфографии
5мин
3мин
T---Cl
4 мин
Cl---P
2 мин
3 мин Group work
T---Cl 3 мин
3 мин
3 мин
Cl---P
3 мин |
Lesson 8