Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матам 187 -.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
598.02 Кб
Скачать

Тема. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток (загальний випадок)

Мета:ознайомити учнів із загальним випадком додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток; вправляти в розв’язанні простих і складе-

них задач; розвивати обчислювальні навички; виховувати культуру письма.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

1.Задача.

Матуся купила для консервації 40 кг овочів. Баклажанів — 10 кг, помідорів — 20 кг. Скільки огірків купила мама?

2.Записати вирази й розв’язати їх.

•50 збільшити на суму чисел 30 і 10.

•80 зменшити на суму чисел 40 і 20.

•Перший доданок 30, другий доданок — сума чисел 3 і 6. Знайти суму.

II. Робота над новим матеріалом.

1.Підготовча робота

Виконання завдання № 129.

Учні розв’язують приклади, використовуючи переставну властивість додавання.

2.Записати числа у вигляді суми двох чисел за зразком.

54 = 50 + 4

Числа: 47, 89, 12, 34.

3.Пояснення нового матеріалу

— Сьогодні ми будемо вчитися додавати двоцифрові числа. Треба додати 34 і 42. Запишемо суму цих чисел; розкладемо кожний доданок на десятки та одиниці.

34 + 42 = 30 + 4 + 40 + 2

— Як зручніше обчислити суму? (Спочатку знайти суму чисел 30 і 40, а потім — суму чисел 4 і 2; результати додати.)

30 + 40 = 70, 4 + 2 = 6, 70 + 6 = 76

— Отже, сума чисел 34 і 42 дорівнює 76.

4.Виконання завдання № 130

Діти пояснюють, як знайшли суму чисел 34 і 52.

5.Усне виконання завдання № 131

6.Читання правила

Додаючи двоцифрові числа, десятки додають до десятків, а одиниці — до одиниць.

7.Первинне закріплення

Виконання завдання № 132 з коментуванням.

8.Самостійне розв’язання прикладів

41 + 32

53 + 34

16 + 72

25 + 34

9.Взаємоперевірка роботи

10.Фізкультхвилинка

III. Розвито кматематичних умінь

1.Робота над задачами

1) В одному будинку 36 квартир, а в другому — 22. Скільки квартир в двох будинках?

2) У бочці було 32 л води. Долили 21 л. Скільки літрів води стало убочці?

3) Розв’язання задачі № 134.

4) Розв’язання задачі № 135.

2.Гра «Впіймай м’яч»

Учитель називає приклад і кидає учневі м’яч. Учень ловить м’яч і називає відповідь. Потім повертає м’яч вчителю.

Приклади: 30 + 40, 20 + 5, 65 – 5, 40 – 10 та інші.

IV.Підсумок уроку

Тема. Застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до випадків виду 54 + 30, 54 + 3.

Мета: опрацювати випадки додавання круглого та одноцифрового чисел; формувати вміння виконувати короткий запис задачі; розвивати обчислювальні навички; виховувати інтерес до навчання.

Хід уроку

I.Актуалізація знань учнів

1.Робота з індивідуальними картками

Картка 1

Обчислити.

50 + (70 – 40) 49 + 1

40 + (80 – 20) 80 – 1

32 + 1 62 – 60

Картка 2

Обчислити.

42 + (22 + 14) 34 + 32

30 + (64 – 60) 24 + 56

52 + (23 + 12) 100 – (40 + 50)

Картка 3

Обчислити.

32 + 45 40 + (18 + 2)

45 + 51 60 + (30 + 0)

64 + 35 17 + 21

3.Усні обчислення

1) Заповнити таблицю.

Доданок 50 20 35 23 60

Доданок 6 7 17 45 40 9

Сума 37 90 68 49 80

3) Хто із звірят який приклад розв’язав?

68 70 24 44 5

20 + 4 + 20 30 + (20 + 20) 100 – 40 + 8

60 – 50 – 5 15 + 5 + 4

II.Робота над новим матеріалом

1.Підготовча робота

1) Виконання завдання № 145

2) Замінити за зразком.

29 = 20 + 9 45 = +

65 = + 71 = +

2.Пояснення нового матеріалу

Потрібно обчислити приклад 76 + 20.Ми бачимо, що в другому доданку немає одиниць.Тому можемо до 70 додати 20 і додати 6 одиниць.Отже, 76 + 20 = 96.

Поясніть:

65 + 30 =

^

60 + 5

83 + 10 =

^

80 + 3

— Розглянемо наступний приклад. 45 + 3

У другому доданку немає десятків. Додамо до 5 одиниць 3 одиниці, буде 8.

До 40 додати 8, буде 48.

Поясніть:

56 + 2 =

^

50 + 6

53 + 6 =

^

50 + 3

3.Первинне закріплення

Виконання завдання № 146

4.Самостійне розв’язання прикладів № 148

5.Взаємоперевірка роботи