
громадянська освіта
.docxПлан - конспект заняття
Дата: 25.04
Тема. Взаємні обов’язки батьків і дітей
Мета:розширювати знання учнів про права та обов’язки громадян,про сімейні стосунки,роль і місце родини в житті людини; розвивати аналітико-синтетичне мислення; виховувати повагу до старших, любов до рідних та близьких.
Обладнання: прислів’я, малюнок сім’ї.
Використана література:інтернет-ресурси.
Хід заходу
Організаційна частина
Привітання.
- Добрий день, діти! Сьогодні я проведу у вас урок громадянської освіти. Сподіваюся, що ми з вами плідно попрацюємо.
1.2 Перевірка готовності учнів до заняття.
- Чи всі готові до заняття? Нумо покажіть мені, який ряд найкраще приготувався ?
1.3 Актуалізація опорних знань
Діти, скажіть, що таке культура поведінки?(Це уміння поводитися так, щоб бути приємним для всіх)
Чи ви завжди ввічливо поводитесь зі своїми рідними, в сім’ї?
Що означає прислів’я «Мій дім – моя фортеця»? (Справді, дружня сім’я, тепло батьківського дому може стати важливою опорою в житті кожної людини)
Демонструю малюнок дружної сім’ї.
Чи можна цю сім’ю назвати дружною? Чому? (діти висловлюють свою думки.)
1.4 Повідомлення теми заняття.
-Для того, щоб дізнатися тему нашого заняття розгадайте кросворд:
З ним ніколи не сварюся, Іграшками поділюся. Буду з ним дружити, грати. Познайомтесь, це мій … (братик)
Сильний, добрий, справедливий, біля нього ми щасливі. Знає, вміє він багато. Гордимось, бо це наш … (тато.)
Він чимало літ прожив, на повагу заслужив. Для матусі він — татусь, а для мене він — … (дідусь.)
Хитрі очі, дві косички. У веснянках ніс та щічки. Непосида невеличка називається … (сестричка.)
Ніжна, лагідна, рідненька, як голубонька сивенька. Нам би небо прихилила. Це … наша мила. (бабуся)
Хто нас, діток, міцно любить? Хто нас ніжно так голубить? Як ми хворі — цілі ночі Не стуляє свої очі.
Хто для нас пісень співає, Хто в негоду забавляє. Гарні нам дає ляльки І розказує казки?
(Рідна матуся)
Отже, про що ми будемо говорить сьогодні?(Про сім’ю.) Мова піде про наші обов’язки перед найдорожчими, найріднішими для нас людьми. Ми порівняємо обов’язки батьків і дітей. Будемо вчитися поважати тих, хто завжди допомагає нам, піклується про нас.
Основна частина.
2.1 Робота над віршем.
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім’я.
Разом дружно проживаєм
І пісні про це співаєм.
Люба матінко моя –
Як пишаюсь нею я!
В неї руки золотії,
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий –
Він господар в нашій хаті.
Все майструє, все ладнає,
Бо до всього хист він має.
Дід і бабця у пошані –
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати –
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло всіх сім «Я»,
Знайте, це і є сім’я.
2.1.1 Аналіз змісту вірша
Про кого вірш?
Хто є членами цієї сім’ї?
Як автор вірша ставиться до членів своєї сім’ї? І з чого це видно?
А з кого складаються ваші сім’ї?
Розкажіть чим займаються члени вашої сім’ї.
2.2 Розповідь учителя
Із давніх часів українці по особливому ставились до своїх рідних. Це відображають народні прислів’я.
Робота з прислів’ями
Щоб прочитати прислів’я, потрібно виконати завдання – з’єднати частинки та пояснити їхнє значення.
Нащо скарб, коли в сім’ї лад.
До свого роду хоч через воду.
Нашому роду нема переводу.
2.2.2 Розповідь з елементами бесіди
Діти в українських сім’ях зростали і виховувалися в атмосфері любові і пошани.
Змалечку засвоювали моральні цінності: людяність, працьовитість, шанобливість до людей, повагу до старших, до свого народу. Основна відповідальність за виховання дітей покладається на батьків, які повинні підготувати дитину до життя в суспільстві, реалізувати її особистість, дати перші моральні уроки. Мабуть, тому одне з найважливіших прав дитини – право перебувати в сім’ї з батьками.
Як піклуються про вас дорослі члени вашої родини?
Чи допомагають вони вам? У чому саме?
А як ви ставитеся до свої рідних?
Чи їм допомагаєте?
Шанування батьків – один із найсвятіших обов’язків людини, одна з найголовніших заповідей людського життя.
Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько – учить нас народна мудрість.
Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
Народна мудрість втілилася у головному законі нашої держави – Конституції України. У статті 51 записано: «Батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків».
Як ви розумієте зміст цієї статті?
Чи можете ви вже зараз піклуватися про своїх рідних? Як саме?
Як ще можна віддячити батькам за їхню турботу?
2.3 Робота за підручником (с. 60)
2.3.1 Виразне читання статті «Батьки зобов’язані – діти зобов’язані».
Читання статті комбінованим способом (вчитель, потім учні)
Про яких дітей йдеться мова у першій частині статті?
Як наша держава, приєднавшись до Конвенції про права дитини, забезпечує права дітей-сиріт, які залишилися без сімейного оточення?
2.3.3 Гра «Мікрофон»
Кожний учень висловлює свою думку щодо поставленого запитання:
А що б ти запропонував для допомоги дітям-сиротам?
Справді, такі діти мають право на особливий захист і допомогу держави. Але ми вже не раз з вами підкреслювали, що тільки в сім'ї для дитини є всі умови для всебічного розвитку. Саме тому наша держава намагається зробити передусім так, щоб таких дітей усиновили або взяли на виховання. Держава обов'язково визначає, чи можна передавати дитину на всиновлення, вивчає всю інформацію про людей, які хочуть узяти дитину до себе, приймає всі необхідні заходи, щоб запобігти жорстокому ставленню до дитини в новій сім'ї.
2.3.4 Читання другої частини статті.
2.4 Бесіда
Що б ви могли запропонувати для допомоги дітям, які залишились сиротами чи без сімейного оточення?
Як діти повинні ставитись до своїх прийомних батьків?
Чи розповсюджується на них Закон України про обов'язок піклування про своїх батьків?
Про який ще закон ви прочитали у статті? (Про закон про спокійну старість.)
Хто склав цей закон?
Чи згодні ви з цими правилами?
Чому діти назвали ці правила Законом?
Якими правилами ви б доповнили цей перелік?
Як ви вважаєте, чому так важливо піклуватися про спокійну старість наших рідних?
Поміркуйте над мудрим українським прислів'ям: Дбай про діда на почі, бо і сам там будеш.
Чого можуть ваші бабусі й дідусі?
Чи прислухаються до їх порад у вашій сім'ї?
2.5 Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз – присіли, два – піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
2.6 Робота за підручником (с. 61—62).
Читання й обговорювання казки «Закон роду» за М. Малюком.
Чого вчить нас ця казка?
Який закон порушив герой казки?
Чому він так вчинив?
Як порушення закону допомогло селянам вижити в тяжкі часи?
Який новий закон роду прийняла громада?
Чому громада вирішила змінити закон?
А який закон вам подобається більше?
2.7 Робота в групах (завдання на картках)
1 група
Що потрібно робити, щоб в сім'ї панувала злагода, щастя і радість? (Підкреслити)
Допомагати один одному.
Допомагати батькам, бабусям і дідусям.
Дивитися телевізор.
Просити купити іграшку.
Не прибирати в кімнаті.
Поздоровляти зі святом.
Разом відпочивати.
Розповідати один одному про новини.
Пізно лягати і пізно прокидатися.
Піклуватися про менших братів.
2 група
— Розкажіть про сім'ю.
Найсмачніші пироги у нас пече...
Найсильніший та найсміливіший у нас...
Найкраще співає у нас...
Я люблю ходити гуляти з...
Цікаві казки вмію розповідати...
3 група
Розподіліть доручення між членами родини так, щоб вони все прибрали і пішли в кіно.
Мама
Я сам
Сестра чи брат
Тато
Дідусь
Бабуся
Вигуляти собаку
Зібрати книжки і зошити
Підмести та помити підлогу
Нагодувати рибок
Вимити і прибрати посуд
4 група
Складіть оповідання, щоб запам'ятати найголовніше, що сім'я буде щасливою, коли...
2.8 Аналіз ситуації
Чи хотіли б ви знати, чи виховані діти? Для цього досить дати відповідь на запитання цього тесту. Якщо відповідь ТАК, поставте «+», якщо НІ — «-».
Вам потрібно затриматися в школі, а мама знає що ви завжди приходите вчасно, чи повідомите ви її?
Батьки займаються якоюсь великою роботою в домі (генеральне прибирання, ремонт, прання),а ваші друзі покликали вас на вулицю. Чи підете ви? Які будуть ваші дії?
До вас прийшли гості і принесли подарували вам солодощі. Чи поділитеся ви ними з своїми рідними, чи сховаєте? Якими будуть ваші дії? Чому?
У вашому домі — дорослі гості. Як ви будете поводитися: не заважати дорослим і не втручатися в їх фрозмову чи навпаки намагатися привернути увагу гостей на себе? Чому?
Якщо ви поїдете з мамою в театр чи подасте ви їй руку при виході з транспорту?
Заключна частина
3.1 Бесіда
Чому було присвячено наше з вами заняття?
Що корисного ви для себе почерпнули?
Яких правил потрібно дотримуватися,щоб ваша сім’я була дійсно дружньою?
Чому в колі сім’ї потрібно токож поводитися ввічливо та стримано?
Які добрі справи для членів своєї родини можете зробити ви?
Чи можна вашу сім’ю назвати дружною? Чому?
Рефлексія
3.2.1«Гра закінчи речення»
Найбільше мені на уроці сподобалося…
Сьогодні я зрозумів, що…
Сьогодні ви всі гарно попрацювали! Урок закінчено.До побачення.
Конспект перевірили і до проведення заняття допустили:
Вчитель класу ___________ Н.П.Дудка
Методист коледжу __________ Н.Ю.Корчинська