Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
методичка для самостійної роботи студентів1.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
311.3 Кб
Скачать

Приклади розв’язування задач

Тема «Макроекономічні показники в системі національних рахунків»

Завдання 1. Розрахувати ВВП за таких умов (грн.):валовий випуск = 1000, матеріальні витрати = 500, податок на додану вартість = 100, інші продуктові податки = 80, субсидії = 10.

Розв’язання:

Валовий випуск – проміжне споживання = додана вартість

Додана вартість = валовий випуск – матеріальні витрати

Прирівняємо обидва рівняння:

Валовий випуск – проміжне споживання = валовий випуск – матеріальні витрати

Підставимо значення у попередню формулу:

1000 – проміжне споживання = 1000 – 500

Проміжне споживання = 500грн

Додана вартість = 1000-500=500грн.

ВВП=додана вартість+податок на додану вартість+продуктові податки-субсидії=500+100+80-10=670грн.

Завдання 2. Розрахувати ЧВП за таких умов (грн.): споживчі видатки = 600, валові інвестиції = 120, видатки на відновлення зношеного капіталу = 80, державні видатки = 60, трансферти = 20, експорт = 10, імпорт = 12.

Розв’язання:

ЧВП=ВВП-Амортизація.

ВВП=споживчі видатки+валові внутрішні інвестиції+державні закупівлі+чистий експорт

Валові внутрішні інвестиції=амортизація+чисті інвестиції=амортизація+(валові інвестиції-амортизація)=валові інвестиції.

Державні закупівлі=державні видатки-трансферти

Чистий експорт=експорт-імпорт

ВВП=спож.видатки+валові інвестиції+державні видатки-трансферти+експорт-імпорт

ВВП=600+120+60-20+(10-12)=758грн

ЧВП=ВВП-А=758-80=678грн.

Завдання 3. Розрахувати ВВП за таких умов (грн.):

корпоративний прибуток = 100, амортизація = 40, зарплата = 400, дохід від індивідуального бізнесу = 40, субсидії = 20, неприбуткові податки = 100.

Розв’язання:

ВВП=ЗП+рента+%+Прибуток+А+Неприбуткові податки

Прибуток=некорпоративний прибуток+корпоративний прибуток

Прибуток=100+40=140грн

ВВП=400+140+40+100-20=660грн.

Завдання 4. Розрахувати ВНД наявний за таких умов (грн.):

ВВП = 1000, поточні трансферти від інших країн = 20, поточні трансферти іншим країнам = 10, чисті первинні доходи зовнішні = – 8.

Розв’язання:

ВНД=ВВП+дохід із-за кордону – дохуд іноземців

ВНД=1000+20-10+(-8)=1002грн.

Завдання 5. Розрахувати особистий дохід за таких умов (грн.):

зарплата = 400, рента = 20, відрахування від зарплати в соціальні фонди = 100, чисті відсотки = +40, змішаний дохід = 30, внутрішні соціальні трансферти = 80, чисті соціальні трансферти зовнішні = –10, дивіденди = 20.

Розв’язання:

ОД=НД-ВСС-ППК-НПК+ТП

НД=ЗП+рента+%+прибуток

Прибуток=корп..приб.+некорпор.прибуток=20+40+30=90грн.

НД=400+20+40+90=550грн

ТП=80+(-10)=70грн

ОД=550-100-40+70=480грн.

Завдання 6. Обчислити приріст реального ВВП в аналізованому році за таких умов: у базовому році реальний ВВП становить 800 грн., в аналізованому році ВВП номінально збільшився до 1440 грн., а ціни зросли на 20%.

Розв’язання:

Δ ВВПреал.пот.року=ВВПреал.пот.року-ВВПреал.баз.року

=

РЦпот.року=120%

РЦбаз.року=100%.

Іц=120%

ВВПреал.пот.року=

ВВПреал.пот.=1440/120%*100%=1200грн.

Δ ВВПреал.пот.року=1200-800=400грн.

Завдання 7. Обчислити номінальний ВВП в аналізованому році за таких умов: у базовому році реальний ВВП = 1000 грн., в аналізованому році реальний ВВП збільшився на 2 %, а ціни — на 5 %.

Розв’язання:

ВВПреал.баз.=1000грн.

ВВПреал.пот.=1000*1,02=1020грн.

РЦбаз.=100%

РЦпот.=105%.

Іцін=105/100*100%=105%

ВВПном.пот.=ВВПреал.пот.*Іцін/100%=1020*105/100=1071грн.

Тема «Ринок праці»

Завдання 8.

Розрахувати згідно із законом Оукена відставання фактичного ВВП від потенційного ВВП за таких умов: фактичне безробіття = 8 %; фрикційне безробіття = 2 %; структурне безробіття = 4 %.

Розв’язання:

ВВПвтрати=ВВПпот.-ВВПфакт

Втрати=(ФРБ-ПРБ)*2,5

ПРБ=ФБ+СБ=2+4=6%.

Втрати= (8-6)*2,5=5%

Завдання 9.

Розрахувати згідно із законом Оукена втрати реального ВВП внаслідок циклічного безробіття за таких умов: циклічне безробіття = 2 %; фактичний номінальний ВВП = 120 грн.; індекс цін = 120 %.

Розв’язання:

Втрати =ЦБ*2,5=2*2,5=5%

ВВПпот.=

ВВПреал.пот=

ВВПреал.пот=120*100%/120%=100грн.

ВВПпот=100*100/(100-5)=10000/95=105,26

Втрати ВВП реал.=5,26%.

Тема «Грошовий ринок»

Задача 10.

Початковий приріст депозитів комерційного банку № 1 стано­вить 100 грн., а його банківські резерви збільшилися на 20 грн., cr = 0. Чому дорівнює приріст грошової пропозиції?

Розв’язання:

Приріст депозитів D=100грн., приріст банківських резервів R=20грн., коефіцієнт готівки cr=0, приріст грошової пропозиції M-?

Норма банківських резервів rr= ; rr=20/100=0,2

Депозитний мультиплікатор md=1/rr ; md=1/0,2=5

M= D*md = 100*5=500грн.

Задача 11.

Готівкові гроші = 350 грн., строкові депозити = 250 грн., поточні рахунки = 200 грн., розрахункові рахунки = 300 грн., кошти клієнтів за трастовими операціями банків = 150 грн. Чому дорівнює агрегат М2?

Розв’язання:

Готівка М0=350грн.

М1=М0+кошти на рахунках, М1=350+200+300=850грн

М2=М1+строкові депозити, М2=850+250=1100грн.

Задача 12.

У базовому періоді Y = 1200 грн., а грошовий попит = 200 грн. В аналізованому періоді дохід збільшився на 5%, а швидкість обертання грошей не змінилася. Чому дорівнює попит на гроші в аналізованому періоді?

Розв’язання:

Реальний дохід або ВВП, або Yбаз.пер.=1200грн., Yан.пер.=1200+1200*5%=1260грн.

Попит на гроші Mdбаз.пер.=200грн.

Швидкість обертання грошей V=const, т.т. Vбаз.пер.=Vанал.пер.

Попит на гроші = співвідношенню доходу до швидкості обертання грошей: Md=Y/V

V=Yбаз.пер./Мdбаз.пер.=1200/200=6

Мdан.пер.=1260/6=210грн.

Задача 13.

Резервна норма = 0,15; коефіцієнт готівки = 0,25. На яку величину Нацбанк повинен збільшити грошову базу, щоб грошова пропозиція зросла на 312,5 грн.?

Розв’язання:

Норма банківських резервів rr =0,15; коефіцієнт готівки cr =0,25.

грошова пропозиція ΔMs=312,5грн.

Грошова база ΔΗ-?

Грошова пропозиція ΔMs=ΔΗ*mm

грошовий мультиплікатор mm=

mm= =3,125

грошова база ΔΗ= ΔMs/mm=312,5/3,125=100грн.

Задача 14.

Депозитні гроші комерційного банку № 1 збільшилися на 200 грн., rr = 0,2, cr = 0. На яку суму може надати кредит банк № 2?

Розв’язання:

Приріст депозитів ΔD=200грн., норма банківських резервів rr=0,2; коефіцієнт готівки cr=0.

Кредитні гроші, які можуть бути наданими банком №2 ΔMC2-?

Кредитні гроші = приріст депозитів – банківські резерви: ΔMC=ΔD-ΔR

Норма банківських резервів визначається rr= , звідси ΔR1=rr1*ΔD1=0,2*200=40грн.

Отже, ΔMC1=200-40=160грн., - це сума кредитних грошей, які банк №1 може надати у кредит або покласти на депозит в інший банк. Припустимо, що він покладе на депозит у банк №2, тоді це буде ΔD2

ΔR2=rr2*ΔD2=0,2*160=32грн

Отже, ΔMC2=160-32=128грн – сума, яку банк №2 може надати в кредит або покласти на депозит в інший банк.

Схематично можна зобразити таким чином:

ΔD ΔR ΔMC

Банк 1 200 40 160

Банк 2 160 32 128

Задача 15.

У базовому році рівноважна n = 10 %, ціна облігації p= 20 грн. В аналізованому році попит на облігації збільшився на 5 %, а еластичність ціни облігацій за попитом k= 0,4. Чому дорівнює рівноважна відсоткова ставка в аналізованому році?

Розв’язання:

Відсоткова ставка рівноважна n=відсотковий дохід/ціна облігації p*100

n=відсотковий дохід/p*100

Відсотковий дохід=відсоткова ставка рівноважна n*ціна облігацій p/100

Відсотковий дохід= 10*20/100=2грн

Відсотковий дохід в базовому періоді = відсотковому доходу в аналізованому періоді.

Попит на облігації в базовому періоді M1d=еластичність ціни облігації*ціна облігації= k*p1

M1d =0,4*20=8грн

Попит на облігації M2d у анал.періоді збільшився порівняно з попитом у базовому періоді M1d : M2d= M1d*1,05

Попит на облігації в анал.періоді M2d=8*1,05=8,4грн.

Ціна облігації у аналізов.періоді р2=М2d/к=8,4/0,4=21грн.

Рівноважна відсоткова ставка в аналіз.періоді n2= *100%=9,5грн.

Задача 16.

Грошовий агрегат М1 = 500 грн., поточні рахунки = 100 грн., розрахункові рахунки = 120 грн., строкові депозити = 150 грн. Чому дорівнює агрегат МО?

Розв’язання:

М0=готівка

М1=М0+100+120

М2=М1+150

М2=М0+100+120+150=М0+370

За умовою задачі М1=500грн, підставимо значення

М2=500+150=650

Прирівняємо два вирази М2:

М0+370=650

М0=650-370

М0=280

Задача 17.

У базовому році відсоткова ставка по облігаціях = 24 %, ціна облігацій = 100 грн. В аналізованому році ціна облігацій зросла на 20 %. Чому дорівнює відсоткова ставка по облігаціях в аналізованому році?

Розв’язання:

Відсоткова ставка рівноважна n=відсотковий дохід/ціна облігації p*100%

n=відсотковий дохід/p*100%

Відсотковий дохід= n баз.пер.*p баз.пер./100%

Відсотковий дохід=24*100/100%=24грн.

Ціна облігації в аналізованому періоді зросла на 20%: р ан.пер.=100+100*20%=120грн.

Рівноважна відсоткова ставка n ан.пер.= 24/120*100=20%.

Тема «Інфляційний механізм»

Задача 18.

Розрахувати темп інфляції у другому році за таких умов: індекс цін у першому році = 110 % ; індекс цін у другому році = 120 %.

Розв’язання:

Темп інфляції =

Тінф.= =1/11=9,09%

Задача 19.

Розрахувати циклічне безробіття за таких умов: чисельність робочої сили = 200 чоловік; чисельність зайнятих = 184 чоловіка; природне безробіття = 6 %.

Розв’язання:

ЦБ=ФРБ-ПРБ

РС=200чол., Зайняті=184чол.

РС=зайняті+безробітні

Безробітні= РС-зайняті

Безробітні= 200-184 =16чол.

ФРБ=

ФРБ=16/200*100%=8%

ПРБ=6%

ЦБ=8-6=2%.

Задача 20.

Розрахувати темп інфляції у другому році за таких умов: номінальний ВВП у першому році = 1200 грн.; у другому = 1400 грн.; реальний ВВП у першому році = 1100 грн.; у другому = 1200 грн.

Розв’язання:

ВВПном.баз.р.=1200грн

ВВПном.пот.р.=1400грн

ВВПреал.баз.р.=1100грн

ВВПреал.пот.р.=1200грн

ВВПреал.=

Індекс цін =

Індекс цін баз.року= 1200/1100*100%=109,1%

Індекс цін пот.року=1400/1200*100%=116,67%

Тінф.=

Тінф = (116,67 -109,1)/109,1*100%=7%

Теми «Споживання домогосподарств», «Приватні інвестиції», «Сукупні витрати і ВВП»

Задача 21.

У приватній економіці закритого типу маємо умови ВВП: у попередньому році = 80 грн., в аналізованому = 90 грн., споживання у попередньому році = 60 грн., в аналізованому = 67 грн. Обчис­лити ГСС.

Розв’язання:

ВВП баз.р.=ДКВбаз.р.=80грн.

ВВП ан.р.=ДКВан.р.=90грн

СВбаз.р.=60грн

Сван.р.=67грн.

Гранична схильність до споживання ГСС=

ГСС=(67-60)/(90-80)=0,7

Задача 22.

Дохід збільшився на 100 грн., автономне споживання — на 5 грн., ГСС = 0,6. Обчислити приріст споживання згідно з функцією споживання.

Розв’язання:

СВ=СВавт.+ГСС*ДКВ

СВ=5+0,6*100=65грн.

Задача 23.

Розрахувати граничну схильність до заощаджень за умов, що післяподатковий дохід збільшився на 50 грн., а споживання — на 52 грн.

Розв’язання:

ΔДКВ=50грн

ΔСВ=52грн

ГСС=52/50*100%=104

ГСС+ГСЗ=1

ГСЗ=1-ГСС

ГСЗ=1-1,04=-0,04

Задача 24.

Фактичне безробіття = природному, номінальний ВВП збіль­шився від 600 до 660 грн., номінальна відсоткова ставка = 12 %. Обчислити реальну відсоткову ставку.

Розв’язання:

ВВПном=660грн

n=12%

r=n-Tiнф

Тінф=(Інд.цін ан.р. – Інд.цін баз.р)/Інд.цін баз.р.*100%

Інд.цін ан.р.=ВВПном./ВВПреал.*100%

Інд.цін = 660/600*100%==110%

Тінф=(110-100)/100=10%

Реальна відсоткова ставка r=12-10=2%

Задача 25.

Обчислити очікуваний чистий прибуток за наступних умов: вартість інвестиційного проекту = 1000 грн., норма прибутку = 50 %, податок на прибуток = 30 %, номінальна відсоткова ставка = 12 %, темп інфляції = 4 %.

Розв’язання:

Чистий Прибуток=(Вал. Прибуток-податки)-Інвест.*реальна відсоткова ставка

Вал.прибуток =Інвест. – Норма прибутку*Інвест.

ВП=1000-50%*1000=500грн.

Реал.відс.ставка r=n-Ti

r=12-4=8%

ЧП=(500-30%*500)-1000*8%=270грн.

Тема «Економічна динаміка»

Задача 26.

Маємо умови: Y = 6 %, K = 10 %, L = 2 %, a = 30 %. Обчислити залишок Солоу.

Розв’язання:

Формула залишку Солоу: =

ΔΑ=6%-0,3*10%-(1-0,3)*2%=6-3-1,4=1,6%

Задача 27.

Маємо умови: Y = 10 000 грн., L = 100 чол., норма амортизації = 0,08, капітал K = 25 000 грн. Обчислити норму заощаджень S, за якої забезпечується стійкий рівень капіталоозброєності Δk.

Розв’язання:

Норма заощаджень S, при якій капіталоозброєність стійка:

Δk=S*Y-d*К

Капіталоозброєність визначається за формулою: Δk= = 25000/100=250грн/чол.

250=S*10000-0,08*25000

S=(250+0,08*25000)/10000=0,2

Задача 28.

Маємо умови: = 10 000 грн., L = 100 чол., норма амортизації d = 0,13, норма заощаджень s = 0,15, темп приросту населення = 0,02. Обчислити капіталоозброєність, за якої забезпечується критична величина інвестицій.

Розв’язання:

Δk=S*Y-(d+n)*K

(d+n)K-критична величина інвестицій

На скільки потрібно збільшити запас капіталу на одного працюючого, т.т. S*Y, щоб компенсував вибуття капіталу та приріст працюючих і забезпечував незмінність його величини Δk=0

0=0,15*10000-(0,13+0,02)*К

Капітал К=10000грн

Капіталоозброєність Δk= =10000/100=100грн/чол..

Задача 29.

Маємо умови: Y = 10 000 грн., L = 200 чол., коефіцієнт приросту праці E = 1,04. Обчислити приріст продуктивності праці під впливом технічного прогресу згідно з моделлю Солоу.

Розв’язання:

Продуктивність праці з незмінною ефективністю y= є незмінною, оскільки Yзростає пропорційно збільшенню ефективності праці.

Продуктивність праці одного робітника у=10000/(200*1,04)=48

Продуктивність праці з більшою ефективністю (під впливом технол.прогресу) yE=Y/L=10000/200=50

Приріст продуктивності праці під впливом технологічного прогресу визначається

yE-у=50-48=2

Тема «Держава в системі макроекономічного регулювання»

Задача 30.

У змішаній рівноважній економіці закритого типу маємо умови: Y =1000 грн., колективне споживання G = 160 грн., чисті податки Т = 150 грн., І = 279 грн. Обчислити приватні заощадження.

Розв’язання:

Згідно моделі рівноваги «Видатки-випуск» - Y=CВ+I+G

СВ=Y-I-G

СВ=1000-279-160=561грн

Приватні заощадження S=Y-T-CB

S=1000-150-561=289грн.

Задача 31.

У змішаній рівноважній економіці закритого типу маємо умови: Y = 1000 грн., автономне споживання = 50 грн., ГСС= 0,7, чисті податки Т = 100. Обчислити приватні заощадження.

Розв’язання:

Згідно функції споживання:

СВ = СВавтон. + ГСС*(Y-T)

СВ=50+0,7(1000-100)=680грн.

Задача 32.

У змішаній рівноважній економіці закритого типу маємо умови: Y = 1000 грн., споживання СВ = 750 грн., валові податки ТА = 200 грн., трансфертні платежі TR = 80 грн., колективне споживання G = 115 грн. Чому дорівнюють інвестиції?

Розв’язання:

Чисті податки Т = валові податки – трансфертні платежі

Т=200-80=120грн.

Приватні заощадження S=Y-T-CB

Інвестиції I= приватні заощадження S + державні заощадження (T-G)

І=S+(T-G)

(T-G) – державні заощадження, т.т. чисті податки мінус колективне споживання.

S=1000-120-750=130грн.

І=130+120-115=135грн.

Або використати тільки одну формулу: І=Y-CB-G

Задача 33.

У змішаній рівноважній економіці закритого типу маємо умови: приватні заощадження = 100 грн., І = 90 грн. Чому дорівнюють державні заощадження?

Розв’язання:

Приватні заощадження +державні заощадження = інвестиції або національні заощадження

S+держ. заощад. = І

Держ. заощ. =І-S

Держ. заощ. = 90-100=-10грн.

Задача 34.

У змішаній рівноважній економіці закритого типу маємо умови: Y = 1000 грн., І = 120 грн., споживання C = 700 грн., державні заощадження == –20 грн. Чому дорівнюють чисті податки?

Розв’язання:

S=Y-T-C

Чисті податки T=Y-S-C

Інвестиції I=S+держ. Заощ.

Приватні заощ. S=I- держ. заощ.

Підставимо замість приват.заощадження вираз: T=Y - I+ держ. Заощ. – C

Т=1000-120-20-700=160грн.

Тема «Зовнішньоекономічна діяльність»

Задача 35.

У базовому році вартість ринкового кошика в Україні дорівнювала 1000 грн., а в США — 500 дол. В аналізованому році інфляція в Україні = 20 %, а в США = 4 %. Чому дорівнює курс гривні в формі прямого котирування згідно з паритетом купівельної спроможності?

Розв’язання:

Валютний курс згідно з ППП: eппп=Індекс цін націон./Індекс цін інозем.

Тінф=((Іцін пот.року-Іцін баз.року)/Іцін баз.року)*100%

Інд.цін пот.року = Інд.цін баз.року+(Інд.цін баз.року*Тінф.)/100%

Іцін нац.пот.року=1000+1000*0,2=1200грн.

Іцін іноз.пот.року=500+500*0,04=520дол.США

Валютний курс згідно з ППП: eппп=1200грн/520дол.США=2,31грн/дол..США.

Задача 36.

Маємо умови: ГСС = 0,8; граничний коефіцієнт податків t = 0,25; ГСІм = 0,2. Чому дорівнює мультиплікатор видатків у відкритій економіці?

Розв’язання:

mвид.=1/ (1-ГСС*(1-t)+ГСІм)

mвид.=1/ (1-0,8(1-0,25)+0,2)=1,7

Задача 37.

Сальдо поточних операцій СА = – 100 грн., сальдо капітальних операцій KА = + 85 грн., сальдо статті «Помилки та упущення» = + 5 грн. На скільки зменшаться резервні активи, щоб урівноважити платіжний баланс?

Розв’язання:

Платіжна рівновага балансу:

ВР=СА+КА+ES або

-СА=КА+ES

- Сальдо поточних операцій = сальдо капітальний операцій + помилки і упущення

-100>85+5

резервні активи зменшаться на 10грн., щоб урівноважити платіжний баланс.

-100=90+10+(резервні активи-10)

-100=100+(резервні активи-10)

Задача 38.

Маємо умови (грн.): Y = 1000, споживання C = 560, чисті податки T = 200, національні заощадження I = 250, держ.заощадження = –10. Чому дорівнює чистий експорт в рівноважній економіці?

Розв’язання:

Приватні заощадження + державні заощадження - національні заощадження = чистий експорт

Або (Y-T-C) + (T-G) – I = ЧЕ

1000-200-560-10-250=ЧЕ

ЧЕ=-20грн.

Задача 39.

Розрахуйте сальдо статті «Помилки та упущення» в умовах рівноважного платіжного балансу, якщо: баланс товарів та послуг = – 1200 грн., чисті доходи = – 50 грн., чисті поточні трансферти = + 20 грн., сальдо рахунка капітальних операцій = + 1130 грн.

Розв’язання:

Сальдо поточних операцій = баланс тов., послуг +чисті доходи +чисті поточні трансферти

-СА= -1200-50+20= -1230грн.

Сальдо капітальних операцій КА=1130грн.

Помилки і упущення ES= (-CA)-KA

ES= (-1230)-1130=+100грн.

Рівновага платіжного балансу:

-1230=1130+100.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

Основна література

1. Агапова Т. А. Макроэкономика: учебник / Т. А. Агапова, С. Ф.

Серегина ; под общей редакцией проф., д.э.н. Л. В.Сидоровича. – М. : МГУ им.

М.В.Ломоносова, Издательство "ДИС", 1997. – 416 с.

2. Агапова Т. А. Макроэкономика: учебник / Т. А. Агапова, С. Ф.

Серегина ; под общей редакцией проф., д.э.н. Л. В.Сидоровича. – М. : МГУ им.

М.В.Ломоносова, Издательство "ДИС", 2004. – 448 с.

3. Базилевич В.Д., Базилевич К.С., Баластрик Л.О. Макроекономіка Підручник. /за ред. В. Д. Базилевича. - К.: Знання, 2007. - 703 с.

4. Круш П.В., Тульчинська С.О. Макроекономіка. Видання 2-е перероблене. Навчальний посібник. – К.:Центр учбової літератури, 2008. -328с.

5. Макконнелл К. Р. Экономикс: принципы, проблемы, политика: в 2 т. / К. Р. Макконнелл, С. Л. Брю. - М. : Республика, 1992.

6. Макроекономіка : Підручник / За ред. В.Д. Базилевича . – К.: Знання, 2004. – 851 с.

7. Макроекономіка: навч. Посібник /за ред. В.П.Решетило; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. - Х.: ХНАМГ, 2009. – 295 с.

8. Малиш Н. А. Макроекономіка: Навч. посіб. — 2-ге вид., випр. — К.: МАУП, 2004. — 184 с.: іл. — Бібліогр. в кінці розд.

9. Панчишин С. Макроекономіка : Підручник . - К.: Либідь, 2002. – 614 с.

10. Перехідна економіка: Підручник / За ред. В.М.Гейця. – К.: Вища школа, 2003. – 591 с.

11. Савченко А.Г. Макроекономіка: Підручник. – 2 вид., без змін. – К.: КНЕУ, 2007. – 448 с.

12.Соломенко С. М. Бюджет повної зайнятості та фіскальна політика // Фінанси України. – 2008. – № 4. - С. 3 – 12.

13. Тарасевич Л.С., Гребенников П.И., Леусский А.И. Макроэкономика: Учебник. — 6е изд., испр. и доп. — М.: Высшее образование, 2006. — 654 с.

Додаткова література

1. Гейць В.М. Новий курс: реформи в Україні. 2010-2015.

Національна доповідь / за заг. ред. В.М. Гейця [та ін.]. – К.: НВУ НБУВ, 2010. – 232 с.

2. Мельник В.М. Фіскальна політика держави в умовах фінансової кризи // Фінанси України. – 2008. – № 11. – С. 11–17.

3. Мельник П. В. Податкова політика України: стан, проблеми та перспективи: моногр. / Мельник П. В., Тарантул 3. С. – К.: Знання України, 2008. – С. 675.

4. Мельник М.В. Податкове стимулювання науково-технічної та інноваційної діяльності / М.В. Мельник // Вісник Нац. ун-ту «Львівська політехніка». Серія «Проблеми економіки та управління». – 2008. – № 628. – С. 219.

5. Пан М.П., Торкатюк В.І., Шутенко А.Л., Вороніна О.С. Основи зовнішньоекономічної діяльності: Конспект лекцій для студентів 5 курсу заочної форми навчання за напрямом підготовки 0501 - “Економіка і підприємництво”, спец. 6.050100 – «Економіка підприємства». - Харків: ХНАМГ, 2008. – 158 с.

6. Швабій К. І. Оподаткування доходів населення: проблеми науки та практики: моногр. / Швабій К.І. – Ірпінь: НУ ДПС України, 2009. – С. 180.

25