
- •Заняття 10
- •1.Вступ. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети заняття. Введення в іншомовне середовище: мовна зарядка, читання слів.
- •2. Ознайомлення із новим лексичним матеріалом. – Learn new words and word-combinations:
- •3.1 Professional practice. Describing exhibitions.
- •3.2 Ознайомлення із інформацією про колесо обзору у Лондоні. – Read the text about the London Eye: edf Energy London Eye
- •3.3 Відповіді на питання. – Answer the following questions:
- •4. Work in pairs. Read the information below and the Professional Practice above, give a presentation to tourists. Then ask any questions your partner has. Tower of London (Part 1)
- •Tower of London (Part 2)
- •4.1 Answer the following questions after reading the text ‘Tower of London’:
- •5. Read the text about Madam Tussauds Wax Museum: Madame Tussauds Madame Tussauds Wax Museum
- •6. Read the following text about one of the most famous museum in the world: Tate Britain
Заняття 10
Тема: Надання туристам інформації про колесо обзору у Лондоні, Лондонський Тауер, музей сучасних мистецтв та музей мадам Тюссо.
Вид заняття: лекція
Мета: Ознайомлення студентів із інформацією, корисною для проведення екскурсій туристичними центрами Лондону, а саме – London Eye, London Tower, Madame Tussauds Wax Museum. Розвиток навичок монологічного, діалогічного та писемного мовлення.
Обладнання: дошка, словники, підручники, роздатковий матеріал.
Література: л.12 стор.
Хід заняття:
1.Вступ. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети заняття. Введення в іншомовне середовище: мовна зарядка, читання слів.
Dear students! Today we’ll talk famous London’s places of interest which can be considered as tourist centres.
2. Ознайомлення із новим лексичним матеріалом. – Learn new words and word-combinations:
entrance |
вхід |
outside |
зовні |
architect |
архітектор |
main feature |
основна особливість |
architecture |
архітектура |
arches and columns |
арки і колони |
sculpture |
скульптура |
to house |
вміщувати |
hidden behind |
захований за … |
rotation speed |
швидкість обертів |
hide-hid-hidden |
заховати |
to drop passengers |
випустити пасажирів |
to decorate |
прикрашати |
to take the following |
завантажити наступних |
to be decorated |
бути прикрашеним |
visibility |
видимість |
3. Read and translate the guide’s story about the Natural History Museum in London and on the example of describing exhibitions, after reading the following texts below, make up your own tour guide’s story.
The Natural History Museum
OK everybody ? We are now standing outside the main entrance to the Natural History Museum, which is one of the best examples of London’s 19th century architecture. As you can see, the building looks very much like a cathedral and was designed by the architect Alfred Waterhouse using an iron and steel framework hidden behind arches and columns, which, if you look closely, are decorated with sculptures of animals and plants.
The museum houses a whole host of exhibits of dinosaurs, mammals, as well as insects and plants. There are also displays devoted to human biology and the origin of species.
You can also visit the Earth galleries where you can find out what it’s like to be in the middle of an earthquake or standing next to a volcano.
Entrance to the museum is free and there’s a cafeteria if you get hungry, and a bookshop and a gift shop if you want to buy any souvenirs.
3.1 Professional practice. Describing exhibitions.
Look at the text again and complete these useful phrases.
introduce the sight
First of all, we’re going to visit
We’re now ……………..
say what its main features are
The palace is the home of ………
The museum / gallery …………..
It was built in (data)
mention other attractions / benefits
You can also see ……..
There’s a ………….
mention possible restrictions
Please note that photography is not allowed
give information about time and prices
The museum closes at (time).
Entrance to the museum …….. / costs.
invite questions
Does anyone have any questions ?
be enthusiastic and use positive language
It’s …………… examples of 19th century architecture.