
- •Зміст та основні положення активізації пізнавального інтересу учнів основної школи в процесі навчання математики
- •1.2. Нетрадиційні прийоми активізації навчального процесу на уроках математики.
- •1.3. Різні види нетрадиційних уроків
- •2.1. Класифікація нетрадиційних форм навчання
- •2.2. Ефективність застосування нетрадиційних форм навчання
- •Висновок
- •Список використаних джерел
- •Додаток 1
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент.
- •Бортовий журнал член екіпажу корабля
- •II. Актуалізація опорних знань учнів.
- •Конкурс капітанів
- •III. Підбиття підсумку уроку.
- •Шкала переведення 24-бальної на 12-бальну систему
- •IV. Домашнє завдання
Додаток 1
Пропонована розробка уроку розрахована на 90 хвилин.
Мета уроку:
Навчальна: повторити схему розв’язування нерівностей з параметром, відпрацювати навички розв’язування нерівностей з параметром;
Розвивальна: активізувати розумову діяльність учнів, розвивати їхні інтелектуальні здібності;
Виховна: виховувати інтерес до математики, до процесу навчання.
Обладнання: комп’ютер демонстраційний, екран, мультимедійний проектор, зошити, ручки, бортовий журнал, шкала оцінювання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель: Сьогодні ми здійснимо віртуальну подорож до «семи чудес світу». Ви зможете на уявному космічному кораблі відвідати визначні чудеса давнини. На столах лежать картки, які ви братимете по черзі. Усі завдання, теоретичний і довідковий матеріал, ілюстрації та інше містяться на слайдах презентації.
Бортовий журнал член екіпажу корабля
Прізвище, ім’я учня
№ Завдання |
Кількість балів |
Зауваження |
1.1 – 1.2 |
1 |
|
1.3 |
2 |
|
Конкурс капітанів |
2 |
|
2.1 – 2.4 |
2 |
|
3.1 – 3.4 |
2 |
|
4 |
2 |
|
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Варіант I Варіант II
Зобразіть на координатній прямій числові проміжки:
а)
;
б)
. а)
;
б)
.
1.2. Запишіть проміжок, який є розв’язком нерівності:
а)
;
б)
. а)
;
б)
.
1.3. Вкажіть відповідність між нерівністю та числовим проміжком:
1.
;
а)
; 1.
;
а)
;
2.
;
б)
; 2.
;
б)
;
3.
;
в)
; 3.
;
в)
;
4.
;
г)
.
4.
;
г)
.
Учні обмінюються зошитами і перевіряють правильність розв’язання кожного завдання за слайдом презентації та виставляють кількість балів своєму товаришу в бортовий журнал.
Учитель: Ваші відповіді засвідчили, що всі готові до віртуальної подорожі. Послухайте коротку розповідь про визначні чудеса стародавнього світу.
«Сім чудес світу» - так у давнину називали творіння людського генія, що вражали уяву сучасників красою, величчю, технікою, досконалістю. До наших днів дійшло лише одне з таких чудес – єгипетські піраміди. Інші безслідно втрачено. Але описи сучасників, зусилля поколінь учених дають змогу уявити зовнішній вигляд і розміри втрачених чудес – садів Семіраміди, храму богині Артеміди в Ефесі, гігантських статуй Зевса Олімпійського в грецькій Олімпії та Геліоса – Колос Радоський, усипальниці царя Мавсола в Галікарнасі, а також знаменитого Фароського маяка поблизу єгипетського міста Олександрії. Головне кожне з чудес світу мало пряме призначення, слугувало певній меті.
Ми наблизилися до межі минулого з сучасністю. Щоб перетнути її, необхідно капітанам показати нам схеми розв’язання нерівностей з параметром. Оцінюються вони в 2 бали.
Конкурс капітанів
Завдання 1. Зобразіть схему розв’язання нерівностей з параметром:
(капітан
I)
(капітан II)
Схеми розв’язання
(Капітани виставили бали в бортовий журнал.)
Учитель: Ми наближаємося до єгипетських пірамід (мал.1). Подивіться на них. Три гігантських піраміди підносяться на західному березі ріки Ніл, що за 8 км від столиці Єгипту Каїра. П’ять тисяч років вони слугували усипальницями наймогутніших правителів Єгипту – фараонів Хеопса, Хефрена і Мікерина. Тіло фараона поміщали в глибоку поховальну камеру у величній піраміді, а ходи, що ведуть до неї, завалювали кам’яними блоками від набігів численних грабіжників, які зважилися б порушити спокій «божества».
Рис. 1
Учитель: Увага! Відбувся збій у системі керування. Необхідна ваша допомога. Члени екіпажу від кожної команди, будь ласка, виправіть становище! Кожне наступне завдання оцінюється в 2 бали. (Завдання 2, 3, 4 розв’язують члени екіпажу від кожної команди на дошці, а решта учнів – у зошиті. Перевіряються розв’язки за слайдом презентації).
Завдання 2. Розв’яжіть нерівність.
2.1.
; 2.1.
;
2.2.
;
2.2.
;
2.3.
;
2.3.
;
2.4.
. 2.4.
.
2.1. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь:
Якщо
Якщо
Якщо
|
2.1. ; Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо
Якщо , то . |
2.2. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо
,
то
|
2.2. ; Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
2.3. Розв’язання:
Якщо , , то
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
2.3. ; Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
2.4. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то .
|
2.4. . Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
Учитель: Наш корабель наближається до садів Семіраміди – другого чуда світу (мал. 2). Цар Навуходоносор вирішив зробити все, щоб розвіяти смуток молодої цариці. За його велінням до Вавилону зігнали тисячі полонених і рабів, найвідоміших будівельників і архітекторів.
Незвичайна і дивовижна споруда спиралася на безліч колон, здавалося, що сади цариці зависають у повітрі. Тому їх і назвали «висячими садами Семіраміди». Це диво проіснувало впродовж близько двох тисячоліть.
Рис. 2
Учитель: Наша подорож триває, і ми наближаємося до храму Артеміди в Ефесі та святині Олімпії – храму Зевса (мал.3)
Рис. 3
За міфами, богиня Артеміда є богинею полювання, покровителькою диких звірів, мешканців гір і лісів. На її честь у 350 р. до н. е. був споруджений незрівнянний за красою храм в місті Ефесі. Храм Артеміди був прямокутною будівлею з мармуру і дорогих порід дерев.
Його покрівлю підтримували 127 колон, розташованих у два ряди, а внутрішнє оздоблення храму вражало незвичайною пишністю.
А тепер ознайомимося зі святинею Олімпії – храмом Зевса, побудованим у 456 р. н. е. (мал. 4). Статуя Зевса Олімпійського, що сидів як живий на пишно прикрашеному троні, була заввишки близько 18 м.
Рис. 4
Завдання
3. Розв’яжіть
нерівності:
3.1.
; 3.1.
;
3.2.
; 3.2.
;
3.3.
; 3.3.
;
3.4.
. 3.4.
.
3.1. Розв’язання:
Якщо , , то
Якщо , , то
Якщо , , то
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.1. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.2. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.2. ; Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.3. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.3. Розв’язання:
Якщо , , то
Якщо , , то
Якщо , , то
Відповідь: Якщо , то ; Якщо , то ; Якщо , то . |
3.4. Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Відповідь: Якщо , то ; Якщо або , то ; Якщо , то .
|
3.4. . Розв’язання:
Якщо
Якщо
Якщо
Якщо , то . Відповідь: Якщо , то ; Якщо або , то ; Якщо , то . |
Перед вами велетенська статуя – Колос Родоський (мал. 5). Статуя простояла більше як пів століття, доки на острові Родас не стався страшний землетрус. Від підземних поштовхів коліна статуї підломилися, і бронзовий граніт розбився.
Рис. 5
А тепер зверніть увагу на мавзолей у Галікарнасі (мал. 6). У 350 р. до н. е. цар Мавсол помер, і його дружина Артемісія, забажавши увічнити пам'ять про померлого, наказала побудувати розкішну усипальницю. Висота мавзолею сягала 60 м, у фундаменті споруди лежав куб зі стороною 20 м, у якому була замурована урна з прахом царя.
Рис. 6
Cьомим чудом світу є найвідоміший маяк, яких не було в жодній гавані світу (мал.7). Його висота становила 135 м. На верхній площині вежі маяка постійно горіло багаття, і його світло, зібране бронзовими дзеркалами, було видно на відстані 60 км.
Рис. 7
Учитель: Наша віртуальна подорож завершується, і нам потрібно потрапити в наш час.
Завдання 4. Розв’яжіть нерівності з модулями:
4.1.
Розв’язання:
Відповідь: |
4.1.
Розв’язання:
Відповідь:
|