- •Анотація до теми
- •Урок №1
- •II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- •1. Робота над притчею.
- •2. Повідомлення теми і завдань уроку.
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •Робота над віршем г. Черінь „Рідна хата”.
- •Гра „Дешифрувальник”.
- •3. Робота над оповіданням „Найдорожчий скарб” (за б.Харчуком).
- •4. Робота над віршем ю. Рибчинського „Наша мова”.
- •VI. Підсумок уроку. Колове обрамлення
- •VII. Домашнє завдання
- •Урок №2
- •Урок №3
- •VI. Узагальнення знань
- •1.Функціонально-системний аналіз.
- •VI. Вправи з розвитку навичок читання
- •1.„Вертикальне читання”.
- •2.Розвиток кута зору.
- •VII. Узагальнення та систематизація знань
- •Руський лицар, Тисяцький у княжому війську
- •Ханський полонений
- •VIII. Підсумок
- •IX. Домашнє завдання
- •IV. Повідомлення теми
- •V. Вивчення нового матеріалу
- •1.Читання легенди з передбаченням.
- •II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань
- •1. Бесіда. Переказ.
- •2. Виконання тестових завдань.
- •III. Повідомлення теми й мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Формулювання поняття ( інструментарій трвз - педагогіки).
- •2.Робота над оповіданням „Сторінки сивої давнини”.
- •V. Вправи з розвитку комунікативних компетенцій
- •1. Ситуативна задача. Робота в парі.
- •2. „Серпантин”.
- •VII. Вивчення нового матеріалу
- •Урок №8
- •Хід уроку
- •1. Введення поняття „мала батьківщина”.
- •Добір синонімів.
- •Робота з прислів’ями.
- •Складання акровірша.
- •Складання діалогу. Робота в парах.
- •Складання усного зв’язного висловлювання.
- •Знайомство з планом творчої роботи. Домашнє завдання.
- •Урок №9
- •1. Вправа „Свобода вибору”.
- •2. Робота над віршем Василя Симоненка „Виростеш ти, сину...”
- •3. Повідомлення правил підсумкової гри „Ключова фраза”.
- •III. Підсумок за темою „Україна – рідний край”. Гра „Ключова фраза”
- •1Сектор. Асоціативний кущ.
- •3 Сектор. Кому належать слова?
- •4 Сектор. Далі....Далі....Далі...
- •5 Сектор. Акровірш-загадка.
- •6 Сектор. Місто, у яке я закоханий.
- •IV. Підсумок
- •V. Домашнє завдання
VI. Вправи з розвитку навичок читання
1.„Вертикальне читання”.
- „Пробігти очима” текст зверху вниз.
– Вибрати з тексту та прочитати лише питальні речення.
2.Розвиток кута зору.
х а н
во ля
сте пи
ли цар
полов ці
сороч ка
мере живо
VII. Узагальнення та систематизація знань
А) Поділ тексту на частини. Складання цитатного плану.
Робота в парах.
1.”Не було лицаря над нього...”
2. „Із сумною звісткою прислав нас до тебе хан...”
3. „А ранком пішла у світ шукати свого брата.”
4. „Не мила мені твоя служба, хане.”
5. „Та я вам не поклонюся ніколи!”
6. „Як то квіти рідної землі йому силу й відвагу дали.”
Б) Функціонально-системний аналіз образу Яромира. Робота в групах.
надсистема
Руський лицар, Тисяцький у княжому війську
функції ознаки
Непокора
Захист
Туга за Батьківщиною
Сила від рідної землі
Сміливий, відважний,
сильний, нескорений,
люблячий Батьківщину
Яромир
підсистема
Ханський полонений
В) Рефлексія.
- У змісті якого прислів’я втілена, на ваш погляд, головна думка легенди?
У чужій сторонці не так світить сонце.
Де рідний край, там і під ялиною рай.
Чужа сторона тугою зорана, сльозами засіяна.
VIII. Підсумок
- Чим вразили головні герої легенди?
- Що робить людину сильною?
IX. Домашнє завдання
Скласти план, дібравши назви частинам. Вміти переказувати за планом.
Творче завдання ( за вибором): Дати характеристику головним героям.
Урок №5
Тема: М. Вороний. Євшан-зілля.
Мета: забезпечити засвоєння змісту нового тексту, формувати уміння аналізувати характеристики героїв творів, розвивати уміння послідовно переказувати прочитане, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички читання, уміння працювати зі змістом тексту; виховувати любов до рідного краю, почуття патріотизму.
Обладнання: картки для складання характеристики героїв, картки для роботи в групах („Передбачення”).
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
І. Організація класу
II. Повторення вивченого. Перевірка домашнього завдання
1. Конкурс на кращий план складений за змістом легенди „Вишивані квіти”.
2. Переказ частин легенди.
- Розказати частину, яка має назву „Яромир у ханському полоні”, „Дивна сила вишиванки”.
3. Робота над характеристикою головних героїв легенди. Зіставлення рис характеру.
- Які риси характеру притаманні героям. Розташувати картки згідно імені.
- Довести свою думку.
сміливий
III. Повідомлення теми уроку
- Ми продовжуємо роботу над творами розділу „Україна – рідний край”. Сьогодні ми попрацюємо над твором „Євшан-зілля”, дізнаємось про нові сторінки з історії України.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над віршем М.Вороного „Євшан-зілля”.
А) Словникова робота. Робота зі зносками підручника.
Євшан-зілля - степовий полин.
Судець – певец.
Твар – лице.
Небога – бідолаха.
Б) Порушена послідовність. Робота в групах.
- Прочитайте речення, а потім, обговоривши їх у групах, зробіть висновок про можливу послідовність речень у тексті. Зафіксуйте це у картці №1. А потім внесіть ці результати у картку №2 (на дошці).
Речення записані на дошці.
1. Дай йому євшану-зілля,
Щоб понюхавши, згадав він...
2. Відшукай там мого сина.
3. Краще в ріднім краї милім
Полягти кістьми, сконати.
4. Час минав, і став помалу
Рідний степ він забувати.
Картка №1
Номери речень |
Визначена послідовність |
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
- Давайте перевіримо, чи правильними були ваші припущення?
В) Читання вірша в цілому (після читання заповнюється контрольна рамка).
Картка №2
Номери речень |
Група №1 |
Група №2 |
Група №3 |
Група №4 |
Група №5 |
Група №6 |
Контрольна рамка |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
- Чиї припущення були правильними? (обговорення)
Фізхвилинка. Вправа на розслаблення м’язів очей та спини.
Г) Вибіркове читання.
- Як жилося в Києві ханському сину?
- Що відчував старий хан без коханої дитини?
- Що вважав хан найсильнішим засобом впливу на сина?
- Як поводив себе ханський син під час розмови з судцем?
- Чи допомогло євшан-зілля повернути сина додому?
- В яких рядках головна думка твору?
- Чим перегукується він з легендою „Вишивані квіти”?
- Чи відчували ви вже коли-небудь подібне? Розкажіть.
V. Вправи з розвитку навичок читання
1.„Дощ, дощик, злива” (читання в повільному темпі, дуже тихо, далі прискорюючи темп та силу голосу).
2. „Будь уважний”.
Знайти та закінчити слово з тексту: роз...(коші), опів...(ночі), най...(святіші).
V. Узагальнення та систематизація знань
1.Лексична робота.
- Поясніть лексичне значення порівнянь.
1.І судець по струнах вдарив!
Наче вітер у негоду. ( дуже сильно)
2. Крадькома пройшов, мов злодій. (тихо)
3. Що, мов кров’ю з його серця,
Слово точиться по слову... (дуже боляче)
2.Складання асоціацій „Запах Батьківщини”. Робота в парах.
- Чим пахне наша Батьківщина? (хлібом, степом, вугільним пилом, трояндами)
3. Порівняння літературних образів. Побудова кіл Венна.
- Чим схожа, а чим
відрізняється доля Яромира та ханського
сина?
Яромир Ханський син
VI. Домашнє завдання
с. 51-54 – виразно читати вірш.
Творче (за вибором): Дібрати прислів’я, якими можна висловити головну думку твору.
Урок №6
Тема: Р. Завадович. Маруся Богуславка.
Мета: забезпечити засвоєння змісту нового твору, вдосконалювати навички читання, навички роботи над текстом; розвивати комунікативні уміння, навички роботи в групі; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Обладнання: картки для роботи в групах („Ключові фрази”), картки для системно-функціонального аналізу.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання
1.Перевірка виразного читання вірша „Євшан-зілля”.
2. Бесіда.
- Які прислів’я дібрали, щоб висловити головну думку? Чому?
- Ви послухали товаришів: хто вправніше виконав завдання?
3. Пояснення змісту одного з найбільш вдало дібраних прислів’їв.
III. Мотивація навчальної діяльності
Складання асоціативного куща.
- Як ви розумієте вираз „любити свою Батьківщину”?
знати традиції
захищати
п
рацювати
Любити свою
Батьківщину
пишатись
бути вірним
сумувати
на чужині
