- •Анотація до теми
- •Урок №1
- •II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- •1. Робота над притчею.
- •2. Повідомлення теми і завдань уроку.
- •Iіі. Вивчення нового матеріалу
- •Робота над віршем г. Черінь „Рідна хата”.
- •Гра „Дешифрувальник”.
- •3. Робота над оповіданням „Найдорожчий скарб” (за б.Харчуком).
- •4. Робота над віршем ю. Рибчинського „Наша мова”.
- •VI. Підсумок уроку. Колове обрамлення
- •VII. Домашнє завдання
- •Урок №2
- •Урок №3
- •VI. Узагальнення знань
- •1.Функціонально-системний аналіз.
- •VI. Вправи з розвитку навичок читання
- •1.„Вертикальне читання”.
- •2.Розвиток кута зору.
- •VII. Узагальнення та систематизація знань
- •Руський лицар, Тисяцький у княжому війську
- •Ханський полонений
- •VIII. Підсумок
- •IX. Домашнє завдання
- •IV. Повідомлення теми
- •V. Вивчення нового матеріалу
- •1.Читання легенди з передбаченням.
- •II. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація знань
- •1. Бесіда. Переказ.
- •2. Виконання тестових завдань.
- •III. Повідомлення теми й мети уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Формулювання поняття ( інструментарій трвз - педагогіки).
- •2.Робота над оповіданням „Сторінки сивої давнини”.
- •V. Вправи з розвитку комунікативних компетенцій
- •1. Ситуативна задача. Робота в парі.
- •2. „Серпантин”.
- •VII. Вивчення нового матеріалу
- •Урок №8
- •Хід уроку
- •1. Введення поняття „мала батьківщина”.
- •Добір синонімів.
- •Робота з прислів’ями.
- •Складання акровірша.
- •Складання діалогу. Робота в парах.
- •Складання усного зв’язного висловлювання.
- •Знайомство з планом творчої роботи. Домашнє завдання.
- •Урок №9
- •1. Вправа „Свобода вибору”.
- •2. Робота над віршем Василя Симоненка „Виростеш ти, сину...”
- •3. Повідомлення правил підсумкової гри „Ключова фраза”.
- •III. Підсумок за темою „Україна – рідний край”. Гра „Ключова фраза”
- •1Сектор. Асоціативний кущ.
- •3 Сектор. Кому належать слова?
- •4 Сектор. Далі....Далі....Далі...
- •5 Сектор. Акровірш-загадка.
- •6 Сектор. Місто, у яке я закоханий.
- •IV. Підсумок
- •V. Домашнє завдання
3. Робота над оповіданням „Найдорожчий скарб” (за б.Харчуком).
а) Читання оповідання учнями мовчки.
- Знайдіть у тексті слова, які є для вас новими?
б) Словникова робота..
Звитяга – перемога, досягнення, успіх.
В) Робота над мовними засобами текту.
- Як письменник описує ніжність української мови, її міць, силу?
- Продовжить фразу словами з тексту:
„ ... така українська мова. Ніжна й тендітна, а міцніша броні, бо ...”
- З чого складається українська мова? Чому оповідання має таку назву?
Д) Розвиток навичок читання.
- Прочитати текст у темпі скоромовки.
4. Робота над віршем ю. Рибчинського „Наша мова”.
А) Самостійне читання вірша учнями. Виконання вправи „Мовний дослідник” (в групах).
Діти обирають спосіб читання ( один, кожний).
- Які слова у тексті є для вас невідомими? Можливі варіанти слів: грішник, спокута, полова, марять, криваві рими.
- Попрацюйте зі словниками. З’ясуйте значення цих слів.
Учням пропонуються тлумачний та українсько-російський словники. Група працює над значенням одного слова чи словосполучення.
Б) Робота над мовними засобами тексту.
- З чим порівнює автор нашу мову? Знайдіть рядки, зачитайте.
- На початку вірша автор називає нашу мову кольоровою. Які кольори у вас асоціюються з мовою? Наведіть приклади і рядками тексту, і своїми спостереженнями.
ІV. Узагальнення та систематизація знань
Рефлексія. Складання сенканту „Мова”.
Мова.
Рідна, милозвучна.
Навчає, любить, захищає.
Ми вивчаємо рідну мову.
Україна.
VI. Підсумок уроку. Колове обрамлення
- Що для нас є Батьківщина?
- Який найдорожчий скарб мають українці?
- Порівняйте зміст оповідання „Найдорожчий скарб” та вірша „Наша мова”: що їх об’єднує ? Яка тема та головна думка творів?
VII. Домашнє завдання
Вивчити вірш „Рідна хата” напам’ять.
Творче завдання (на вибір). Скласти твір-враження (5-6 речень) „Що значить рідна мова для кожного народу”.
Урок №2
Тема: Україна – незалежна держава. Символи України. Гімн України.
Мета: розширити знання про державні символи України, розвивати навички читання, комунікативні уміння, уміння працювати з текстом, складати діалог, виховувати патріотичні почуття, формувати навички поводження під час урочистих подій, виховувати повагу до державних символів.
Обладнання: плакати із зображенням державних символів, аудіозапис Гімну України.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
I. Організація класу
II. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка домашнього завдання.
А) Читання вірша „Рідна хата” напам’ять. Конкурс на кращого читця.
Б) Слухання твору-враження „Що значить мова для кожного народу?”
2. Складання асоціативного куща (на підставі перших вражень ознайомлення з творами теми).
Батьківщина
пісня
мама
МОВА
історія
хата
держава
III. Повідомлення теми. „Мозкова атака”
- Що ви знаєте про Україну взагалі? ( на дошці вчитель записує відповіді учнів).
Можливі відповіді: населення 47 млн., серце Європи, найбільша ріка – Дніпро, 25 областей, столиця Київ, найвища вершина – Говерла тощо.
- Сьогодні ми будемо говорити про молоду незалежну Україну, її державні символи, послухаємо гімн нашої країни, дізнаємось про його авторів.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота над статтею „Україна – незалежна держава”.
А) Словникова робота
Референдум – голосування.
Незалежний – вільний.
Акт – документ.
Б) Читання тексту з позначками ( діти читають текст самостійно та роблять позначки)
+ знаю
- не знаю
? хочу дізнатися
В) Складання таблиці „Поміч”.
+ |
- |
? |
День незалежності. Гімн. Герб. Прапор. |
Акт проголошення незалежності. Референдум.
|
Павло Чубинський. Михайло Вербицький. Герб Київської Русі.
|
Учитель нотує на дошці питання із таблиці „Поміч”, на які діти не знайшли відповіді у тексті, та пропонує створити творчу групу для їх дослідження та презентації на наступному уроці.
В) Бесіда.
- Що для вас було відомо? Про що ви дізналися вперше? Яку додаткову інформацію хотіли б отримати?
Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м’язів плечей.
Г) Бесіда.
– Який цей текст за жанром? Чому?
- А що таке гімн? Коли його виконують? Хто автори Гімну України?
- Що ви знаєте з уроків громадянської освіти, виховних годин про Павла Чубинського?
- Що є Гербом України? Що означає цей символ?
- Чому український прапор має такі кольори?
2. Прослуховування Гімну України.
- Як треба поводити себе під час звучання Гімну країни? Чому?
V. Узагальнення та систематизація знань
Самостійна робота „Написання чернетки”.
Учням пропонується речення, в якому думки в скороченому вигляді.
- Додати інформацію.
24 серпня 1991 року було прийнято незалежність України.
Доповнений варіант: 24 серпня 1991 року Верховною Радою України було прийнято Акт проголошення незалежності України.
Рефлексія. Гроно.
Робота в групах.
всенародний
референдум
акт НЕЗАЛЕЖНА визнана іншими
п
роголошення
ДЕРЖАВА країнами
має
символи
V. Вправи з розвитку навичок читання
1. Читання-розвідка.
- Знайти в тексті словосполучення „княжої доби України-Русі”, слово „очевидно”, „живить”.
2. „Снігова куля”.
- Прочитати третій абзац з поступовим підвищенням голосу.
VII. Комунікативні вправи
Складання діалогу за змістом прочитаного.
Робота в парах.
Ситуативне завдання.
- Ви приїхали на святкування Дня незалежності однієї з європейських країн. У вас хочуть дізнатися про вашу країну. Яка розмова може відбутися між вами?
Наприклад:
- Коли проголошена незалежність України?
- 24 серпня 1991 року.
- Яким документом підтверджена ця подія?
VIII. Підсумок уроку
- Що вдалося на уроці? Що ні?
IX. Домашнє завдання
Вивчити текст Гімну України напам’ять (учні отримують індивідуальні картки з повним текстом).
Для творчої групи. Підготувати повідомлення про авторів Гімну України.
