Тема: Урок позакласного читання за романом Рея Бредбері «Кульбабове вино»
Мета: популяризувати творчість великого фантаста Рея Бредбері, показати різноманітність тематики творів письменника, розвивати навички аналізу художнього тексту, навчати учнів робити узагальнення та висновки, сприяти вихованню в школярів високих моральних цінностей.
Особливості проведення уроку:
Обладнання: : тексти роману «Кульбабове вино», портрет Рея Бредбері.
Хід уроку
Ми повинні розвиватися, ставати чеснішими, добрішими. Люди повинні навчитися любити себе, своє життя, увесь світ.. Ми повинні розвивати свої гарні сторони. Рей Дуглас Бредбері
I. Мотивація навчальної діяльності
Чи можна сьогодні уявити сучасну літературу без жанру фантастики? Звичайно, ні. Чи можна уявити собі цей жанр без творчості великого американського письменника Рея Дугласа Бредбері, нашого сучасника, якому 22 серпня виповниться 90 років? Звичайно, ні. І сьогодні ми спробуємо зазирнути в творчу лабораторію письменника, щоб впевнитися, що наукова фантастика завжди була й буде казкою, що вчить моралі.
II Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу
1. Знайомство з біографією письменника-фантаста (Дві групи учнів виступають у ролях журналістів та бібліографів)
Журналісти: Коли й де народився Рей Бредбері, ким були його батьки?
Бібліографи: Рей Бредбері народився 22 серпня 1920 року в шпиталі на вулиці Сент-Джеймс-стріт 11, у місті Уокіган, штат Іллінойс Сполучених Штатів Америки . Повне ім'я − Реймонд Дуглас (друге ім'я на честь знаменитого актора Дугласа Фербенкса). Дід та прадід Рея, нащадки першопоселенців - англійців, прибувших до Америки в 1630 році, у кінці 19 сторіччя видавали дві іллінойські газети: (у провінції це визначене положення в суспільстві й відомість). Батько − Леонард Сполдінг Бредбері. Мати - Марі Естер Моберг, шведка за походженням.
Журналісти: Психологи стверджують, що майбутнє людини закладається в дитинстві. Яким воно було в письменника? Бібліографи: З раннього дитинства Рей ріс в атмосфері великої, дружної сім'ї. Саме завдяки цьому був написаний роман «Кульбабове вино» і пов'язаний з ним спільними героями цикл оповідань. Взагалі з дитинства Бредбері багато що перейшло в літературу, велика кількість його творів присвячена родичам. Наприклад, книга "Ліки від меланхолії" присвячена батьку, а збірник віршів «Коли слони останній раз у подвір'ї квітли» він наділив такою присвятою: «Ця книга− в пам'ять моєї бабці Мінні Девіс Бредбері, і мого дідуся Семюела Хінкстона Бредбері, і мого брата Семюела, і сестри Елізабет. Всі вони давно померли, але я й зараз їх пам'ятаю». Часто він вставляє їхні імена у свої оповідання.
Журналісти: Яку освіту отримав Бредбері Бібліографи: Бредбері гарно вчився в школі, але грошей на подальшу освіту не було. Колись пізніше він напише есе про те, як він вчився в бібліотеках... У біографіях Бредбері написано: освіта середня, з 1943 р. − професійний письменник. Рей працював продавцем газет, а вільний час присвячував самовдосконаленню. Він став членом «Ліги наукових фантастів». В 1942 р. вже почав жити на «письменницькі» гроші. 1947 рік став переломним у житті Бредбері - він одружився на продавщиці з книжкового магазину − Меггі Маклюр. Але, напевне, піком життя Рея стали 50-53 роки, коли два його твори− «Марсіанські хроніки» й «451 за Фаренгейтом» вийшли в друк. Почалося інше життя - тридцятитрьохрічний Рей Дуглас Бредбері став всесвітньо відомим. сти: Чому Бредбері став письменником-фантастом?
Бібліографи: Магія книги захопила Рея з Різдва 1925 р., коли тітка подарувала йому фантастичний комікс «Жив-був якось». Потім вона прочитала хлопчині книжки Л. Френка Баума про чарівну країну Оз, а матір познайомила з оповіданнями Едгара По. Потім прийшла черга Едгара Райса Берроуза з його захоплюючими романами про пригоди Тарзана в джунглях. А світ наукової фантастики відкривається Рею в 1928 р., коли йому в руки потрапляє перший випуск журналу Хьюго Гернсбека «Дивовижні історії» і він із захопленням читає оповідання «Світ гігантських мурах». З цього моменту його уява стає заручницею «країни фантазії». В одному з інтерв'ю на питання: «У якому віці ви почали писати?» йде − відповідь: «В 12 років. Я не міг купити продовження «Марсіанського воїна»Едгара Берроуза, адже ми були бідною сім'єю... і тоді я написав свою власну версію». Так почалася літературна кар'єра одного з найвидатніших письменників ХХ століття. Журналісти: Дуже часто у світовій літературі мі бачимо приклади, коли письменники здобувають визнання влади після смерті. Чи має великий письменник звання , титули зараз, при житті?
Бібліографи: Так, він є Почесним доктором літератури коледжу Уіт'єр (штат Каліфорнія). Лауреат премій О.Генрі, Бенджаміна Франкліна, премії Американської академії, премії Енн Радкліф, премії «Гендальф». У 1988 році удостоєний титулу «Гранд-майстер». В 1989 − премія Брема Стокера «За досягнення всього життя». Рей Бредбері в одному з інтерв’ю сказав: «Я не можу назвати письменника, чиє життя було б краще мого. Мої книги всі видані, мої книги є в усіх шкільних бібліотеках й, коли я виступаю перед публікою, мені аплодують ще до того, як я почну говорити.»
Журналісти: Яким же є творчий спадок Рея Бредбері?
Бібліографи розповідають цікаві факти:
Сім справджених пророкувань Рея Бредбері
Мобільні телефони – в оповіданні «Убивця» описується радіобраслет, що дозволяє розмовляти на ходу.
Телекімната з повним ефектом присутності (тривимірне зображення, стереозвук) - оповідання «Вельдт».
«Розумний будинок» − можливість дистанційно управляти кондиціонером, пральною машиною, іншою побутовою технікою («451 градус по Фаренгейту»).
* Плеєри − мініатюрні «черепашки», радіоприймачі-втулки, що вставляють у вуха («451 градус по Фаренгейту»).
Телеекрани на півстіни, що показують дурні реаліті-шоу – «451 градус по Фаренгейту».
* Засилля реклами, що отупляє, «− 451 градус по Фаренгейту».
Робот у вигляді тварини − японські роботи «Айбо», виконані у вигляді собачок, поки мало схожі на механічного із «451 градуса по Фаренгейту». Але якщо хтось вирішить їх перепрограмувати...
III Аналіз роману «Кульбабове вино»
Вступне слово вчителя
Починаючи з найпершої розповіді «Дилема Холенборхена»(1938), Бредбері ставить в основу своєї творчості проблему людського існування, що споконвічно є драматичним. Уже там він піднімає ті питання, які червоною ниткою пройдуть через всі його книги. Коротенько ці проблеми один з дослідників передає так: «Дитина породжена світовим цілим, але кидає йому виклик. Вона ще зв'язана пуповиною з матеріальним світом, але вже намірилася стати його паном, подумки перевершує його, терзається гординею. Її тіло піддається смерті, але вона уже прагне до безсмертя. Якщо ж людині вдається втихомирити свою гординю, вона бачить у навколишньому світі не ворога, а партнера по буттю, об'єкт творчої любові.» Тому людина завжди приречена вибирати або Зло, або Добро, або самообмежуюче від світу «ні», або самостверджуюче «так». Рей Бредбері засобами наукової фантастики піддає «істоту розумну» несподіваним і навіть парадоксальним моральним іспитам, а тьма й світло, війна й мир, добро й зло, поневолення й звільнення переплетені в його романах. Одним з таких є «Кульбабове вино»
«Мозкова атака»
- У якому місті проходять дії роману? (Гринтаун)
Який це штат? (Іллінойс)
- У якому році? (1928)
- Яка пора року показана у творі? (Літо)
- Скільки жителів проживає в місті? (26000349)
- Назвіть імена головних героїв роману. (Дуглас Сполдінг та Том)
- Скільки років Тому? (10)
- Скільки років Дугласу? (12)
- Від якої особи ведеться розповідь? (3-ї)
Аналіз первинного сприйняття твору
- Розкажіть про свої перші враження від прочитаного твору. закінчити речення
На сьогоднішньому уроці я хотів би…
Від сьогоднішнього уроку я чекаю…
Бесіда по питаннях
- Скільки планів розповіді мі бачимо в романі? Про що кожен з них? ь у романі ведеться в трьох планах. Перший – це веселі й сумні пригоди головного героя книги Дугласа влітку 1928 р., початкові враження підлітка від спілкування з світом людей і природи. Хлопчик веде щоденник подій, виразно визначивши їхню сутність для себе: «Звичайні справи й події», «Відкриття й одкровення».
Другий план – картини життя провінційного містечка Гринтаун, зеленого містечка Америки 20-х років ХХ ст. й її минулого, переданого в спогадах полковника Фрілея, місис Элен Луміс, міс Бентлі й інших персонажів.
Третій план - міркування оповідача-дорослого про героїв книги, про дитинство, про час і про природу.)
- Чому ж реальний, навіть автобіографічний твір відноситься до жанру фантастики?
(Фантастика − це зовсім не обов'язково якісь незвичайні пригоди, подорожі в просторі й часі, а насамперед − один зі способів зображення людини, його внутрішнього світу. І хоча спосіб цей трохи казковий, зате зображення виходить більше яскравим, підкресленим, і всі ці риси художнього відображення світу ми знаходимо в автобіографічному романі Бредбері, в якому повною мірою відбилося романтично-казкове осмислення фантастичного жанру.)
- Наведіть приклади фантастичного в романі.
(Дугласу постійно здається, що за зовнішньою плівкою дійсності прозрівають якісь примарні риси: наприклад, під зовнішньою оболонкою чаклунки Таро з магазину гральних автоматів ховається дійсна чаклунка, за наказом Наполеона залита у віск; пляшки з вином кульбаб справді ховають у собі чари літа; лахмітник Джонас − чарівник-цілитель; Душогуб − з перевертень; Яр − форпост війни природи з Містом; полковник Фрілей − Машина часу, і «замість особи в нього − годинники» і т.д.)
-Яка роль казкового початку книги?
(Казковий початок відразу вводить читача в атмосферу чудесного, світлого.)
-Що символізує в романі кульбабове вино ? По-перше, це символ літа, по-друге, - літа як пори канікул і дитячих радостей, по-третє – чогось такого, що завжди повинне бути світлим, незаплямованим, по-четверте, це символ збереження пам'яті про минуле, по-п'яте, − символ самого життя й т.д. Можна додати, що воно ще й цілющі ліки, і сімейний ритуал, що поєднує членів роду.)
Слово вчителя. Таким чином, роман «Кульбабове вино » − це спогад про минуле. Саме ж кульбабове вино − не просто одна з найбільш пам'ятних речей дитинства, але й така, що символізує, узагальнює собою весь образ дитинства, яким його бачить письменник. Одночасно із цим Бредбері намагається досліджувати для себе й показати читачеві, як дитячі враження, зв'язані насамперед з кульбабовим вином, цим маленьким епізодом з його життя, розбудили в ньому здатність бачити життя не тільки таким, яким воно є для всіх людей, а трошки казковим, трошки фантастичним)
Як ви думаєте, яка головна проблема роману?
(Боротьба добра зі злом, життя зі смертю складає головну нитку проблематики роману)
Через чиє сприйняття вона розкривається?
(Через сприйняття дитини, його поступове збагнення основних проблем людського існування)
- У чому особливість стилю твору? ( ( Стиль розповіді представляє чергування зовнішніх описів подій (притч) та внутрішніх монологів героя)
Як ви думаєте, в кому з героїв роману найбільше втілені риси самого письменника?(Біографічні риси самого Бредбері найбільше повно відображені в образі 12-літнього Дугласа Сполдінга. Про це свідчать найрізноманітніші факти: по-перше, сам перегук імен: Дуглас − друге ім'я письменника, дане йому на честь знаменитого актора німого кіно Дугласа Фербенкса; по-друге, йому автор приділяє більше уваги; по-третє, у нього більша тяга до фантазії й творчої уяви (так, саме він висуває ідею, що в автоматі, що за монету пропонує гадальну карту, заточена жива чаклунка Таро); по-четверте, Дуглас більш тонко відчуває життя, його невловимі для очей більшості сторони; по-п'яте, він записує враження про пережите.)
У чому особливість розкриття образу головного героя? (Ми бачимо Дугласа таким, яким він сам сприймає себе, але бачимо його й очима навколишніх, і через авторську оцінку-міркування.)
Як Дуглас ставиться до природи ? Зачитайте.
- Як ви думаєте , чи співпадає ставлення до природи героя роману та самого письменника? (У цьому міркуванні виразно чутна авторська позиція, негативне відношення самого Бредбері до технік, і позитивне − до природи. ) алізує письменник свого героя? Доведіть це.
(Так. Це добросердий і допитливий хлопчик, що чуйно сприймає всі події, захоплено ставиться до природи, любить своїх рідних і друзів, йому знайоме почуття жалю, дружньої відданості, у нього допитливий розум і тонка душа. Йому багато чого цікаво й багато чого хочеться: тенісні туфлі символізують для нього новий спосіб освоєння світу, відновлення вражень, і він не жалкує на них всіх своїх грошей; йому цікаве вино з кульбаб, і сніжинки, які можна піймати в коробку, і бджоли, які зовсім не бджоли, а цілий світ, і небо, що вплелося в листя)
Доведіть, що праця, на думку Рея Бредбері, не просто технічна робота, а радісна творчість, насолода. Приклади: виготовлення вина з кульбаб, кухонна діяльність бабусі. . Усе, що намагається раціоналізувати працю, додати йому автоматизм, упорядкованість (як трапилося це з тіткою Розою, яка намагалася навчити бабусю готовити по повареній книзі, із чітко й доцільно обладнаним робочим місцем), − руйнує сам результат праці. Така думка Бредбері.)
Що на думку Рея Бредбері є «машиною щастя»? («Машина щастя» - родина, осередок суспільства, заснована на любові й боргу. Власна родина− лоно живих і непідроблених радостей, необхідних людині. Треба свіжим поглядом подивитися на своїх рідних та близьких і переконатися, як «рухаються, чіпляються один за одного, зупиняються й знову впевнено й рівно вертяться всі гвинтики, коліщата домівки» .
Із інтерв'ю Рея Бредбері (учні читають в ролях журналіста й письменника)
- Яку думку доносить до читача письменник за допомогою образу містера Джонаса?( Існує закономірність − зло найчастіше породжує зло і йде по колу, інший раз наростаючи, як сніжний ком, а добро породжує добро й теж іде по колу, лавинообразно. За отримане добро не слід чекати нагороди, а треба вчасно передати його далі, завдяки чому гуманний початок ніколи не вмре в душах людей. Світ же без добра страшний, як випалена пустеля.) повісті показана проблема непорозуміння між поколіннями? пити тимчасову прірву для дітей − нелегке завдання. Про це свідчать приголомшливі по силі епізоди з роману − зустріч дітей Эліс, Джейн і Тома Сполдингів зі старою місис Бентлі. Діти не можуть зрозуміти старості й смерті, життя для них - насамперед безмежне «сьогодні». Тому вони не можуть повірити в те, що міс Бентлі теж колись була дівчинкою із золотими кучерями, грала в класи, і що вони коли-небудь стануть такими ж старими й зморщеними, як вона.) - різні художні засоби в шкірному плані ( у першому − діалоги між дітьми (в них автор намагається передати уривчасту дитячу мову; тут багато окличних та питальних речень, фрази будуються короткі, часто використовуються неправильні звороти, переривання); в іншому − мова вставлених новел відповідає змісту кожної; у третьому − мова філософічна, довгі речення, багато метафор, епітетів); наявність символів; багато уособлень, метафор, паралелізмів. вчителя Чарівним, наповненим добром і світлом, диваками й дивними машинами, овіяний магією мрій, легенд і лісу, світ дитинства в «зеленому містечку» уже проривається окремими наривами в неясний, тривожний світ, що оточує Гринтаун, з усіма його проблемами й протиріччями, з його хворобами, смертю, убивствами, марновірством, з усією його бездушною технікою. У романі ці прояви зустрічаються у вигляді поки що одиничних епізодичних дисгармоній, але вони серйозно тривожать Дугласа. Яким він виросте, ми, на щастя, знаємо. Таким, яким став сам письменник Рей Дуглас Бредбері. Любов до життя, уміння по-справжньому його бачити, уміння цінувати добро й творити його самому, різнобічність відчуття зовнішнього світу, бажання, роздумуючи над всім цим, трошки пофантазувати, - це той загальнолюдський і художній мінімум, з якого виріс Бредбері і який відображений у його романі «Кульбабове вино ». «Що значить для вас любов?» − запитали Бредбері в одному з останніх інтерв'ю. І він відповів так: «Вона існує в безлічі форм. По-перше, може бути любов до ідеї! До ідеї настільки великої, що ви прагнете повідати її іншим людям. Я знайомлю їх з вітром, із заходом зорі, зі звуком листів... І коли люди літньої ночі бігають босоніж по траві, вони згадують про мене, говорячи: «Ех, як би все це сподобалося Бредбері!» Я передав їм свою любов до життя. Я навчив їх бути свідомими − от що значить любов. Ви починаєте з малого, а будите в людях самі піднесені почуття».
Подібного роду любов - до природи, мешканців містечка, дітей, літа й життя передана їм у романі «Кульбабове вино». Життя сприймається їм (і його героєм Дугласом) як фантастичний дарунок, який варто берегти.
IV Рефлексія
- Чого навчив особисто вас цей роман?
- Які ви виписали з нього афоризми?
*Кожна людина для себе − одна єдина на світі. * Скільки часу можна дивитися на захід? Кому потрібний вічний захід? Адже до всього звикаєш і вже просто перестаєш зважати. Ми тому й любимо захід, що він буває раз у день. * Перше, що довідаєшся в житті - це те, що ти дурень. Останнє, що довідаєшся - це що ти все той же дурень. * Будь тим, хто ти є, постав хрест на тім, чим ти був. * Берегти всякий мотлох − тільки намагатися обдурити себе. * У війні не виграють. Всі тільки й роблять, що програють. І хто програв останнім, просить миру. Вино з кульбаб - піймане й закупорене в пляшки літо.
* Щоб стати чоловіками, хлопчиськи повинні мандрувати, завжди, все життя мандрувати.
- Продовжити речення На сьогоднішньому уроці я –
зрозумів …
дізнався…
- я змінив своє ставлення до…
- я запитав би в автора…
Анонсування інших творів Рея Бредбері
Слово учням – рекламним агентам
1.Імпровізація на тему нещасної любові. «Ревун» − дуже гарне й сумне оповідання. Воно просто не може не сподобатися. «...От воно, життя <...> Вічно все те ж: один чекає іншого, а його немає й немає. Завжди хто-небудь любить сильніше, ніж люблять його. І наступає година, коли тобі хочеться знищити те, що ти любиш, щоб воно тебе більше не мучило...» Прочитайте, не пошкодуйте 5-10 хвилин, і ви відчуєте всю глибину й зворушливість твору.
2 «Кішкина піжама"» − оповідання, на честь якого й була названа книга. Дві людини, молодий чоловік і молода жінка, проїжджаючи в своїх автомобілях по шосе, одночасно помічають на дорозі кошеня й різко загальмовують, прагнучи кожний взяти його до себе. Оповідання про вечір з життя цих двох, про їхню суперечку, хто ж переважніше як хазяїн для цього кошеняти. У кожного свої доводи й свої історії. Зрештою вони вирішують надати кошеняті можливість самому вибрати, кому він хоче належати.
3. Для тих, хто любить детективи. «Давайте всі уб’ємо Констанцію». Дія детективу відбувається в Голівуді. Починається ж усе з того, що на хеллоуінській вечірці, рівно опівночі, на легендарному цвинтарі, що примикає до легендарної студії, головний герой (письменник-фантаст і сценарист) бачить студійного магната, що загинув у таку ж ніч Хелоуіна двадцять років тому. Як відшукати вихід з лабіринту смертей, хто у цьому допоможе … Прчитайте , не пожалкуєте .
4. Якщо ви любите наукову фантастику, вашою настільною книгою стане «451 градус по Фаренгейту», якщо ж улюблений жанр – фентезі, «Марсіанські хроніки» на вас чекають.
V Домашнє завдання: В одній з книг Бредбері писав: «Моя робота – це допомогти вам закохатися. » Спробуйте закохати батьків у творчість Рея Бредбері так, щоб вони прочитали хоча б 1 твір письменника.
