
- •Розв’язання
- •Задача 2 Обчислення загальної суми прибутку від реалізації продукції та загальних індексів рентабельності продукції змінного, фіксованого складу та впливу структурних зрушень
- •Розв’язання
- •Задача 3 Розрахунок темпів зростання номінальних та реальних доходів
- •Розв’язання
- •Задача 4 Визначення суми нарахованих відсотків та обчислення кінцевої суми боргу
- •Розв’язання
- •Задача 5 Визначення показників швидкості обороту позик
- •Розв’язання
- •Для букв д, е, є, ж, х, ц задача 1. Визначення середнього розміру позики, середнього терміну користування позикою та середнього числа оборотів позик за рік
- •Розв’язання
- •Визначення рівня монетаризації економіки та темпів зростання ввп та грошової маси м3
- •Розв’язання
- •Основні показники темпів зростання грошової маси м3, ввп та рівня монетаризації економіки за 2001-2003 роки
- •Задача 3. Визначення середньої купюрності банкнот
- •Розв’язання
- •Задача 4. Розрахунок показників динаміки про податкові надходження України
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Задача 2. Розрахунок купюрного розподілу грошової маси, середньої величини купюри та моди
- •Розв’язання
- •Розрахунок показників динаміки реальних доходів на одну особу
- •Розв’язання
- •Задача 4. Визначення впливу окремих факторів на обсяг одержаного підприємством прибутку при реалізації продукції
- •Розв’язання
- •Іі спосіб
- •Для букв л, м, н, о, ч, ш задача 1. Розрахунок грошового мультиплікатора та темпів зростання грошової маси та грошової бази
- •Розв’язання
- •Основні показники динаміки грошового обігу
- •Задача 2. Розрахунок середнього розміру позики, середнього терміну користування позиками та середнього числа оборотів позик за рік
- •Розв’язання
- •Задача 3. Порівняння величини доходів та видатків бюджету з величиною ввп
- •Розв’язання
- •Задача 4. Порівняння позики з нарахуванням проценту щорічно та додаванням до основної суми боргу з позикою під прості проценти
- •Розв’язання
- •Задача 5. Обчислення коефіцієнтів швидкості обігу та розміру вивільнення або додаткового залучення оборотних засобів унаслідок зміни швидкості їх обороту
- •Розв’язання
- •Для букв п, р, с, т, щ, ю я
- •Розрахунок швидкості обігу грошової маси, готівки та абсолютного приросту швидкості обігу грошової маси
- •Розв’язання
- •Розрахунок показників структури за роками (вартість цінних паперів)
- •Розв’язання
- •Вартість цінних паперів України у 2000 – 2004 р. Р.
- •Розв’язання
- •Задача 4. Визначення коефіцієнту еластичності середнього розміру вкладу від рівня доходу
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Список використаної літератури
Задача 2. Розрахунок купюрного розподілу грошової маси, середньої величини купюри та моди
Маємо такі дані про купюрний розподіл денної виручки торгових підприємств двох міст, яка надійшла 08.02 поточного року:
Показник |
Номінал купюри, грн. |
|||||||
1 |
2 |
5 |
10 |
20 |
50 |
100 |
200 |
|
Кількість грошових знаків у місті, тис. шт.: А |
6 |
12 |
190 |
100 |
17 |
18 |
5 |
2 |
Б |
87 |
84 |
19 |
55 |
30 |
15 |
7 |
3 |
1. Визначте купюрний розподіл грошової маси у відносних величинах для кожного міста.
2. Обчисліть середню величину купюри для кожного міста.
3. Розрахуйте моду для кожного міста.
Зробіть висновки.
Розв’язання
Купюрний склад грошової маси – це питома вага грошових знаків різної вартості (номіналу) в загальній масі грошей, що знаходиться в обігу. Купюр ний склад розраховують як за кількістю купюр, так і за їх сумою. Ці дані використовують при визначенні оптимальної структури грошових знаків при їх виготовленні та розподілі по території країни між банківськими установами.
Формується купюрний склад грошової маси під впливом рівня грошових доходів населення, його схильності до витрачання грошей, структури роздрібного товарообороту, роздрібних цін на товари та послуги тощо.
Відповідно умовам задачі, розрахуємо суму грошової маси для кожного міста, перемноживши кількість купюр на їх номінал.
Для
міста А:
тис. грн.
Для
міста Б:
тис. грн.
Для розрахунку купюрної структури грошової маси скористаємося наступною формулою:
,
де Мі – грошова маса і-ї купюри в обігу,
- загальна
сума грошової маси в обігу.
Для міста А:
N1 = 6*100/4120 = 0,15%
N2 = 24*100/4120 = 0,58%
N5 = 950*100/4120 = 23,06%
N10 = 1000*100/4120 = 24,27%
N20 = 340*100/4120 = 8,25%
N50 = 900*100/4120 = 21,84%
N100 = 500*100/4120 = 12,14%
N200=400*100/4120 = 9,71%
∑Nf = 0,15 + 0,58 + 23,06 + 24,27 + 8,25 + 21,84 + 12,14 + 9,71 = 100%
Для міста Б:
N1 = 87*100/3550 = 2,45%
N2 = 168*100/3550 = 4,73%
N5 = 95*100/3550 = 2,68%
N10 = 550*100/3550 = 15,49%
N20 = 600*100/3550 = 16,9%
N50 = 750*100/3550 = 21,13%
N100 = 700*100/3550 = 19,72%
N200= 600*100/3550 = 16,9%
∑Nf = 2,45 + 4,73 + 2,68 + 15,49 + 16,9 + 21,13 + 19,72 + 16,9 = 100%
Загальна кількість грошових знаків дорівнює:
місто А: ∑f = 6 + 12 + 190 + 100 + 17 + 18 + 5 + 2 = 350 штук
місто Б: ∑f = 87 + 84 + 19 + 55 + 30 + 15 + 7 + 3 = 300 штук
Аналізуючи розраховані дані, можна зробити наступні висновки стосовно структурного розподілу купюрної маси для кожного міста:
- грошова маса в обігу в місті А перевищує грошову масу в обігу в місті Б на 570 тис. грн. (4120-3550=570) або на 50 тис. штук купюр;
- максимальна кількість грошових знаків одного номіналу в місті А дорівнює 190 тис. шт. і відповідає купюрі номіналом 5 грн., а також часто зустрічається купюра номіналом 10 грн. (кількість дорівнює 100 тис. шт.);
- в місті Б найчастіше зустрічаються купюр номіналом 1 та 2 грн. (їх кількість досягла 87 та 84 тис. шт. відповідно);
- в структурному розподілі міста А найбільшу питому вагу в купюрній структурі грошової маси мають купюри номіналом 10 грн. (24,27%), 5 грн. (23,06%) та 50 грн. (21,84%); найменшу вагу в структурному розподілі купюр (менше 1%) мають купюри номіналом 1 та 2 грн. (0,15% та 0,58% відповідно);
- в структурному розподілі міста Б найбільшу питому вагу мають купюри номіналом 50 грн. (21,13%), 100 грн. (19,52%) та 10 грн. (21,84%); найменшу вагу (менше 5 %) – купюри номіналом 1 та 2 грн. (2,45 та 4,73% відповідно).
2. Динаміку купюрного складу грошової маси, тенденції змін її складових можна отримувати, використовуючи дані про середню купюрність. Розрахунок середньої купюрності грошей здійснюється за формулою:
,
де
,
.
Визначимо питому вагу кількості купюр в загальній кількості купюр:
місто А:
d1 = 6/350 = 0,0171
d2 = 12/350 = 0,0343
d5 = 190/350 = 0,5429
d10 = 100/350 = 0,2857
d20 = 17/350 = 0,0486
d50 = 18/350 = 0,0514
d100 = 5/350 = 0,0143
d200 = 2/350 = 0,0057
∑d = 0,0171 + 0,0343 + 0,5429 + 0,2857 + 0,0486 + 0,0514 + 0,0143 + 0,0057 = 1
місто Б:
d1 = 87/300 = 0,29
d2 = 84/300 = 0,28
d5 = 19/300 = 0,0633
d10 = 55/300 = 0,1833
d20 = 30/300 = 0,1
d50 = 15/300 = 0,05
d100 = 7/300 = 0,0233
d200 = 3/300 = 0,01
∑d = 0,29 + 0,28 + 0,0633 + 0,1833 + 0,1 + 0,05 + 0,0233 + 0,01 = 1
Для
міста А середня купюрність дорівнює:
грн. або
Для
міста Б середня купюрність дорівнює:
грн. або
Отже, в місті А та в місті Б середня купюрність наближається до купюри номіналом 10 грн.
Розрахуємо моду для кожного міста.
Мода (М0) – це значення варіанти, що найчастіше повторюється в ряду розподілу. Спосіб обчислення моди залежить від виду статистичного ряду. Для атрибутивних і дискретних рядів розподілу моду визначають візуально без будь-яких розрахунків за значенням варіанти з найбільшою частотою (часткою).
Для міста А мода – це купюра номіналом 5 грн. (кількість цієї купюри є максимальною, досягає 190 тис. шт. і перевищує 50% (54,29%)).
Для міста Б модою є купюра номіналом 1 грн. (кількість цієї купюри є максимальною, досягає 87 тис. шт. і питома вага її в загальній кількості складає 29 %).
Дані розрахунків занесемо у допоміжну таблицю:
ЗАДАЧА 3.