Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція 3-4. Іграшка, її роль і значення у грі д...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
137.73 Кб
Скачать

Лекція 3-4. Іграшка, її роль і значення у грі дитини із тяжкими вадами мовлення

Вид заняття: лекційне заняття.

Мета: ознайомити студентів з передумовами виникнення дитячої гри та етапами її розвитку у дітей дошкільного віку; розвивати вміння вести дискусії та вступати в діалоги з нової теми.

Методи: словесні: бесіда, розповідь.

Дидактичні засоби навчання:

Література

Структура заняття

  1. Організаційна частина заняття: (написати).

  2. Повідомлення теми і завдання лекції: (написати).

  3. Актуалізація опорних знань студентів: (написати).

  4. Мотивація навчальної діяльності студента: (написати).

  5. Підведення підсумків лекції: (написати).

  6. Домашнє завдання: (написати).

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ З ДИСЦИПЛІНИ

МЕТОДИКА ЛОГОПЕДИЧНОЇ РОБОТИ

ТА ІГРИ В ЛОГОПЕДИЧНІЙ РОБОТІ”

Лекція 3-4.

ІГРАШКА, ЇЇ РОЛЬ І ЗНАЧЕННЯ У ГРІ ДИТИНИ

ІЗ ТЯЖКИМИ ВАДАМИ МОВЛЕННЯ

Ключові поняття: (написати).

Мета: (написати).

План лекційного заняття:

  1. Передумови виникнення дитячої гри.

  2. Етапи розвитку дитячої гри в дошкільному віці.

  3. Іграшка як супутник дитячої гри.

  4. Класифікація дитячих іграшок.

  5. Педагогічні вимоги до іграшки.

Зміст лекції:

  1. Передумови виникнення дитячої гри.

Гра – великий винахід людини; вона має для його біологічного, соціального і духовного розвитку не менше, а, може бути, навіть і більше значення, ніж вогонь і колесо. ... У ній, як у дзеркалі відображалася історія людства з усіма його трагедіями і комедіями, сильними і слабкими сторонами. Ще в первісному суспільстві існували ігри, що зображували війну, полювання, землеробські роботи, переживання дикунів з приводу смерті пораненого товариша. Гра була пов’язана з різними видами мистецтва. Дикуни грали як діти, в гру входили танці, пісні, елементи драматичного та образотворчого мистецтва. Іноді ігор приписували магічні дії. Таким чином, людська гра виникає як діяльність, яка відокремилася від продуктивної трудової діяльності та представляє собою відтворення відносин між людьми. Так з’являється гра дорослих, гра як основа майбутньої естетичної, образотворчої діяльності. З чим пов'язане виникнення дитячої гри?

Дитинство існувало не завжди. Про виникнення дитинства можна говорити лише тоді, коли зникає можливість безпосереднього включення дітей у виробничий працю дорослих. До людському дитинству, як до особливого етапу підготовки дитини до майбутнього дорослого життя пред’являлися все більші й більші вимоги. Чим вищий розвиток суспільства, тим складніше стає період підготовки дитини до дорослого життя. Гра виникає вході історичного розвитку суспільства в результаті зміни місця дитини в системі суспільних відносин. Вона соціальна за своїм походженням, за своєю природою.

Гра не виникає стихійно, а складається в процесі виховання. Будучи потужним стимулом розвитку дитини, вона сама формується під впливом дорослих. У процесі взаємодії дитини з предметним світом, обов’язково за участю дорослого, не відразу, а на певному етапі розвитку цієї взаємодії і виникає справді людська дитяча гра.

“Гра, ігрова діяльність, один з видів діяльності, характерних для тварин і людини” – наголошується у Педагогічної енциклопедії. Поняття “гра” (“ігрища”) в російській мові зустрічається ще в Лаврентіївському літописі.

Спробу систематичного вивчення гри першим зробив в кінці xix століття німецький учений К. Гросс, який вважав, що в грі відбувається предупражненіе інстинктів до майбутніх умов боротьби за існування (“теорія попередження”). К. Гросс називає гру початковою школою поведінки. Для нього, хоч би зовнішніми чи внутрішніми факторами гри не мотивувалися, сенс їх саме в тому, щоб стати для дітей школою життя.

Позицію К. Гросса продовжив польський педагог, терапевт і письменник Януш Корчак, який вважав, що гра – це можливість відшукати себе в суспільстві, себе в людстві, себе у Всесвіті. В іграх закладена генетика минулого, як і в народній дозвіллі - піснях, танцях, фольклорі.

Гра в будь-яку історичну епоху привертала до себе увагу педагогів. У ній міститься реальна можливість, виховувати і навчати дитину в радості Ж.Ж. Руссо, І.Г. Песталоцці намагалися розвинути здібності дітей відповідно до законів природи і на основі діяльності, прагнення якій притаманне всім дітям. Центром педагогічної системи Ф. Фребеля є теорія гри.

За Ф. Фребелем, дитяча гра – “дзеркало життя” і “вільний вияв внутрішнього світу. Гра – місток від внутрішнього світу до природи”. Природа представлялася Ф. Фребелем у вигляді єдиної і різноманітною сфери.

К. Ушинський схилявся до розуміння неосяжних творчих можливостей людини. Він відділяв вчення від гри і вважав його неодмінною обов’язком школяра. “Вчення, засноване тільки на інтересі, не дає зміцніти самовладанню і волі учня, так як не всі у вченні цікаво і прийде багато чого, що треба буде взяти силою волі”. Однак, погоджуючись з необхідністю вольових зусиль під час навчання, не будемо знижувати і значення гри та інтересу.

Значення гри у розвитку та вихованні особистості унікально, тому що гра дозволяє кожній дитині відчути себе суб'єктом, проявити і розвинути свою особистість. Є підстави говорити про вплив гри на життєве самовизначення школярів, на становлення комунікативної неповторності особистості, емоційної стабільності, здатності включатися в підвищений рольової динамізм сучасного суспільства.

Гра завжди виступає як би в двох часових вимірах: у сьогоденні і майбутньому. З одного боку, вона надає особистості миттєву радість, служить задоволенню актуальних потреб. З іншого боку, гра спрямована в майбутнє, так як у ній, або прогнозуються або моделюються життєві ситуації, або закріплюються властивості, якості, вміння, здібності, необхідні особистості для виконання соціальних, професійних, творчих функцій.

В.О. Сухомлинський писав: “Придивімося уважно, яке місце займає гра у житті дитини ... Для нього гра – це саме серйозна справа. У грі розкривається перед дітьми світ, розкриваються творчі здібності особистості. Без них немає, і не може бути повноцінного розумового розвитку. Гра – це величезне світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається живлющий потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра – це іскра, що запалює вогник допитливості і допитливості”. В.О. Сухомлинський як і зазначав, що “... духовне життя дитини повноцінна буде лише тоді, коли він живе у світі гри, казки, музики, фантазії, творчості”.

Тим часом, гра з роками займає все менш значиме місце в житті колективів, де переважають діти шкільного віку. Одна з причин цього – недостатня увага до розробки теорії ігри школярів. Найяскравіший зразок ігрової позиції педагога нам діяльність А.М. Макаренко. Він писав: “Одним з найважливіших шляхів виховання я вважаю гру. У житті дитячого колективу серйозна відповідальна і ділова гра повинна займати велике місце. І ви, педагоги, зобов’язані вміти грати”.

Сутність гри полягає в тому, що в ній важливим є не результат, а сам процес, процес переживань, пов'язаних з ігровими діями. Хоча ситуації програються дитиною, уявні, але почуття, пережиті їм, реальні. “У грі немає людей серйозніше, ніж маленькі діти. Граючи, вони не тільки сміються, а й глибоко переживають, іноді страждають”.

Ця специфічна особливість гри несе в собі великі виховні можливості, так як, керуючи змістом гри, педагог може програмувати певні позитивні почуття граючих дітей. «У грі вдосконалюються лише дії, цілі яких значущі для індивіда за їх власним внутрішнім змістом. У цьому основна особливість ігрової діяльності і в цьому її основна чарівність і лише з чарівністю вищих форм творчості порівнянна принадність ».

Таким чином, якщо ігрові дії за своїм змістом не значимі для дитини, то він може і не увійти в гру, в ігрове стан, а буде лише механічно виконувати роль, не переживаючи пов'язаних з нею почуттів. Не можна людину «насильно» включити в гру, крім його волі, як і в процесі творчості. Гра, як об'єкт вивчення, завжди привертала до себе увагу вчених. Великий внесок у теорію гри внесли Є. А. Покровський, П. В. Іванова, В. Ф. Кудрявцева, В. М. Харузіна, А. Н. Соболєва, О. І. Капіца, Г. С. Виноградова.

Всі ці дослідження відносяться до ХІХ - першої третини ХХ ст., Цінні, перш за все, первозданністю своїх матеріалів, витягнутих з самих глибин народного життя, включали в себе опису тільки тих ігор, які потрапили в поле зору спостерігачів.

Через творчість та іграшки дитина може успішно освоїти багато елементів і види людської діяльності. Дитина, мало грає, втрачає в своєму розвитку, так як у грі «дитина завжди вище свого середнього віку, вище свого звичайного повсякденного поведінки; він у грі як би голову вище самого себе».

Можна сказати, що гра - це метод пізнання дійсності.

Він прямує внутрішніми силами і дозволяє дитині в короткі терміни опанувати початковими, але дуже великими основами людської культури. Можливо, гра приваблює дитину своїм незбагненним різноманіттям ситуацій, що вимагають від нього активного прояву індивідуальності, кмітливості, винахідливості, творчості. Радянський письменник Василь Бєлов у своїй книзі "Лад" висловив думку: "Кожна дитина хоче грати, тобто жити творчо".

При вивченні розвитку дітей, видно, що в грі ефективніше, ніж в інших видах діяльності, розвиваються всі психічні процеси.

Обумовлені грою зміни у психіці дитини настільки істотні, що в психології (Л. С. Виготський, А. Н. Леонтьєв, Д. Б. Запорожець та ін) утвердився погляд на гру як на провідну діяльність у дошкільний період, а також не зникає діяльність в молодший шкільний період.

А. Н. Леонтьєв зазначав, що в грі розвиваються нові, прогресивні освіти і виникає потужний пізнавальний мотив, який є основою виникнення стимулу до навчання.

Л. С. Виготський, розглядаючи роль гри у психічному розвитку дитини, зазначав, що у зв'язку з переходом до школи гра не тільки не зникає, але навпаки, вона просочує собою всю діяльність учня. "У шкільному віці, - зазначав він - гра не вмирає, а проникає в відношенні дійсності. Вона має своє внутрішнє продовження в шкільному навчанні працю ... ".

Вся дитяча діяльність синкретічна, тобто, до певної міри, слитна і нероздільна. Ця єдність виникає завдяки уявній, умовної ситуації, в якій відбувається процес дитячої творчості. У грі синтезується пізнавальна, трудова і творча активність дитини. Будь-яке нове знання чи вміння, спонукає його до дії з ним. Характер цієї дії - ігровий, як найбільш близький і зрозумілий для дітей з їхнього колишнього досвіду.

Ш. О. Амонашвілі пише: "саме інтенсивний розвиток багатьох функцій відбувається до 7-9 років дитини, і тому потреба у грі в цьому віці особливо сильна, а гра перетворюється на вид діяльності, керуючий розвитком. У ній формуються особистісні якості дитини, його ставлення до дійсності, до людей ".

Деякі психологи вважають, що дитячі ігри не можна вважати творчою діяльністю, тому що в них не створюється нічого нового. Це так, якщо підходити до дитячої гри з тими ж мірками, що й до діяльності дорослої людини, тоді термін "творчість" дійсно недоречний. Але він виправданий, якщо підійти до вирішення питання з точки зору розвитку дитини.

Л.С. Виготський зауважив у дітей дошкільного віку поява задуму, що означає перехід до творчої діяльності. У ранньому дитинстві дитина йде від дії до думки, у дошкільника вже розвивається здатність іти від думки до дії, втілювати свої задуми. Це проявляється у всіх видах діяльності, і, перш за все в грі. Поява задуму пов'язане з розвитком творчої уяви.

Творчий характер гри підтверджується тим, що дитина не копіює життя, а, наслідуючи того, що бачить, комбінує свої уявлення. При цьому він передає своє ставлення до зображуваного, свої думки і почуття. Це ріднить гру з мистецтвом, але дитина - не актор. Вони грает для себе, а не для глядачів, він не розучує роль, а створює її походу гри. Коли дитина входить в образ, у нього жваво працює думка, поглиблюються почуття, він щиро переживає зображувані події.

Про творчий характер дитячої гри говорять багато діячів мистецтва. К. С. Станіславський радив акторам вчитися у дітей, гру яких відрізняє «віра і правда». Відомий кінорежисер Г. Л. Рошаль писав:

"Будь-яка дитяча гра - це завжди світ ілюзій. У цьому світі ілюзій дитина, проте ніколи не втрачає свого реального "я". Скача на коні - стільці, дитина не думає, що стілець під ним - це дійсно кінь, або стіл, на який він дереться як на гору, - гора. У своїй грі він схожий на актора (недарма мистецтво актора називають грою) ... Отже, дитяча гра може бути названа грою театральної, а ілюзія дитячої гри - театральною ілюзією ".

Але творчість не з'являється само собою, воно виховується, воно розвивається в результаті тривалої систематичної роботи педагогів.

Розвиток ігрового творчості проявляється, перш за все, у поступовому збагаченні змісту гри. Від багатства і характеру змісту гри залежить розвиток задуму і засобів зображення задуманого. У грі поступово розвивається цілеспрямованість дій. Якщо на четвертому році життя у дітей часто переважає інтерес до дії, через що мета часом забувається, а на п'ятому році життя можна навчити дітей обдумано вибирати гру, ставити мету і розподіляти ролі, то у дітей 5-7 років виникає інтерес до різних подій життя, до різних видів праці дорослих; з'являються улюблені герої книг, яких вони прагнуть наслідувати. І задуми ігор стають більш стійкими, іноді на тривалий час заволодівають уявою.

Поява тривалої перспективи гри говорить про новий, більш високому етапі розвитку ігрового творчості. Розвиток ігрового творчості позначається на тому, як у змісті гри комбінуються різні враження життя.

Особливий характер має задум в іграх - драматизациях, які допомагають дітям глибше зрозуміти ідею твору, відчути його художню цінність, сприяють розвитку виразності мови і рухів. У дітей 6-7 років гри - драматизації часто стають спектаклем, який показується для глядачів. У цих іграх можна бачити, як вказував Б. М. Теплов "перехід від гри до драматичного мистецтва, зрозуміло, ще в зародковій формі".

Саме на цьому етапі є можливість розвивати ігрове творчість під впливом виховання і навчання, так як його розвиток залежить від придбання знань і умінь, від виховання інтересів. Педагог може замінити індивідуальні особливості дитини, які проявляються в грі. При цьому спостерігається, що один і той же дитина виявляє різний рівень ігрового творчості в залежності від змісту гри, їх ролі, від взаємин з товаришами.