
Українське читання
3 Клас Розділ Усна народна творчість
Автор: Войтко Галина Іванівна,
учитель першої кваліфікаційної категорії
СЗШ І-ІІІ ступенів №9 м. Білої Церкви
Тема. «Кривенька качечка» Українська народна казка. Прислів’я.
Мета: опрацювати українську народну казку «Кривенька качечка».
Формувати навички правильного і свідомого читання, удосконалювати вміння швидко орієнтуватися в тексті, виділяти дійових осіб, давати їм елементарну характеристику;
розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу, збагачувати словниковий запас;
поглиблювати знання про етику людських стосунків.
Виховувати почуття справедливості.
Обладнання: таблиці для читання, грамзапис пісні В.Демиденка і О.Морозова «Дитинство» у виконанні М.Гнатюка, ілюстрації до казки, відео про качок, плакати зі словами, Савченко О.Я., «Читанка», підручник для 3 класу, частина І, Київ «Освіта» 2003.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи, швидше клас.
Біля парти станем чемно,
Час хай лине недаремно!
Всі почули ми дзвінок,
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
А щоб на уроці реалізувати всі наші заплановані завдання, то ми:
(всі) міркуємо швидко,
відповідаємо точно.
ІІ. Мовна розминка
Читання таблиць:
а) «хвилею»
б) «барабаном»
в) «скоромовкою»
г) «мелодією»
Учні зупиняються за сигналом учителя.
Скоромовки
Що потрібно робити для того, щоб наша мова була чіткою і зрозумілою?
Вчити та промовляти скоромовки.
Розкажіть скоромовки з відповідними емоціями.
Дві ґави зранку
гасали по ґанку.
Ґави просили
на ґанку сніданку.
Ґава ґаву запитала:
Ти на ґанок не літала?
Не літала я на ґанок,
Та й проґавила сніданок.
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Ішла баба дубнячком,
Зачепилась гапличком:
Сюди смик, туди смик –
Одчепися, мій гаплик.
Віл везе важучий віз –
Вовну, вату, верболіз.
Вперся віл, і впало з воза
Вісім в’язок верболозу.
Ніс Гриць пиріг через поріг,
Став на горіх, упав на поріг.
В ямі не спиться вусатому сому,
Сому вусатому сумно самому.
Небом зоряну карету
Мчать не коні, а ракети
У кареті на кларнеті
Грає місяць у кашкеті.
Обережний жовтий жук
З жита виліз на межу.
Покружляв окруж, питає:
- Хто з нас довші вуса має?
Семен сіно віз – не довіз.
Лишив сани – узяв віз.
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.
Дівчинка Люба всім людям люба,
Тому що Любі, всі люди любі.
Гавкав у дворі Пушок,
Не на кицю – на сніжок,
Бо сніжок холодним пухом,
Впав на носик і на вухо.
Уранці Уляна Уласа
Ураз умивать узялася.
Улас утікав, ухилявся:
Учора уже умивався!..
Наварили смакоти
Будем їсти я і ти.
А сороки і ворони
Будуть їсти макарони!
Два дельфіни десять днів
Дивували дітлахів.
Читання анаграми
ВІРБАКОН – барвінок
АКЛАНИ – калина
ТРІВЕ – вітер
БЕВАР - верба
Яке слово зайве?
Вітер.
Чому?
Тому, що барвінок, калина, верба – це рослини.
А вітер – це явище неживої природи.
Що вам відомо про дані рослини?
Вони являються народними символами України.
Гра «фотооко»
Вам потрібно швидко прочитати слова, намагаючись якомога більше запам’ятати.
ДІДУСЬ ВОДА
БАБУСЯ ЛІС
ДІВЧИНА БОРЩ
ДЕРЕВА ГРИБИ
Назвіть слова, які запам’ятали?
Складіть речення, використовуючи слова, які запам’ятали.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Що вам було задано додому?
Виразно читати українську народну казку «Кирило Кожум’яка».
Перевірка домашнього завдання здійснюється шляхом написання тесту.
В учнів на парті лежать чисті аркуші паперу.
Тест
Колись був у Києві:
А Цар
Б Принц
В Князь
Послав князь свою дочку в дань:
А Бабі Язі
Б Змієві
В Вовкові
От того чоловіка тільки й мені:
А Шкода
Б Лячно
В Страшно
А при ній не було ні душі, - тільки один:
А Голубок
Б Журавель
В Лелека
… глядь, аж під крильцем:
А Перстень
Б Карточка
В Лист
Бились-бились, аж іскри:
А Скачуть
Б Летять
В Падають
Відповіді:
В
Б
В
А
Б
А
Чим закінчилась казка?
Добро перемогло зло.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Послухайте пісню у виконанні М.Гнатюка.
(Звучить пісня «Дитинство»)
Про що співається у пісні?
Про дитинство.
Побудуйте асоціативний кущ. (Завдання виконується на дошці)
братик любов тепло сестричка сім’я друзі
м
ама
ДИТИНСТВО добро
тато бабуся дідусь дім ігри
казка
Кожна людина завжди з ніжністю у серці згадує своє дитинство, адже всі ми родом із дитинства.
А дитинство неможливе без казки.
Вечір. На столі горить лампа. Тиша.
Завиває вітер, падає лапатий сніг, чи січе холодний дощ.
Бабусю, прочитайте казочку! – маленька дитинка простягає книжечку.
Добре – каже бабуся.
Сідай біля мене і уважно слухай.
Бабуся бере книжку, одягає окуляри.
І починається казка …
Пригадайте, чи так відбувалося у вашому домі?
Можливо, замість бабусі казку читав дідусь, або мама чи тато, коли ви самі ще не вміли читати.
А що таке казка?
(Повідомляє учень, який підготувався заздалегідь)
Казка – це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини і тварини в ній вміють розмовляти і робити все те, що й люди. У казках трапляються незвичайні чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.
А ось попробуйте прочитати прислів’я, яке склав народ:
К
аз
ви ка, в ній, пов не зу
ка гад та щось чаль ро мій.
Які ж бувають казки?
Побутові, про тварин, чарівні.