Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 класс поурочные.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
981.5 Кб
Скачать

8. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Відтворити свої музичні враження в улюбленому виді мистецтва.

9.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання пісні «Родина» о.Злотника.

УРОК 30

Тема. Життя народу у творчості Миколи Лисенка (про­довження).

Мета. На прикладі кантати «Б'ють пороги» М. Ли­сенка поглибити й узагальнити знання про йо­го творчість. Розкрити характерні особливості та епохальне значення творчості М. Лисенка як відображення життя народу. З'ясувати значен­ня понять «класична музика», «кантата». Роз­вивати творчу уяву учнів, формувати інтерес до національної музичної класики, до творчості М. Лисенка, І. Шамо, образне сприйняття музи­ки. Виховувати естетичний смак.

Музичний матеріал: М. Лисенко. Кантата «Б'ють пороги» (слухання); І. Шамо. «Три поради» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів М. Лисенка, І. Шамо, під­ручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Воло­шина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл.(М. К. Яс­кулко); М. Рильський. «Микола Лисенко» (вірш).

Хід уроку

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання пісні «Родина»О. Злотника.

2. Актуалізація музичного досвіду, опорних знань учнів.

  • Які почуття викликала у вас музика, під звучання якої ви

заходили до класу (кабінету)?

  • Що вона вам нагадала?

  • Чи з'явилось у вас бажання її виконати?

а) Розучування пісні «Родина» О. Злотника (другого куплету)різними варіантами (по черзі, дуетами, тріо, ансамблями).

б) Створення виконавського плану пісні творчими групами.

  • Яку пісню, схожу за образним змістом із піснею «Родина», ви можете згадати?

в) Виконання пісень за бажанням учнів.

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми продовжуємо знайомство з творчістю видатного композитора М. Лисенка — засновника національної музики, пе­дагога, диригента. -

Оцінюючи роль М. Лисенка в історії української музики, ві­домий музикознавець О. Кошиць зазначав, що в музиці Лисенка, «як у жолуді, заховується вся будучність... української музики».

Поглибити знання творчості М. Лисенка нам допоможе канта­та «Б'ють пороги».

  • Якою є історія створення кантати?

  • У чому полягають особливості драматургії цього твору? Такими є основні питання нашого уроку.

4. Слухання кантати «б'ють пороги» м. Лисенка.

Щоб з'ясувати історію створення кантати, зазирнімо в мину­ле, у 1878 рік, і разом із композитором відвідаймо острів Хортиця у складі археологічної експедиції.

Враження від дніпровських порогів, ревучого Дніпра поєдна­лися в пам'яті композитора з образами Кобзаревих поезій. (Вико­ристання ілюстрацій, відеоматеріалів для показу Дніпра, дніпров­ських порогів.) Ось так і виник задум написання кантати на вірші Т. Шевченка.

.Згадаймо та виконаймо перший куплет пісні «Реве та стогне Дніпр широкий».

а) Виконання першого куплету пісні «Реве та стогне Дніпр широ­кий».

Кантата «Б'ють пороги» — одночастинний твір для хору, со­лістів і симфонічного оркестру. Вона створена на зразок кантати-поеми, оскільки не має поділу на окремі завершені частини.,

б) Слухання кантати М. Лисенка «Б'ють пороги».

  • Якими є образний зміст кантати, характер її музики?

  • Якими засобами виразності композитор розкрив образ мо­гутнього Дніпра?