Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7клас муз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

7. Підсумок уроку. ,

  • Які ваші враження від музики уроку?

  • Чи однакові почуття викликали у вас музичні твори, які звучали сьогодні на уроці?

  • У якій кольоровій гамі ви бачите наш урок?

  • Які віршовані рядки ви могли б присвятити музиці цього уроку? .

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

8. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на твори лі­ричного Змісту. Спробувати створити власний музичний твір на лі­ричну тему або в будь-якому жанрі улюбленого виду мистецтва.

9. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання пісні «Водограй» в. Івасюка.

урок 34

Епіграф до уроку: «Взявши пісню від народу, як алмаз її гранив» .

Максим Рильський

Тема. Фольклорні джерела образного змісту симфонії.

Мета. Розкрити значення народної музики як дже­рела творчості композиторів (на прикла­ді Симфонії № 2 Л. Ревуцького). Поглибити знання учнів про творчість Л. Ревуцького, уяв­лення про значення термінів «симфонія», «сим­фонічний» та «музично-драматургічний розви­ток». Розвивати вміння образно сприймати та логічно інтерпретувати музичні твори. Форму­вати вокально-хорові навички (дикцію, дихан­ня, високі позиції). Виховувати інтерес до україн­ської класичної музики, творчості Л. Ревуцького, В'. Івасюка, а також любов до природи, бережливе ставлення до неї, кращі людські почуття.

Музичний та візуальний матеріал Л. Ревуцький. Друга симфонія. І частина (слухання); В. Івасюк- «Водограй» (продовження роз­учування); В. Бакшеєв. «Блакитна весна» (сприй­мання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти(баян,акордеон), магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, нотний запис, портрети компо­зиторів Л. Ревуцького, В. Івасюка, підручники «Музичне мистецтво», 7 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань), «Вчимося співати», 5—8 кл. (М. К. Яскулко).

хід уроку

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Концерту для ар­фи з оркестром» А. Кос-Анатольського.

Музичне вітання.

2. Виконання поспівки-канону «Дзвіночки» (повторення, б клас).

3. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

  • Що ви можете сказати про музику, яка звучала на початку уроку?

  • Які думки вона вам навіяла?

  • Чи зустрічалась вам музика такого ліричного плану, коли ви слухали твори на власний вибір?

  • Про яку музику ви хотіли б зараз розповісти? Яку музику хотіли б виконати?

Виконання пісень за бажанням учнів.

4. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Яку роль відіграє фольклор у розвитку професійної музики?

  • Чи можете ви навести приклади впливу народної пісні на творчість композиторів?

Одним із яскравих зразків творчого застосування народної пі­сенності в музиці XX століття; є творчість Л. Ревуцького, зокре­ма Симфонії № 2. Усі теми цієї симфонії запозичені з народних родинно-побутових джерел.

Слухання Другої симфонії (І частини) композитора Л. Ре­вуцького.

а) Вступне слово вчителя.

Друга симфонія :— найбільш значущий твір композито­ра — має свою історію. Схвалена свого часу музичною громад­ськістю, вона була відзначена першою премією на одному з му­зичних конкурсів, а далі — удостоєна Державної премії СРСР (1941 р.).

До праці над симфонією композитору довелось звернутися ще раз у післявоєнні роки. Причиною стало те, що партитуру симфо­нії було втрачено під час Великої Вітчизняної війни.

Музичним матеріалом для основних тем симфонії стали укра­їнські народні пісні. Максим Рильський казав про це:

Взявши пісню від народу,

Як алмаз її гранив.

б) Слухання Другої симфонії (І частини) Л. Ревуцького.

  • Які ваші враження від музики симфонії?

  • Чи почули ви серед використаних у симфонії народних пі­сень знайомі інтонації?

  • Який образ утілено в головній темі симфонії?

  • Якого розвитку в головній темі симфонії набула пісня «Ой весна, весниця»?

Перша частина (усього їх у симфонії три) написана в сонатній формі. Головна тема близька до пісні «Ой весна, весниця».

У темі втілено образ весняного пробудження сил, розквіту укра­їнської природи; це лірична сповідь, зігріта душевним теплом.

  • Що характерно для побічної теми цього твору?

  • Якого характеру набула в ній використана пісня «Не жаль мені та й ні на кого»?

Побічна тема лірична, емоційно стримана й лише частково протистоїть головній.

  • Що ви можете сказати про особливості інших розділів І час­тини симфонії?

В експозиції представлені два образи, які поєднані загальним ліричним настроєм, але мають різні відтінки: головна тема схви­льована й рухлива, Побічна — більш сумна й спокійна.

На відміну від експозиції розробка являє собою зміну різних емоційних станів. Вона базується переважно на інтонаціях го­ловної Теми яка є більш сприятливою для всіляких перетворень. Кульмінація (найвища точка розвитку) збігається з Появою голов­ної теми в репризі. Тема звучить особливо яскраво, переможно, святково. Вона, ніби постаючи у високому регістрі, завершує пер­шу частину (кода).

в) Розглядання репродукції картини художника В. Бакшеєва «Блакитна весна».

  • Чи співзвучна вона музиці симфонії» ?

г) Згадайте веснянку «Подоляночка» в обробці Л. Ревуцького й виконайте її.

Виконання пісні «Подоляночка» (по можливості — з танцю­вальними рухами).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]